Ve resmi açıklama geldi... Kuzey Kore'de ilk koronavirüs vakası!

Ve resmi açıklama geldi... Kuzey Kore'de ilk koronavirüs vakası!

Dünyanın en dışa kapalı ülkelerinden biri olan Kuzey Kore'den itiraf gibi bir adım geldi. Pandeminin başından beri ülkede koronavirüs Kovid-19 olayı görülmediğini iddia eden Kuzey Kore ilk olayı açıkladı.

Kim Jong-un başkanlığında idarenen Kuzey Kore dünyanın en dışa kapalı ve 'sırlı' ülkelerinden biri olarak kabul ediliyor.

Ülke son zamanlarda koronavirüsün Kovid-19 görülmediği tek ülke olduğu iddiası ile gündemdeydi. Ülkeden itiraf gibi bir adım geldi.

Kuzey Kore pandeminin ortaya çıkmasından neredeyse 2.5 sene sonra ilk koronavirüs olayını açıkladı.

Pyaongyang yönetimi, Dünya Sağlık Teşkilatına DSÖ yolladığı raporda, ülkede hiç Kovid-19 olayı görülmediği iddiasında bulunmuştu.

Devlete bağlı Kore Merkezi Haber Ajansı'nda KCNA Lider Kim Jong Un liderliğinde bir kriz buluşması yapıldığını duyurdu.

DEVLET MEDYASI ADINI KOYDU: MİLLİ ACİL GİDİŞAT

Yaşananlar 'ciddi bir milli acil gidişat hadiseyi' olarak nitelendirilirken ülkede virüs hakimiyet sistemi uygulayacağı açıklandı.

KCNA emelin en kısa zamanda virüsün kökünü kurutmak olduğunu belirtti ancak haberde bunun nasıl yapılacağına dair bir ayrıntıya yer vermedi.

Kim Jong Un daha sıkı karantina tedbirlerinin uygulanacağının sinyalini verirken 'ulusun yüksek politik farkındalığı sayesinde acil vaziyetin üstesinden netlikle geleceklerini' belirtti ve acil gidişat karantina projesini kazanacaklarını açıkladı.

TÜM ÜLKEDE KARANTİNA UYGULAMASI BAŞLADI

AFP'de yer alan son dakika büyümesine göre, Kim Jong Un bu kapsamda ülke çapında Covid karantinaları emri verdi

Kuzey Kore, hem Çin imali Sinovac aşısı hem de AstraZeneca aşıları için kendisine yapılan önerileri yalanlayarak popülasyonuna bir Covid-19 aşı programı uygulamadı.

Bu sebeple pek çok ülkede sonuna gelinen pandeminin bu ülkede tesiri sürdürmesinden korkuluyor. Uzmanlar ülkenin sert pandemi tedbirleri alarak Çin'dekine eş bir yol izleyebileceğinin de altını çiziyor.

Ülke, pandeminin başlangıcından bu yana hudutlarını kapalı tutarak virüsü dışarıda yakalamayı kastetmişti.

Bu siyaseti ise fakir ülkeye lüzumlu malzemelerin akışı büyük miktarda eksildiğinden vahim bir ekonomik vaziyete ve yiyecek kıtlığına yol açtı.

Ve resmi açıklama geldi... Kuzey Koreden koronavirüs itirafı

Ülke medyasında yer alan bilgilere göre, ülkenin başşehri Pyongyang'da tespit etilen hadise Omicron bulguları gösteriyor.

DAHA BULAŞICI AMA DAHA HAFİF!

Belirtiler Omicron'un Delta ve Wuhan versiyonlarına mukayeseyle daha bulaşıcı ancak daha hafif olduğu istikametinde.

Omicron varyantının daha düşük şiddette izlemesi hem bu varyantın özelliklerine, hem de aşı ve enfeksiyon sayesinde artan bağışıklığa bağlanıyor.

Londra'daki Imperial College'da yapılan incelemeler, Omicron değişinimlerinin onu Delta varyantına göre daha hafif bir virüs haline getirdiğini gösteriyor.

Koronavirüse karşı hiçbir bağışıklık olmaması halinde, delta varyantına mukayeseyle Omicron varnatında sağlık kurumunun acil servisine müracaat etme olasılığı yüzde 11 daha az. Ancak aşı ve enfeksiyon seviyesi yükseldiği için bu gidişat artık daha az birey için geçerli.

Popülasyon içinde büyüyen bağışıklık gidişatı da korunduğunda, Omicron enfeksiyonu ile sağlık kurumuna uyuma tehlikeyi yüzde 25-30 seviyesinde eksilirken, sağlık kurumunda bir günden fazla kalma tehlikeyi de yüzde 40 düşüş gösteriyor.

Imperial College araştırmasını yürüten takımdan Prof. Neil Ferguson, bunun "bir miktara kadar iyi Haber" olduğunu söylüyor. Ancak bu düşüşün modellemede büyük bir farklılık yaratacak seviyede olmadığını belirterek, Omicron'un süratli dağılması sebebiyle sağlık kurumuna müracaat eten birey rakamının hala yüksek izleyebileceği ve bunun sağlık servisi üzerinde baskı oluşturabileceği ihtarında bulunuyor.

Ve resmi açıklama geldi... Kuzey Koreden koronavirüs itirafı

Omicron'un laboratuvar tahlilleri, bu varyantın neden daha hafif olabileceğine dair bilgiler sunuyor.

Hong Kong Üniversitesi araştırmaları, Omicron'un üst solunum yollarını enfekte etmede tesirli iken, daha fazla zarara yol açabileceği akciğer dokusuna inemediğini göstermişti.

Cambridge Üniversitesi araştırmaları da Omicron varyantının akciğer hücrelerini birbirine yapıştırmada öteki varyantlar kadar tesirli olmadığını ortaya koymuştu. Ağır hastaların akciğerlerinde genellikle bu mesele ortaya çıkıyordu.