Vatikan'dan flaş karar: Kilise istismarları suç kapsamına alındı!

Vatikan'dan flaş karar: Kilise istismarları suç kapsamına alındı!

Vatikan, erişkinlerin, din adamları ve kilise hizmetindekiler tarafından istismarını kabahat kapsamına aldı. Bu karar14 sene süren çalışmanın ardından alınırken, tanımlanan yeni kararlar, Katolik…

Katolik aleminin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, Katolik Kilisesi Kanunu'nu, reşit olmayanların ve korunmasız erişkinlerin din adamları tarafından cinsel istismarını sarihçe kabahat sayan şekilde değiştirdi.

Vatikan'da, 14 sene süren çalışmanın ardından tanımlanan yeni kararlar, Katolik Kilisesi Kanunu'nun revize edilmiş ceza kanunu kısmına ilave edildi.

Kilise'nin cinsel istismarla çabadaki noksanlıklarına hitap eden en ehemmiyetli farklılıklar, 1395 ve 1398 rakamlı maddelerde yer aldı.

Son dakika haberler... Dünyanın kanı dondu: Adları bile yok Binlerce yerli çocuk ölüme böyle yollanmışSon dakika haberler... Dünyanın kanı dondu: İsimleri dahi yok! Binlerce yerli çocuk vefata böyle gönderilmiş

Yeni kararlar, erişkinlerin de yetkilerini suistimal eden din adamlarının kurbanı olabileceğini ve kilise hizmetindekilerin, reşit olmayanların yanı gizeme erişkinleri istismarının da cezalandırılabileceğini kabul ediyor.

Bu, Papa 2. John Paul tarafından 25 Ocak 1983'te bülten edilen Katolik Kilisesi Kanunu'nda en geniş kapsamlı revizyon oldu.Vatikandan flaş karar: Kilise istismarları suç kapsamına alındıPapa Franciscus, 2019'da çıkardığı bir kararla Kilise azalarının karıştığı çocuklara müteveccih cinsel istismar hadiselerinde mevzuya saklılık getiren "papalık gizemi"nı kaldırdığını açıklamıştı.

ALMANYA'DAN TACİZ RAPORU

Almanya’da 1970’li senelerden bu yana Katolik kilisesindeki cinsel taciz ve istismara müteveccih iddialarla alakalı ilk defa bir bilirkişi raporu bu senenin mart ayında hazırlandı. Raporda, özellikle Hamburg Başpiskoposu Stefan Hesse, Köln Başpiskopos Destekçisi Dominikus Schwaderlapp ile Köln daha önceki Piskopos Destekçisi Norbert Feldhoff’un iddialarla alakalı araştırmaların yapılması mevzusundaki vazifelerini yerine getirmedikleri belirtildi.

Ancak raporda, yargılamaların aydınlatılmasının yasaklanmasıyla alakalı en çok, 2017’de yaşamını kaybeden Kardinal Joachim Meisner mesul yakalandı. Bilirkişi raporunu tanıtan Björn Gercke, Meisner’in 24 cinsel istismarla alakalı soruşturmada misyonunu yerini getirmediğinin tespit edildiğini kaydoldu. Köln Kardinali Rainer Maria Woelki’nin ise cinsel istismar yargılamalarıyla alakalı bir hatasının tespit edilmediği kaydolundu. Gercke, raporun kilisedeki cinsel istismar vakalarıyla alakalı iddiaların hukukçu gözüyle ele alındığını, ancak hadisenin ilahiyat ve tarihçi gözüyle de değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

RAPOR 800 SAYFA

Bilirkişi kurulu 1975-2018 seneleri arasındaki kilise bünyesindeki cinsel taciz, tecavüz ve istismar vakalarıyla alakalı yargılamaları inceledi. Raporda 202 kilise mesulüne müteveccih cinsel tacizle yargılamaları incelendi. Takribî 800 sayfalık raporda ilk defa yargılananların adları sarih bir biçimde ele alındı. Yargılananların yüzde 63’namın papaz olduğu belirtildi.Vatikandan flaş karar: Kilise istismarları suç kapsamına alındıRaporda 314 çocuk ve gencin mağdur olduğu kaydolundu. Yargılamaların yüzde 32’sinin cinsel taciz, yüzde 15’inin ise tecavüz olduğu açıklandı. Raporu tanıtan Gercke, geri kalan yargılamalarda ise hukuksal açıdan kabahat teşkil edebilecek eylem hududunda olduğunu ifade etti. Gercke, bilirkişi raporu hazırlarken başpiskoposluğun dosyaları zorunlu şekilde sunmadığı tenkidinde de bulundu. Gercke, bazı dosyaların kendilerine iletilmediği veya noksan verildiği hissine kapıldıklarını ifade etti.