Van Gölü'nde korkutan görüntü! 1 kilometreyi aştı: Hayatımda böylesini görmedim

Van Gölü'nde korkutan görüntü! 1 kilometreyi aştı: Hayatımda böylesini görmedim

Türkiye'nin en büyük gölü olma özelliği taşıyan Van Gölü'nde, yağışların eksilmesiyle son senelerin en geniş alanlı çekilmesi alana geldi. Göldeki çekilmenin 1 kmyi aştığı açıklandı. Mahalle serinkanlılarından

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, temmuz ayı sıcaklık ve yağış değerlendirmesi raporlarına göre Van ve etrafı son senelerin en kurak yarıyılını yaşıyor. Bölgedeki bir hayli ırmak ve gölet gibi Van Gölü'nde de kuraklığın tesiri görülüyor. Gölnam bazı sahillerinde kurak alanlar oluştu. Gölnam çekilmesiyle daha evvel su altındaki bazı bölgeler ve mikrobiyalitler yine yüzeye çıkmaya başladı. Van Gölü'nün değişik sahillerine göre, su derinliği daha az olan Erciş ilçesinin Çelebibağ bölgesinde analizler yapan Van Yüzüncü Sene Üniversitesi Su Mahsulleri Fakültesi Öğretim Abonesi Dr. Mustafa Akkuş, bölgedeki çekilmenin 1 kmyi aştığını söyledi.

'BUĞULAŞMA YAĞIŞIN NEREDEYSE 3 KATI'

Su derinliğinin daha az olduğu Çelibibağ bölgesinde takribî 3 metrelik bir düşüşün yaşandığını belirten Akkuş, şunları söyledi:

Van Gölünde korkutan görüntü 1 kilometreyi aştı: Hayatımda böylesini görmedim

"Ülkemizde bir hayli gölnam tamamen kuruduğu doğrultusunda haberler alıyoruz, Akşehir Gölü gibi. Fakat Van Gölü değişik göllere göre daha alıngan. Yazın buğulaşmayla gölden su uzaklaşıyor, kışın ve güzde de kar ve yağmurların başlamasıyla su girdisi oluyor. Buğulaşmanın fazla olduğu senelerde gölnam su seviyesi düşerken, yağışın fazla olduğu senelerde su seviyesi yükseliyor. Şu anda Van Gölü'ndeki buğulaşma, yağışın nerdeyse üç katı. Böyle olunca Van Gölü'ne giren su, üç katı uzaklaşıyor. Van Gölü her sene bir 1,5 metre alçalıp yükselme gösterir. Fakat şu andaki alçalma gördüklerimizin çok çok daha üstünde. Takribî 3 metre suyun alçaldığını görüyoruz. Tahlil yaptığımız Çelebibağı Mahallesi'nde Van Gölü'ndeki çekilmenin 1 kmyi aştığını görüyoruz. Bu vaziyet böyle davam ederse üzülerek ifade etmek isterim ki; daha da çekileceğine tanıklık etmiş olacağız. Van Gölü kapalı bir göl olduğundan dolayı 800 bin sene süresince devamlı alçalmış ve yükselmiş. Kimi zaman öyle yükselmiş ki şimdiki su seviyesinin 150 metre üzerine çıkmış. Van şehir merkezi, Erciş ilçe merkezi sular altında kalmış. Son 6 bin yıldır su seviyesi bu biçimde abuhavaya bağlı olarak alçalıp yükseliyor. Buradaki yaşlılar ile konuştuğumuz zaman son 80 yıldır böylesi bir çekilmeye tanıklık etmediklerini söylüyor. Diliyoruz ki bu alçalma daha da devam etmesin."

'YAŞAMIMDA SUYUN BU KADAR ÇEKİLDİĞİNİ HİÇ GÖRMEDİM'

Mahalle serinkanlılarından 11 çocuk, 40 torunu olan Seyithan Söylemez 75 de Çelebibağı Mahallesi'nde yaşadığını belirterek "20 sene evvel semtin merkezinde yaşarken, konutumu sahile yakın yere taşıdım. İlk geldiğimde konutumuz gölnam kenarındaydı. Aradan geçen zaman içinde Van Gölü bir kmden fazla çekilerek konutumuzun çok uzağına gitti. Yaşamımda suyun bu kadar çekildiğini hiç görmedim" dedi. 

: İlginize Sürükleyebilir Afgan kadın saklıca çekti... İzleyenlerin kanı dondu!Dünya apayrı bir yer olabilirdi! FBI 11 Eylül'nam mimarını elinden nasıl kaçırdı?Hazin kaza! Rus bakan tatbikat sırasında yaşamını kaybetti