Vakalar azalsa da korona takip altında

Vakalar azalsa da korona takip altında

Olayların eksilmesi ‘pandemi bitti’ havası yaratsa da biliminsanları koronanın peşini vazgeçmiyor. Virüsü yakın takip altına alan uzmanlar, hem COVID-19’un basmakalıp enfeksiyon hastalıkları içiniki

SALGIN mevzusunda tüm dünyada yaşanan gerileme, cemiyetleri daha rahat bir yaza hazırlarken, biliminsanları çalışmalarını değişik ebada taşıdı. Koronavirüsün solunum yolu enfeksiyonlarının içinde alacağı hisseye ait mikrobiyolojik araştırmaların başladığı belirtildi. Bu sene süresince görülecek üst solunum yolu enfeksiyonu ve zatürre hadiselerinin yüzde kaçının COVID-19 kaynaklı olduğu inceleniyor. Bu oranın yüksek olması beklenirken, güz sayılarını görmeden gevşemenin doğru olmadığı belirtiliyor.

TARAMA ÇALIŞMASI

Dünya Sağlık Teşkilatı’nün başlattığı çalışmanın, Türkiye’de de Sağlık Bakanlığı’nın koordinatörlüğünde yürütüleceği bilgisi paylaşıldı. COVID-19’un solunum yolu enfeksiyonları içinde ne kadar baskın olduğu incelenecek. Buna ait bilgilerin oluşması için önümüzdeki kış aylarındaki bilgilerin ehemmiyetli olduğu belirtildi. İstatiksel olarak, solunum yolu enfeksiyonları ve buna bağlı zatürrelerde koronavirüs oranının yüzde 15’in altına düşmeyeceği yorumları yapılıyor. Uzmanlar rehabilitasyon usullerini bu çalışmaların tanımlayacağını dile getiriyor.

PANDEMİNİN SEYRİNDE 3 SENARYO

ALMANYA ile Çin’de hali hazırda devam eden ve çoğalma meyli gösteren koronavirüs olaylarının da yakından izlendiğine dikkat toplayan uzmanlar, şu üç senaryonun konuşulduğunu belirtiyor:

1- AŞIYA GEREK KALMAZ: En iyi senaryoda, bundan sonra kuvvetlendirici aşı dozlarını lüzumlu kılmayacak biçimde az varyant göreöğreniriz.

2-AŞIYA DEVAM EDİLİR: İkinci senaryoya göre virüs evrim geçirmeye devam edebilir, fakat aşılamalar sayesinde ağır hastalık oranının eksildiği ortaya çıkabilir.

3-YENİ AŞI GEREKİR: En makûs senaryoya göre ise bundan sonra virüsün daha şiddetli ve bulaşıcı varyantları çıkar, bu yeni tehdide karşı hiçbir aşının işe yaramaması ve yeni aşı geliştirilmesi gerekebilir.

YENİ VARYANT KAYGISI: AT GRİBİ, KÖPEK VİRÜSÜ

Biliminsanları kış evveli yeni pozisyon almak için dünya genelinde izlemenin devam ettiğini, son olarak Çin’de bir köyde ortaya çıkan at gribinin huzursuzluk yarattığını kaydoldu. Prof. Dr. Kemalettin Aydın, “At virüsü sıradanda insanlarda hastalık yapmaz, ancak onlar da değişinime uğruyor, köpek virüsünden aldığı bir tiple şekil değiştiriyor ve insanlara bulaşma düzeyine gelebiliyor. Bu virüs öbürüne şift atıyor. Bu da virüsün hayata tutunma gayreti. Siz çaba ettikçe, aşı ve eşi ilaçlarla devreye girdikçe, onlar da yaşamda kalmak için şekil değiştiriyor. Önümüzdeki yarıyılda, koronavirüsü daha az konuşsak dahi başka virüsleri konuşmaya devam edebiliriz. Burada ehemmiyetli olan, bunların basmakalıp solunum yolu enfeksiyonu olarak mı, ölümcül neticeleri olan salgın olarak mı yaşanacağı” dedi.

Vakalar azalsa da korona takip altında

SON TABURCU

SİVAS Numune Sağlık Kurumu'nde koronavirüsün ilk başladığı seneden itibaren pandemi servisi olarak kullanılan ÇAGEM, son günlerde tamamen boşaldı. Kentte 1 hafta evvel koronavirüse tutulan KOAH hastası Nihat Batur 76, merkezde rehabilitasyona alınmıştı. Batur, 6 günlük rehabilitasyonun ardından dün taburcu oldu. Pandemi servisinde uyuyarak rehabilitasyon gören son hastalanarak kayıtlara geçen Batur, ambulansla evine götürüldü. Numune Sağlık Kurumu Başhekim Destekçisi ve ÇAGEM Mesulü Uzman Dr. Rağıp Sarıismailoğlu, "Biz ilk hastayı kabul ederken de merkez olarak buradaydık, son hastayı taburcu ederken de COVID takımı olarak buradayız. Aşılarımızı umursamama etmeyelim. Aşı dozlarımızı bitirelim. Allahın İzniyle bu makûs günleri bir daha yaşamayalım" dedi.