Vaka artışıyla baş edemediler, stadyumu aşı merkezi haline getirdiler!

Vaka artışıyla baş edemediler, stadyumu aşı merkezi haline getirdiler!

Rusya'da Kovid-19’a karşı aşılama sürecinin süratlendirilmesi için toplu aşılama merkezleri açılıyor. Merkezler Moskova'da Lujniki Stadyumu'nda "Gostinıy Dvor" adlı çok emelli bina.

Rusya'da yeni tip koronavirüse Kovid-19 karşı aşılama sürecinin süratlendirilmesi emeliyle toplu aşılama merkezleri açılıyor.

İlk Kovid-19 hadisesinin 31 Ocak 2020'de ve virüs kaynaklı ilk vefatın 19 Mart 2020'de kaydolunduğu ülkede, haziran başında günlük Kovid-19 olayları yine çoğalmaya başladı.

Rusya Koronavirüs Enfeksiyonu Hakimiyet ve İhtiyata Merkezinden yapılan açıklamaya göre, ülkede son 24 saatte Kovid-19 hadise rakamı 25 bin 82 çoğalarak 5 milyon 758 bin 300’e yükseldi.

Virüsten iyileşen rakamı günlük 17 bin 750 çoğalışla 5 milyon 182 bin 837'ye çıktı.

Son 24 saatte 752 bireyin hayatını yitirmesiyle salgının başlamasından bu yana "azami" günlük can kaybına erişilen ülkede, toplam ölü rakamı 142 bin 253'e erişti.

Başşehir Moskova'da son 24 saatte Kovid-19 hadise rakamı 5 bin 694 çoğalarak 1 milyon 423 bin 828’e, virüsten yaşamını kaybedenlerin rakamı ise 108 çoğalışla 23 bin 538'e yükseldi.

Rusya’da 24 Aralık 2020'de 29 bin 935 şahısta virüs tespit edilmesiyle "azami" Kovid-19 günlük hadise rakamı görülmüştü.

Bunun üzerine Rus yetkililer, devlet ve hizmet sektöründe çalışan yurttaşlara virüse karşı aşılanma gerekliliği getirilmesi güzergahında karar aldı.

Rusya'da cemiyetsel bağışıklığın sağlanması için milletin yüzde 60'ının aşılanması amaçlansa da yeterli katılımın olmaması sebebiyle aşılama sürecinin oldukça yavaş ilerlediği görülüyor.

Senenin başından itibaren kitlesel aşılama sürecinin başladığı ülkede, bugüne dek aşılanan şahıs rakamı 23 milyona yükselebildi.

Bu sebeple aşılama sürecinin süratlendirilmesi emeliyle başta başşehir Moskova olmak üzere, ülkenin muhtelif bölgelerinde toplu aşılama merkezleri açılıyor.

Mevzubahisi merkezler, aşılamada yüksek kapasiteye sahip olmasıyla dikkati sürüklüyor.

Vaka artışıyla baş edemediler, stadyumu aşı merkezi haline getirdiler

Kovid-19'a karşı "yine" aşılama sürecinin başladığı, Moskova'daki Lujniki Stadyumu'nda aşılama merkezi açıldı. Rusya'nın en büyük merkezinde, günde takribî 15 bin şahıs aşılanabiliyor.

Moskova'da muhtelif emellerle kullanılan "Gostinıy Dvor" adlı merkezdeki aşılama noktası da faaliyetlerini sürdürüyor. Burada, günde 6 bin etrafında şahıs aşı yaptırabiliyor.

Aynı anda onlarca bireyin aşılanabildiği merkezlerde, Moskova'da yaşayan takribî 2 milyon yabancı tebaalı yurttaş belli bir fiyat karşılığında aşı olabiliyor.

Anadolu Ajansı takımı, Lujniki Stadyumu ile Gostinıy Dvor'da, yurttaşların aşı yaptırma sürecine şahitlik etti.

Aşı olmak için bu merkezlere gelen yurttaşlar form doldurarak tetkik ediliyor.

Yurttaşlar, zorunlu hakimiyetlerden geçtikten sonra Rus imali iki dozlu "Sputnik V" veya tek dozlu "Sputnik Light" aşılarıyla aşılanabiliyor.

"AYNI ANDA 50 ŞAHIS AŞILANABİLİYOR"

Moskova'daki 121 No'lu Danışma ve Teşhis Polikliniği Başhekimi Andrey Tyajelnikov, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Gostinıy Dvor" aşılama merkezinde, günde takribî 6 bin Rus yurttaşının aşılanabildiğini söyledi.

Bu merkezin hafta sonları da çalıştığını belirten Tyajelnikov, "Burada 50 sağlık uzmanı çalışıyor. Bu da aynı anda 50 bireyin aşılanabildiği anlamına geliyor." ifadesini kullandı.

Vaka artışıyla baş edemediler, stadyumu aşı merkezi haline getirdiler

"AŞILANMAZSAM İŞTEN ÇIKARILIRIM"

Kovid-19'a karşı aşı olanlardan Alena Kuçinskaya, kendini iyi sezdiğini belirterek "Herkese aşı olmayı öneri ediyorum. Aşı, ağrı yapmıyor. Burada her şey hoş biçimde organize edilmiş." dedi.

İş sahibi İvan Karşenko ise kendi isteğiyle aşılanmadığına dikkati sürükleyerek "Çalıştığım işletmede, 15 Temmuz'a kadar aşılanmazsan işten çıkarılırsın denildi. İşimi kaybetmek istemiyorum. Bir biçimde geçinmem gerekiyor. Bu surattan aşı yaptırdım." diye konuştu.

Üniversite talebesi Egor Nazarov, sıhhatini güvence altına almak ve eğitime devam etmek için aşılandığını dile getirdi.

: İlginize Sürükleyebilir Çığlıklara kimse aldırmadı: Boynuna ip bağlayıp linç ettiler İstanbul'da kâbus! Büyük risk: SMS'li ihtar geldiAday olacak mı? Ve Kemal Kılıçdaroğlu konuştu...