Van'da gökten düşen buz kültesi bomba gibi patladı

Van'da gökten düşen buz kültesi bomba gibi patladı

Van’ın Başkale ilçesinde geçtiğimiz günlerde boş araziye semandan kristalleşmiş buz kütlesi düştü. Uçaktan düştüğü iddia edilen buz kütlesiyle neye uğradığını donakalan çoban, vefattan dakikalarla kurtuldu.

Vaka, geçtiğimiz cumartesi günü saat 23.45 sıralarında Başkale ilçesine bağlı Ortayol Semti’ndeki boş arazide alana geldi. Ortayol Semti’nde koyunları yayıldıran Şükrü Ağabey adlı çoban, semandan kristalleşmiş bir buz kütlesinin süratle yere düştüğünü fark etti. Çıkarttığı sesin yanı gizeme patlama tesiri oluşturan kütle, düştüğü boş arazide çukur oluşturdu.
Buz kütlesinin çıkarttığı sesle neye uğradığını donakalan çoban Şükrü Ağabey, vefattan dakikalarla kurtuldu. Yerdeki buz kütlesini gören çoban, gördüğü manzara karşısında büyük afallamışlık yaşadı. Hadisenin ardından çoban vaziyeti köy muhtarına bildirdi. Vaka yerine giden jandarma takımları, zorunlu analizlerini yaptı.

Vanda gökten düşen buz kültesi bomba gibi patladı

“2 DAKİKA EVVEL DÜŞMÜŞ OLSAYDI, BEN BURADA OLMAYACAKTIM”

Vakayı anlatan Çoban Şükrü Ağabey, “Gece saatlerinde sürüyü yayıldırırken, o sırada telefonla konuşuyordum. Bir ara baktım ses geldi. Bomba patlar gibi ciddi bir ses dinleyince gelip baktım. Yerdeki zararı gördüm. Hadisenin tesiriyle bomba patladığını varsaydım. Köyü aradım, jandarma takımları geldi baktı ve sonra kocaman bir buz kütlesi olduğunu gördük. Hipotezimize göre bu hizadan uçaklar geçiyor, acaba uçaktan mı düştü dedik. 24 saat olduğu için eridi, klasikte baya büyüktü. Kütle birinin başına gelseydi paramparça olurdu. 2 dakika evvel düşmüş olsaydı, ben burada olmayacaktım. İlk kez böyle bir şey başıma geldi” dedi.

Vanda gökten düşen buz kültesi bomba gibi patladı