‘Vebitcoin’ CEO’su gözaltında

‘Vebitcoin’ CEO’su gözaltında

Kripto para borsası Thodex’in sitesini kapatması ve sahibi Faruk Fatih Özer’in yurtdışına kaçmasıyla başlayan sürece, Muğla merkezli Vebitcoin.com da katıldı. Vebitcoin.com faaliyetlerine son…

Thodex’in bakıma alındığını açıkladığı geçen 20 Nisan’da gece yarısında Vebitcoin’in de bakıma alındığı ve bu süreçten bu yana kapalı olduğu ortaya çıktı. Firmadan kapanmaya ait yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Son yarıyılda kripto para sektöründe yaşanan büyümelerden dolayı operasyonlarımızda beklenenden çok daha fazla bir yoğunluk alana geldi. Bu vaziyetin finansal alanda işletme olarak bizi çok güçlü bir sürece çektiğini üzülerek belirtmek isteriz. Tüm tertip etmeleri ve hak arzlarınızı hakikatleştirebilmek ismine faaliyetlerimizi durdurma kararı aldık. Size en yakın zamanda bilgilendirme sağlayacağız.”

SORUŞTURMA SÜRÜYOR

Yaşanan büyümelerin arından Mali Kabahatleri Araştırma Heyeti MASAK Başkanlığı, operasyonlarını durdurduğunu açıklayan kripto para platformu Vebitcoin’in Türkiye’deki finansal kuruluşlardaki hesaplarını bloke etti. Villasına 2 şahsın girmeye çalışmasının ardından eşi ve 2 çocuğu ile beraber Menteşe ilçe merkezindeki evine taşınan Vebitcoin CEO’su İlker B., evvelki akşam saatlerinde polis tarafından nezaretine alındı. Soruşturma çok doğrultulu sürdürülürken, İlker B.’nin ardından 3 şahıs daha nezaretine alındı. Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Ender Yağcı, kaliteli dolandırıcılık kabahatinden soruşturma başlatıldığını belirterek, “Muğla Şehir Emniyet Müdürlüğü Siber Kabahatler Şube Müdürlüğü eliyle yürütülen soruşturma çok doğrultulu olarak ve titizlikle sürdürülmektedir” dedi. Öte yandan, Menteşe ilçesinde firmaya ait büronun bulunduğu rezidans girişinde güvenlik tedbiri alındı.

VİLLASINA GİRMEYE ÇALIŞTILAR

Hadisenin ardından Vebitcoin’in CEO’su İlker B., perşembe gecesi Acil Çarı Merkezi’ni arayarak, villasına 2 şahsın duvardan sıçrayarak girmek istediği ihbarında bulundu. Jandarma takımları, adrese sevk edildi. Nezaretine alınan 2 kuşkulu ifadelerinde, “Vebitcoin’e para yatırdık. İlker B. ile konuşmaya geldik. Kendisine hasar vermedik” dedi. Ev dokunulmazlığını ihlal kabahatinden operasyon yapılan kuşkulular hür vazgeçildi.

KARADAĞ VATANDAŞLIĞI ALMIŞ

MUĞLA merkezli kripto para operasyon platformu Vebitcoin’in faaliyetlerini durdurduğunu açıklamasından sonra nezaretine alınan işletmenin CEO’su İlker B.’nin 2 sene evvel Karadağ’dan yurttaşlık aldığı bilindi. ‘Baron’ lakabıyla tanınan İlker B. ile öbür 3 şahsın emniyetteki ifadeleri sürüyor.

PANİK YOK TWEET’İ

MUĞLA merkezli kripto para operasyon platformu Vebitcoin’in faaliyetlerini durdurduğunu açıklamasından sonra nezaretine alınan işletmenin CEO’su İlker B.’nin nezaret operasyonları sürerken, evvelki gün 21.43´te kendi adıyla atılan tweet’te, “İnsanlarımızın rastgele bir biçimde rahat etmeyi istemiyorlar. Türkiye’nin kripto dünyasında kayda kıymet bir pazar derinliğini tuttuğunu görünce, ABD başkanı Biden, hemen anapara kazancı aidatı çıkardı. Sakin olun her şey yolunda, PANİK YOK!!#kriptoparalar #vebitcoin #Thodex” ifadeleri kullanıldı. Yeniden aynı adla saat 03.24 bir tweet daha atılarak, “Vebitcoin batmadı. Panik yapmayın dostlar” paylaşımı yapıldı.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara