Van Gölü'nün mavi bayraklı plajında semaver ve mangal yasağı

Van Gölü'nün mavi bayraklı plajında semaver ve mangal yasağı

Türkiye'nin ilk denize kıyısı olmayıp, mavi sancağı bulunan Van Gölü'nün Mollakasım Millet Plajı'nda mangal ve semaver kullanımı menedildi. Kent turizmine katkı sağlayan plajda, mavi sancağın 33 kriterinden semaver

Dünyanın en büyük sodalı gölü, Türkiye'nin ise en büyük gölü Van Gölü'nün kıyı şeridi, yaz mevsimlerinde Ege ve Akdeniz sahillerini aratmıyor. Denizden yüksekliği 1700 metre, surat ölçümü 3 bin 713 kilometrekare, derinliği ise takribî 500 metreyi bulan Van Gölü, natürel hoşluğu ve gizli koyları ile dikkat topluyor. Denize kıyısı olmadığı halde, 2018'de mavi sancak verilen ilk plaj olarak açılışı yapılan, Tuşba ilçesindeki Mollakasım Millet Plajı da yaz aylarında pak suyuyla seçim edilen yerler arasında bulunuyor.

Van Gölünün mavi bayraklı plajında semaver ve mangal yasağı


Mollakasım Millet Plajı'nı kaybetmemek ve ulusun sıhhatini gözetmek ismine alınan meclis kararı ile semaver ve mangal kullanımı menedildi. Van turizmine pozitif katkı sağlayan plajın korunması için verilen kararın ardından plaja gelenlerden kimileri, 'Mangalsız piknik olmaz' derken, pozitif karşılayanlar da oldu.

Plaj vazifelisi Mehmet Ardış, kararın bu sezon alındığını belirterek, "Bizim de emelimiz bölgeyi gözetmek. Burası 5 yıldır mavi sancak taşıyor. Bu sene getirilen yasak ile etrafımız daha pak olacak. Gelenlere anlatıyoruz, onlar da kavrayışla karşılıyorlar" dedi.

Plaja gelen Saime Yılmaz ise karara uyduklarını belirterek, "İlk kere buraya geldim. Tabi mangal, semaver olsaydı daha iyi olurdu. Mangal, semaver olmadan gölün tadı olmuyor" diye konuştu.