Ve beklenen oldu... Kuzey Kore'de koronavirüs kaynaklı ilk can kayıpları!

Ve beklenen oldu... Kuzey Kore'de koronavirüs kaynaklı ilk can kayıpları!

Kuzey Kore'de ilk Covid-19 olayının doğrulanmasının ardından ülkede virüs kaynaklı ilk vefat hakikatleşti. Ülke salgının başladığı günden beri değil olaylar olduğunu neredeyse hastalığın varlığını dahi

Kuzey Kore'de dün, Kovid-19 salgının başından bu yana ilk defa bir Kovid-19 olayının doğrulanmasının ardından ülkede salgın paniği gelişti. Devlet hakimiyetindeki Kore Merkezi Haber Ajansı KCNA, bugün yüzbinlerce şahsın yüksek ateş bulgusu gösterdiğini, ateş semptomları gösteren en az altı şahsın can verdiği ve bu olaylardan birinin virüsün Omicron değişinimine tutulduğunu açıkladı.

NET OLAY SAYISI AÇIKLANMADI

Kuzey Kore daha evvel hiç Kovid-19 vefatı görülmediğini iddia etse de gözlemciler, virüsün ülkede uzun vakittir var olduğuna inanıyor.

Nisan ayının sonundan bu yana sebebi bilinmez yüksek ateş bulgusunun ülke çapında süratle dağılması sonrasında takribî 187 bin 800 şahsın izole biçimde rehabilitasyon altına alındığı kaydolunan haberde, yalnızca geçtiğimiz salı günü bu cins semptomları bildiren 18 bin birey dahil toplamda takribî 350 bin bireyde eş bulgulara tesadüftüğü ifade edildi. 162 bin 200 şahsın rehabilitasyon edilerek semptomları atlattığı vurgulanırken, kaç pozitif hastalandığına dair ise kesin bilgi paylaşılmadı.

Ve beklenen oldu... Kuzey Korede koronavirüs kaynaklı ilk can kayıpları Kuzey Kore lideri Kim Jong-un milletine açıklamayı böyle yaptı 

KİM'DEN ÖZELEŞTİRİ

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un alınan önlemleri sorgulamak üzere geçtiğimiz salı günü ülkenin salgın komuta merkezini ziyaret ettiği ve dün de acil vaziyet bülten ettiği andırdırılan haberde, Kim'in "Ateş bulgusunun başşehir bölgesinde süratle dağılmasının, halihazırda kullanılan salgın ihtiyata sisteminin zafiyetini gösterdiği" tenkidinde bulunduğu belirtildi.

DEVLET MEDYASI DOĞRULAMIŞTI

Kovid-19 salgının başından bu yana ülkede enfeksiyon görülmediğini savunan Kuzey Kore, ülkede ilk hadisenin doğrulandığını dün resmi haber ajansı KCNA aracılığıyla dünyaya duyurmuştu. Enfeksiyonun Kovid-19'un Omicron değişinimi olduğu açıklanırken, olabilecek bir salgına karşı acil vaziyet bülten edildiği ifade edilmişti.

Ve beklenen oldu... Kuzey Korede koronavirüs kaynaklı ilk can kayıpları
Kuzey Kore pandeminin başlangıcından bu yana hudutlarını kapalı tutarak virüsü dışarıda yakalamayı hedeflemişti.

KİM SÖZ VERDİ, KARANTİNA TEDBİRLERİ BAŞLADI

Ülkenin lideri Kim Jong-un' dün  "milli acil vaziyet" bülten ederek salgını tamamlama lafı vermişti. Buna göre virüsün dağılmasını yasaklamak için yerel kapanma uygulamaları ve işyerlerinde bir araya gelmeye müteveccih sınırlamalara gidilecek.

AŞI ORANI ÖĞRENİLMİYOR

Kuzey Kore, milli kovid-19 aşı programını yalanlıyor. Ülke geçen sene yurt dışından tedarik edilecek milyonlarca AstraZeneca ve Sinovac aşısı önerisini kabul etmemişti. Bu vaziyetin ülkenin 25 milyon popülasyonunun korunmasız vazgeçtiği düşünülüyor.

Kuzey Kore'nin cılız sağlık sisteminin virüsle ne kadar aktif gayret edebileceği mevzusunda da evhamlar var. Kuzey Kore'nin Covid-19 ile gayretinde ana yöntem, dışarıyla irtibatını tamamen kesmek olmuştu. Ocak 2020'de hudutlarını kapatan ilk ülkelerden biriydi.

Ve beklenen oldu... Kuzey Korede koronavirüs kaynaklı ilk can kayıpları Popülasyonu aşısız olan ülkede yaşanacaklar dünya tarafından merakla bekleniyor

Ancak bu vaziyet temel lüzum malzemelerinin ülkeye girmesini de yasakladı. Bunun neticesinde ülke ekonomisi darbe aldı ve besin kıtlığı yaşandı.