Ve deniz salyası kâbusu Karadeniz'de de görüldü

Ve deniz salyası kâbusu Karadeniz'de de görüldü

Marmara'nın kâbusu olan deniz salyası Ordu'nun Fatsa ilçesinde de evvelki gün minik çaplı bir alanda görüldü. Balıkçıların ihbarı ile belediye takımları, deniz yüzeyindeki lekeliliği arındı.…

Marmara Denizi'nin karşı karşıya kaldığı 'deniz salyası' olarak adlandırılan müsilaj, Karadeniz'de de kollandı. Ordu'nun Fatsa ilçesi Yalıköy Limanı'nda evvelki gün minik çaplı alanda deniz salyası görüldü. Balıkçıların ihbarı ile belediye takımları, deniz yüzeyindeki lekeliliği arındı. Denizdeki salya tehdidi uzmanlarca takip ediliyor.

Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aydın, deniz salyasının insan kaynaklı doğa hadiseyi olduğunu söyledi. Karadeniz'e akan evsel ve tarımsal atıkların yanı sıra sanayi, kanalizasyon gibi atıkların denizi lekelediğini belirten Aydın, "Marmara kapalı deniz, Karadeniz de kapalı deniz. Bu sonuç haysiyetiyle doğa hadiseyi ama bizden kaynaklı tesirlerle reelleşmiş bir vaka. Azot ve fosfor, evsel atık, kimyasal atık, sanayi atıkları ya da tarımsal kaynaklı lekelilikten dolayı oluşan bir vaka. Karadeniz’de çay ve fındık tarımında gübre olarak çok fazla ölçüde azot ve fosfor kullanılıyor. Dolayısıyla bunlar zamanla belki Marmara kadar yakın bir zamanda böyle tesir göstermez ama bu lekeliliğe devam edersek yarın öteki gün 3, 5, 30 sene sonra bunlarla biz de karşı karşıya kalacağız" diye konuştu.

Ve deniz salyası kâbusu Karadenizde de görüldü

'BİYOLOJİK ARITMA SİSTEMİNE GEÇİLMELİ'

Karadeniz'deki şehirlerin arıtma sistemini biyolojik artıma sistemine dönüştürmesi gerektiğine dikkat toplayan Prof. Dr. Aydın, "Karadeniz'deki tam şehirlerin arıtma ya da kanalizasyonları denize döküyoruz. Düzgün arıtma sistemi de yok zati. Kanalizasyonları veya arıtmaları derin deşarj, diyerek 20 metre derinliğe gidip vazgeçiyoruz. Bunların tamamı Karadeniz'i lekeleyici unsuru olarak karşımıza çıkıyor. Bu arıtmaları biz biyolojik yüksek arıtma sistemine dönüştürmediğimiz sürece Karadeniz'de zaman içinde lekelilik unsuru olarak kendini gösterecektir. Bu salya olmaz, başka bir şey olur. Gübrelemeyi kumpasa sokmamız gerekli. Barbarca gübreleme yapılmaması gerekli. Topraklarımızı verimsiz hale getirdik ve Karadeniz’de kullanılan gübrelerin tamamı ya da kullanılmış olan kimyasalların tamamı yağmur, yüzeysel sularla akarsularla ve sonuç haysiyetiyle denize geliyor. Karadeniz zati çok sağlıklı ekosistem değil" dedi.

Ve deniz salyası kâbusu Karadenizde de görüldü

'KARADENİZ'DE ÇÖKÜŞ VAR'

Balık popülasyonlarının eksildiğini de kaydolan Prof. Dr. Aydın, "Her geçen gün Karadeniz'de çöküş var. Çöküş olmaya da devam ediyor. Nüfus çoğalışı ile pisleme unsurları çoğalıyor. Zamanla Karadeniz daha da kirlenecektir. Balık popülasyonlarımız da her geçen gün eksiliyor. Hiç yukarıya giden meyil yok. Stoklarımızın tamamı çöküş meylinde. Şayet hamsiyi 40 TL'ye, 50 TL'ye yiyorsak demek ki Karadeniz sistemi çöküyor demektir. Bunun başka anlamı yok. Deniz salyasının Marmara’da tesirsi 5 sene sürebilir zira ciddi oranda sadece syatıl yüzeyinde gözüken değil zeminde bu çökecek ve zemin yapısındaki bir hayli canlının ölmesine neden olacak. Bu zamanla balıkları dahi öldürecek. Bunun ötesinde tam deniz nebatlarına, süngerlere, kabuklulara, yavaş hareket eden moloz grubu olan salyangozlara, yengeçlerine olumsuz tesir yapacaktır. Uzun süre bunun olumsuz tesirsini sürükleyeceğiz. Bunlar denizel ekosistemde sonuçta zinciri kırıyor. Bir biçimde balık popülasyonlarına da olumsuz tesir gösterecektir" diye konuştu.

Ve deniz salyası kâbusu Karadenizde de görüldü

KARADENİZ İÇİN DE UYARI YAPILMIŞTI

Marmara’daki deniz salyası istilasını masaya yatıran Türkiye Büyük Millet Meclisi Küresel İklim Farklılığını Araştırma Komisyonu’nda ehemmiyetli değerlendirmeler yapılmış, İklim Farklılığı ve Siyaset Araştırma Derneği İdare Heyeti üyesi Gülşah Deniz Atalar, Marmara’daki deniz salyasının Karadeniz’i de yok edebileceğini söylemişti.

Atalar, ''Müsilaj sebebiyle belki Karadeniz’e de oksijen taşıyamadığımız için Türkiye’nin balıkekonomisinin yüzde 60’ının reelleştiği denizin ölmesine sebebiyet verecek bir gidişat var. Zira Marmara Denizi can verirse peşinden Karadeniz de can verir'' demişti.

Deniz salyası Türkiyenin aylardır gündeminde 30 dakikada 500 kilo Ancak 5 yılda...Deniz salyası Türkiye'nin aylardır gündeminde! 30 dakikada 500 kilo! 'Ancak 5 senede...'

BU VİDEO İLGİNİZE SÜRÜKLEYEBİLİR

Müsilaj Deniz salyası Adriyatik Denizi’nden Ege ve Marmara'ya uzandıdaha fazla video için