Vefa'nın suçu ne

Vefa'nın suçu ne

Kavga Ettirilen bir pitbull, İstanbul Fatih’teki bir çöp konteynerine bağlanarak vefata terk edildi. Günlerce aç ve susuz kalan köpeği Hürriyet muhabirleri kurtardı. ‘Vefa’ ismi verilen köpek görenlere

Temmuz ayında yürürlüğe giren Hayvanları Koruma Yasayı ile ‘Pitbull, Pitbull Terrier, Fila Brasileiro, Japanese Tosa, Dogo Argentino, American Staffordshire Terrier ve American Bully’ ırk köpekleri üreten, sergileyen, değiş tokuş eden, ülkeye girişini, satışını, bu hayvanların ticaretini yapanlara para cezası getirildi. Bu ırklara sahip olanların köpekleri 14 Ocak 2022’ye kadar kayıt altına aldırmaları ve kısırlaştırmaları koşul şarttı. Bunun üzerine bir hayli köpek ormana ya da yol kenarlarına terk edildi. Pitbull türü bir köpek de Fatih’in Vefa mahallesinde bir çöp konteynerine halatla bağlanarak vefata terk edildi. Kavga Ettirildiği için suratında yaralar olan köpek günlerce aç ve susuz dayanak bekledi ancak kimse fark etmedi dahi. Halsizlikten baygınlık geçirdiği sırada, bir haber için semte giden Hürriyet muhabirleri tarafından bulundu.

Vefanın suçu ne

BARINAĞA GÖTÜRÜLDÜ

Köpeğe su ve yemek veren muhabirler daha sonra da Fatih Belediyesi Baytar İşleri Müdürlüğü’nden dayanak istedi. Yedikule Hayvan Sığınağı’na götürülen pitbull’a ‘Vefa’ ismi verildi.

OTOMOBİLLE GETİRİP BIRAKTILAR

Çatalca’da yaşayan İbrahim Karataş son günlerde terk edilen köpeklerin rakamının çoğaldığını belirterek, “Bu köpekleri sahipleri buraya salıyor. Bize çok güçlük veriyorlar. Tavuklarımızı yiyorlar, hatta keçileri dahi yiyorlar. Ben de köpek atılırken gördüm, gelip buradan otomobille vazgeçip gidiyorlar. Vazgeçilen köpek arttan koşa koşa gidiyor ama 300 metre sonra araba kayboluyor. Sahipleri bakamıyorlar, bakamayınca buraya atıyorlar. Şu bir haftada bu terk etme rakamları arkasıydı. Bir haftada her taraf köpek doldu. Üç dört gün içinde 8-10 tane köpek attılar buraya. Yasak diye de atanlar var” dedi. Göktürk Hayvanseverler Derneği Başkanı Nilgül Sayar da son yarıyılda ormanlarda ve yol kenarlarında buldukları yasaklı ırk köpeklerin rakamının çoğaldığını anlattı.

1000 TL İÇİN

Geçen Temmuz ayında yürürlüğe giren Hayvanları Koruma Yasayı ile ‘riskli ırk’ sayılan köpeklerin 14 Ocak 2022’ye kadar kısırlaştırılarak kayıt altına alınması koşulu konuldu. Son günün yanaşmasıyla terk edilmeler o kadar çok arkasıydı ki, İstanbul’un ormanlık alanları yasak ırklarla doldu. HAYTAP Başkanı Avukat Ahmet Kemal Şenpolat, kısırlaştırma ve mikroçip operasyonunun en az bin TL yakaladığını, köpeklerin bu sebeple terk edildiğini söyledi. Şenpolat terk edilmelerin önüne geçilmesi için iki çözüm teklifleri olduğunu belirterek şunları anlattı: “Hayvanları kısırlaştırmak için ne yeteri kadar takım var ne de kayıt altına alabilecek bir yazılım sistemi var. Hayvanlarını kısırlaştırmak isteyenler bunu yapacak yer bulamıyor. Bir de en az bin TL yakalayan giderleri ödemek istemeyenler var. İşte bu kesim hayvanları özgür vazgeçiyor ya da terk ediyor. Bu iş korkunç bir gidişata doğru gitmeye başladı.

VAKTİ UZATALIM

HAYTAP’ın çözüm teklifi, 14 Ocak’ta dolacak olan vakti 1 Nisan’a kadar uzatmak. Bu arada altyapı bitirilmiş olur. Sahipli hayvanları belediye takımları kısırlaştıramıyor. Kesinlikle özel bir baytarda yapılması gerekiyor. Bunun için legal bir tertip etmeye gidilebilir. Belediyeler Birliği de bu hayvanların gideri için fon ayırabilir. Bu hayvanların bakımları, kısırlaştırılması yapılırsa sahipleri tarafından terk edilmezler. En azından hakimiyet altında yakalanmış olurlar.

SAHİP BULAMAZLAR

Riskli ırklar caddeye vazgeçiliyor. Riskli vaziyetler oluşabilir. Saldırabilirler. Hayvan sığınağına alınsa dahi bir daha sahip bulma uğru yok. Bu kadar hayvan can verene kadar orada kalacak demektir.”