Van Gölü Biyolojik Arıtma Tesisi’ni ziyaret eden Emine Erdoğan: Van Gölü korunacak

Van Gölü Biyolojik Arıtma Tesisi’ni ziyaret eden Emine Erdoğan: Van Gölü korunacak

Emine Erdoğan Van Gölü Sempozyumu’nun açılışına katıldı. Emine Erdoğan açılıştaki konuşmasında, “Tüm müesseselerin işbirliğiyle Van Gölü’nü Koruma Eylem Tasarıyı ve Uygulama Programı hazırlandı.…

Çöp ve atıksular sebebiyle süratle kirlenen Van Gölü’nü kurtarmak için inşa edilen dev Van Gölü Biyolojik Arıtma Kuruluşu, su alma safhasına geldi. Marmara’nın 3’te biri büyüklüğündeki Van Gölü’nü arınacak Van Gölü Havzası Koruma Eylem Tasarıyı’nın startını, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Van’dan verdi. Emine Erdoğan Van Gölü’nün meselelerinin tartışıldığı Van Gölü Sempozyumu’nun açılışına da katıldı. Emine Erdoğan açılıştaki konuşmasında özetle şunları söyledi:

‘KURUYAN HER DAMLA DEVRİLEN BİR YUVA’

“Yeryüzü tuvaline çizilmiş tabiat fotoğrafından daha yüksek bir sanat yok. İnsan kaynaklı nedenlerle bu tabloyu alana getiren hoşluklar ise yavaş yavaş siliniyor. Mesela Çad Gölü kuruyor. Son 50 senede büyüklüğünün yüzde 90’ını kaybetti. Kuruyan göller, nehirler, ırmaklar, insanlığın kaldırdığı en üzüntülü cenazelerdir. Yeryüzü sularının kuruyan her damlası, devrilen bir yuva demektir. Ekosistem çökünce yurtsuz kalan balıklar, kuşlar, nebatlar ve nice canlılar da yok oluyor. Su kaynaklarının tükenmesi halinde geriye yalnızca naçar insanlar kalıyor. Bu sebeple, yürüttüğümüz Sıfır Atık ve Sıfır Atık Mavi projeleri, Türkiye’de abuhava farklılığı ile çabada çok ehemmiyetli adımlar.

‘EYLEM TASARIYI HAZIRLANDI’

NASA’nın dünyanın uzaydan çekilmiş resimleri arasındaki müsabakasını Van Gölü kazandı. Bu bedelimizi gözetmek için 2019’da bir çalışma başlatıldı. Tüm müesseselerin işbirliğiyle Van Gölü’nü Koruma Eylem Tasarıyı ve Uygulama Programı hazırlandı. Bu kapsamda gölün dip pakliği yapılacak, atıksu yönetimi sağlanacak, ilaveten entegre katı atık yönetimi oluşturulacak. Van Gölü layıkıyla korunacak. Van Gölü elbette yalnızca Van’ı ilgilendirmiyor. Bitlis ve havzadaki şehir ve ilçeleri, kasaba ve köyleri de ilgilendiriyor.”

Emine Erdoğan ve birliktesikiler sempozyumun ardından, açılışını Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yapacağı dev ileri biyolojik arıtma kuruluşunu da gezdi. Kuruluş Van’ın en büyük 3 ilçesinin suyunu tamamen arıttıktan sonra Van Gölü’ne verecek.

Van Gölü Biyolojik Arıtma Tesisi’ni ziyaret eden Emine Erdoğan: Van Gölü korunacakDalgıçlar Van Gölü’nde dip pakliği yaptı ve atıkları kıyıya çıkarttı. Kıyıdaki çöpleri gören Emine Erdoğan, “Bunları konutumuza atıyor muyuz?” dedi. Emine Erdoğan daha sonra gençlerle kıyıda çöp topladı.