Varank: CHP’li belediyeler nitelikli ve doğru projelerle geldiklerinde onları da destekliyoruz

Varank: CHP’li belediyeler nitelikli ve doğru projelerle geldiklerinde onları da destekliyoruz

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, hiçbir zaman parti, yerli ve yabancı ayrımı olmadığını belirterek, "Biz ülkeye değer katan herkesin yanında olduk. CHP’li belediyeler kaliteli ve doğru projelerle

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Muğla’nın merkez ilçesi Menteşe’de imali bitirilen Teknopark ile Güney Ege Kalkınma Ajansı’ndan GEKA 30 milyon lira hibe alan 26 projenin açılışı merasimine katıldı.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde tertip edilen merasime AK Parti Muğla milletvekilleri Mehmet Yavuz Demir ve Yelda Gökcan, Muğla Valisi Orhan Tavlı, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Muğla Megakent Belediye Başkan Vekili Cumhur Çoban, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, Muğla Şehir Emniyet Müdürü Suvat Dilberoğlu, AK Parti Muğla Şehir Başkanı Kadem Mete, Milliyetçi Hareket Partisi Muğla Şehir Başkanı Mehmet Korkmaz, vali takviyecileri, kaymakamlar, ilçe belediye başkanları, politik partiler, Sivil Toplum Kuruluşları Sivil Toplum Kuruluşu ile kamu- müessese ve kuruluşların temsilcileri de katıldı. 

’MUĞLA’NIN, BİZİM GÜNDEMİMİZDE HER ZAMAN AYRI BİR YERİ VAR’

Bakan Varank, mavinin ve yeşilin buluşma noktası Muğla’ya bakanlığı yarıyılında ilk defa geldiğini belirtip, "Binlerce senelik tarihi, eşsiz doğası ve kadim kültürüyle, ülkemizin cennet köşelerinden biri olan Muğla’nın, bizim gündemimizde her zaman ayrı bir yeri var. Fiziken buraya gelemesek de şehrimizin gelişimi için gece- gündüz çalışmaya devam ediyoruz. Ülkemiz, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde çok büyük kalkınma ataklarını hayata geçirdi. Eğitimden sıhhate, ulaşımdan kentleşmeye, sanayiden teknolojiye bir hayli alanda devrim kalitesinde atılımlar reelleştirdik. İçeriden ve dışarıdan yapılan tüm müdahalelere, tüm yasaklamalara karşın imalde, istihdamda, ihracatta, ulusal kazançta rekor çoğalışlarla bugünlere geldik. Şimdi aynı kararlılıkla da yolumuza devam ediyoruz" dedi.

’24 BİNDEN FAZLA PROJEYE 15 MİLYAR LİRANIN ÜZERİNDE DESTEK SAĞLADIK’

Bakan Varank, ülkenin her bölgesinin, her şehrinin, sihrime ve ilerlemeden azami miktarda faydalanması gerektiğini ifade ederek, "İşte bu nedenle biz, hükümetlerimiz yarıyılında bölgesel kalkınma yaklaşımını temel siyaset alanlarından biri olarak tanımladık. Bakanlığımız himayesinde yürütülen bölgesel kalkınma siyasetleri ile şehirlerimizin potansiyelini harekete geçirecek ve rekabet eforlarını artıracak işlere imza atıyoruz. 81 şehrimizin tamamında kapsamlı destek programları uyguluyor, tesirli yatırımlar yapıyoruz. Bugüne kadar 26 kalkınma ajansımız taşıtıyla kamu, sivil toplum ve özel sektörden gelen 24 binden fazla projeye 15 milyar liranın üzerinde destek sağladık" açıklamalarında bulundu.

Muğla’nın eşsiz doğası ve köklü tarihiyle turizmin başşehirlerinden biri olduğunu belirten Varank, "Muğla da desteklerden istifade etti, etmeye de devam ediyor. GEKA destekleriyle Muğla’da hayata geçen bütün 26 projenin resmi açılışını asıllaştırıyoruz. Sanayiden tarıma, kırsal kalkınmadan turizme kadar bir hayli alanı ilgilendiren bu projelerin yatırım meblağı 30 milyon liranın üzerinde. Her biri birbirinden değerli bu projeler, şehrimizin üreticilerine, turizmcilerine, kadınlarına ve gençlerine hizmet ederek Muğla’nın ekonomisine efor katacak. Muğla, eşsiz doğası ve köklü tarihiyle ülkemizin turizm başşehirlerinden biri. Her sene milyonlarca turisti ağırlayan Muğla, bu istikametiyle ülke ekonomisine muazzam bir katkı yapıyor. Biz de çalışmalarımızda şehrimizin turizm potansiyelini daha ileri taşıyacak neler yapabiliriz ona odaklanıyoruz. Knidos, Stratonikeia ve Lagina antik kentlerinin kazı ve onarım çalışmalarını destekleyerek buraları ayağa kaldırdık. Böylece, hem bu paha biçilemez kültür varlıklarının gelecek kuşaklara aktarılmasını sağladık hem de onları turizme kazandırdık. Ajansımız eş bir çalışmayla Denizli’deki Laodikya Antik Kenti’ni restore ettirip, turizme kazandırdı. Oranın da açılışı geçen ay muazzam bir merasim ve konserle yapıldı. Takribî bin 700 sene sonra antik tiyatroda yine sanatsal bir aktiflik tertip edildi. Yeniden şehrimizin turizmine müteveccih olarak desteklediğimiz bir değişik proje de CITIZEN projesi. Muğla Megakent Belediyesi’nin faydalanıcısı olduğu bu projeyle mobil teknolojileri şehir turizminin hizmetine sunduk" dedi.

’ULA’DA SÜT ÜRÜNLERİ İMAL KURULUŞU KURUYORUZ’

Bakan Varank, hiçbir zaman parti ve yerli- yabancı ayrımı olmadığını belirterek, "Biz bu ülkeye değer katan herkesin yanında olduk. CHP’li belediyeler de kaliteli ve doğru projelerle geldiklerinde onları da destekliyoruz. Muğla’nın potansiyelini yalnızca turizmle açıklamak yeterli olmaz. Tarım ve hayvancılığın da bu şehrin ekonomisinde ehemmiyetli bir yeri var. Üretici kooperatiflerine destek vererek onların kapasitelerini geliştiriyoruz. Ula’da Organik İmale Dokunan Kadın Eli Projesi bunlardan biri. Ula’da bir süt ürünleri imal kuruluşu kuruyoruz. Yoğurt, kaşar, tereyağı gibi süt ürünlerinin kadınlar tarafından üretilmesini sağlayarak ciddi bir katma değeri oluşturacağız. Bu projeyle 20 kadının kuruluş bünyesinde, 150 kadının da süt tedarik süreçlerinde etkin olarak çalışmasına ihtimal sağlayacağız. Bu projeyi Ula Belediye Başkanı rahmetli İsmail Akkaya başlatmıştı. Kendisini bir defa daha rahmetle anıyorum, mekanı cennet olsun. Projesini tamamlayacağımız için ayrıca bahtiyarız" diye konuştu.

'SANAYİNİN PAYI GİDEREK ÇOĞALIYOR’

Muğla’nın gayri safi yurt içi hasılasına baktıklarında sanayi payının giderek çoğaldığını belirten Bakan Varank şu ifadeleri kullandı:

"Bir Hayli şehrimizde kadın istihdamını ve teşebbüsçülüğünü artıracak projeleri hayata geçiriyoruz. Her birinde çok galibiyetli neticeler elde ediyoruz. Kadınların sosyal ve ekonomik hayata dahil olmaları bir hayli pozitif tesiri birliktesi getiriyor. Bir şehrin gelişiminde, ekonomisinin gelişmesinde, refahının çoğalmasında sanayi lokomotif vazifeyi görür. Muğla’nın gayri safi yurt içi hasılasına baktığımızda sanayinin payı giderek çoğalıyor. Bu payı daha yukarıyalar nasıl çıkarabiliriz bunun peşinden gitmeliyiz. Devlet olarak biz, bunun için yoğun bir mesai tüketiyoruz."

’ARTIK SANAYİDE YALNIZCA ÜRETMEK YETMİYOR’

Bakan Varank, Muğla’nın ileri gelenleriyle fırsat buldukça istişareler yaptığını ifade ederek, "Muğla valimiz, milletvekillerimiz, rektörümüzle birlikte Ankara’da şehrimiz sanayinin vaziyetini ve geleceğini konuştuk. Sanayi hakkındaki tam beyin kasırgaları, istişareler, buluşmalar temelinde aynı yere çıkıyor. Artık sanayide yalnızca üretmek yetmiyor. İnovatif ve katma değerli ürünler üretmek durumundayız. Peki bunu nasıl asıllaştırabiliriz? Hep beraber ele ele vererek, Ar-Ge ekosistemini geliştirerek, nicelikle birlikte kalitesini artırarak. Hükümet olarak misyona geldiğimizden bu yana bunun çabasını veriyoruz. Son 20 senede, 81 şehrimize yaygınlaştırdığımız üniversitelerle. Kurduğumuz araştırma altyapıları ve teknoloji geliştirme bölgeleriyle. Bilim insanı yetiştirmeye müteveccih kapsamlı programlarla. İşletmelerimiz bünyesinde kurulmasını teşvik ettiğimiz Ar-Ge ve tasarım merkezleriyle ve teknoloji tabanlı teşebbüsçülüğün geliştirilmesine müteveccih desteklerimizle" dedi.

’MUĞLA TEKNOPARK’A 21 MİLYON LİRAYA YAKIN KAYNAK AKTARDIK’

Bakan Varank, Türkiye’de sıfırdan, devasa bir Ar-Ge ve inovasyon ekosistemi inşa ettiklerini belirterek, şunları söyledi:

"Bu ekosistem, küresel rekabetçiliğimizi artıran sayısız teknolojik ürün ve hizmetin geliştirilmesine ihtimal sağlıyor. Muğla’da da bu doğrultuda büyük bir gayret görmek, bizleri gerçekten mutlu ediyor. Muğla Teknopark, şehrimizin Ar-Ge kapasitesine, yenilikçiliğine hizmet eden ehemmiyetli oyunculardan biri. Öğreniyorsunuz teknoparklar sanayinin rekabetçiliği ve üniversite sanayi iş birliği açısından emsalsiz bir yere sahip. Bakanlık olarak ülkemizin neresinde olursa olsun teknoparklara yapılan her yatırımın artta duruyoruz. Muğla Teknopark’a bugüne kadar sabit sayılarla 21 milyon liraya yakın kaynak aktardık. Muğla Teknopark, şehrimizin Ar-Ge ve inovasyonda bir cazibe merkezi olması noktasında lokomotif vazifeyi görecek. Şu anda 26 işletmesi ve yüzde 86’lık doluluk oranıyla bizlere gelecek ismine büyük umut veriyor. Muğla tuttuğu bu ivme ile sanayideki marifetlerini artıracak, ekonomisine efor katacak" açıklamalarında bulundu.

’TURCORN SAYIMIZ 6’YA ULAŞTI’

Varank, Türkiye’ye bütüncül bakış açısıyla baktıklarını ifade ederek, "Şehir şehir tam bu yatırımları topladığımızda büyük bir Ar-Ge ekosistemi ortaya çıkıyor. Büyüyen Ar-Ge ekosisteminin meyvelerini almaya başladık. Çok iyi anımsıyorum. 2020 seneyi başlarında yeniden bir Teknopark açılışımız vardı. İstanbul Teknopark’ın ikinci etabını açıyorduk. Orada, dünyada 400’şan üzerinde milyar dolar değerlemeye ulanam şirket başka bir deyişle unicorn var ama içlerinde Türkiye’den bir şirket yok demiştim. Bakın aradan çok uzun zaman değil yalnızca 2 yıl geçti. Bugün unicorn ya da bizim deyimimizle turcorn sayımız 6’ya ulaştı. Teşebbüsçülük ekosistemimizin galibiyetleri dünya gazetelerinin manşetlerini ziynetliyor" dedi.

’CARİ SARİHİN EKSİLMESİNE 16 MİLYAR 500 MİLYON LİRALIK KATKI SAĞLANACAK’

Bakan Varank, kritik teknolojilerin Türkiye’de üretilmesini sağlamak üzere başlattıkları Teknoloji Odaklı Sanayi Saldırısı Programı’nda ehemmiyetli bir adımı daha geride vazgeçtiklerini ifade ederek, laflarını şöyle sürdürdü:

"İmalde yapısal mutasyon çağrımızın değerlendirme sürecini tamamladık. Yapılan titiz tahliller sonucunda, toplam büyüklüğü 2 milyar 700 milyon lira olan 21 projeyi destekleme kararı aldık. Makine sektörünün liderlik ettiği bu projelerle CNC harekâta tezgahlarından sınai robotlara, enjeksiyon makinalarından çelikten sürgülü valflara kadar bir hayli kritik ürün ve teknolojilere müteveccih yatırımlar yapılacak. Yerli ve ulusal olanaklarla yapılacak imaller sonucunda dışa bağımlılık ehemmiyetli miktarda eksilecek. Cari sarihin eksilmesine 16 milyar 500 milyon liralık katkı sağlanacak. Projelere bir an evvel başlayarak bu ehemmiyetli ürün ve teknolojileri ülkemize kazandırma noktasında ellerini acele yakalamalarını beklediğimizi ifade etmek istiyorum."

Konuşmaların ardından Bakan Varank, birliktesiki protokol azalarıyla beraber Teknopark ile GEKA projelerinin açılış kurdelesini kesti. Programın ardından Teknopark’ta tahlillerde bulunan Bakan Varank, daha sonra AK Muğla Şehir Başkanlığı’nı ziyaret edip, Paşapınarı Semti’ndeki bir kuvars temelli kompoze taş fabrikasını gezdi. Bakan Varank, programı kapsamında Stratonikeia Antik Kenti’ni ziyaret etmek üzere hareket etti.