Vangölü Küçük Mercan balığının büyük hali ilk kez görüntülendi

Vangölü Küçük Mercan balığının büyük hali ilk kez görüntülendi

Dünyanın en büyük sodalı gölü olan Van Gölü’nde inci kefali dışında yaşayabilen ve ‘Vangölü Ufak Mercan’ balığı olarak adlandırılan balığın büyük hali ilk defa dalgıçlar tarafından görüntülendi.

Dünyanın en büyük sodalı gölü olarak öğrenilen Van Gölü’nde 2018 senesinde bir mikrobiyalit üzerinde yaşayan 5 santimetre boylarında yeni bir balık cinsine tesadüfülmüştü. Keşfedilen ve bilim insanları tarafından ‘Vangölü Ufak Mercan’ balığı ismi verilen cins, ilk defa Van Şehir Jandarma Komutanlığı Sualtı Timlerince fark edilmişti.

Vangölü Küçük Mercan balığının büyük hali ilk kez görüntülendi

Son zamanlarda Van Gölü’ne dalış yapanlar tarafından sıklıkla görülmeye başlanan balık, yeni özellikleriyle de donakaltmaya başladı. Van Gölü’ne son olarak dalan dalgıçlar, mikrobiyalitlerin üzerinde yaşayan balığın bu defa daha büyük haline tesadüftü. Ayrıca dalgıçlar, denk geldikleri balığı görüntülemeyi de muvaffak oldu.

Vangölü Küçük Mercan balığının büyük hali ilk kez görüntülendi

“BOYUNUN UZUNLUĞU BİZİ MUTLU ETTİ”

İHA muhabirine konuşan Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Van Diving Dalış Mektebi Eğitmeni ve Kılavuzu Serkan Ök, 2008 senesinden bu yana Sualtı Film Rejisör Tahsin Ceylan ile beraber Van Gölü’nde bir hayli keşif yaptıklarını hatırlattı.

Van Gölü’nün 600 bin yaşında olduğunu ve 9.8 pH sahip ülkenin en büyük gölü olduğunu ifade eden Dalgıç Ök, “Van Gölü’nde daha evvel Rus batığı, batık şehir ve dünyanın en büyük mikrobiyaliti gibi yapılar tespit ettik. Van Gölü’nün hemen hemen her noktasında bir hayli mikrobiyalit bulunuyor. Şu anda da Van Megakent Belediyesi İtfaiye Su Altı Arama ve Kurtarma takımıyla ileri seviye dalış eğitimleri yapıyoruz. Dolayısıyla çok sık dalış yapıyoruz. Bu dalışlar esnasında da mikrobiyalitlerin üzerinde veya çevresinde yeni keşfedilen ikinci cins Vangölü Ufak Mercan balığını görmeye başladık. Vangölü Ufak Mercan balığının hem rakamının çok çoğalması hem de evvelki çekimlerimize göre boyunun uzunluğu bizi mutlu etti” dedi.

Vangölü Ufak Mercan balığının şu an ufak olmasından dolayı rastgele bir ekonomik kıymetinin olmadığını dile getiren Ök, ancak ilerleyen yarıyıllarda yapılacak çalışmalarla mutlu neticelerin elde edileceğini kaydoldu.