Veliler dikkat! Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan'dan uyarı

Veliler dikkat! Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan'dan uyarı

Koronavirüs Bilim Heyeti azası Prof. Dr. Seçil Özkan, surat surata eğitim evveli velileri uyararak "Çocuklara yüksek ateş, burun akıntısı, boğaz sızısı gibi bir şikayeti var mı diyerek sabah ve akşam

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Millet Sıhhati öğretim azası ve Bilim Heyeti azası Prof. Dr. Özkan, yarın başlayacak 2021-2022 eğitim-öğretim seneyi evveli velilere, talebelere ve mektep idarelerine ihtarlarda bulundu.

Prof. Dr. Özkan, dünyada bütün kapanma kaidelerinin kaldırıldığını ve eğitimden geri kalınmaması için mekteplerin açılacağını söyledi. Kendi oğlunun da mektebe başlayacağını belirten Özkan, "Kaidelere uyma mevzusunda endişelerimiz olsa bile eğitim öncelikli olarak mektebe gidilmesi gerekiyor. Ama neler yapacağız? Bu kısım çok ehemmiyetli. Öncelikle talebelerimizin dikkat etmeleri gerekenleri söylemek istiyorum. Talebelerimiz, maskelerini kaidelere uygun olarak takmaları, gün içinde ısladıkça 2-3 kere değiştirebilmek için yanlarına maske almaları, maskelerini yemek yerken muhtemelse sarih havada çıkarmaları ya da kesinlikle bulundukları mekanda sırça ve kapıların sarih olması gerekiyor. Talebelerin maskelerini çıkartmak zorunda kaldıkları zamanlarda da iki kol boyu mesafe vazgeçerek, maskesiz bulundukları süreci daha dikkatli atlatmalarını rica ediyorum. Sınıflarda oturma kumpası çok ehemmiyetli. Arka arkaya oturma kumpasını öneriyoruz. Zira iki taraf maskeli olsa bile karşı karşıya olmak tehlikeyi çoğaldırıyor. Olası oldukça karşı karşıya olmayan etkinlikler, uygulamalar yapılmalı, sınıflarda pak havaya önemsenmeli. Kalem alma, silgi verme gibi uygulamaları hiç önermiyoruz; ama şayet yaptıysak elimizi kolonya ya da dezenfektan ile arınmalıyız" dedi.

: İlginize Sürükleyebilir Taliban'a karşı 50 cesur vicdan! Mor isyan...Eğitim, seyahat, tiyatro, konser... Sahte PCR testi uyarısıKentte korkutan görüntü! 'Bize veda eder gidişatta'

'HOCA VE YÖNETİMSEL YAPININ ROLLERİ ÇOK EHEMMİYETLİ'

Özkan, 15 yaş üstü gruba da aşının açıldığını anımsatarak, "Bütün aşılı olma sürecinde de daha dikkatli olmalıyız. Mesela bugün aşı olduk, Pazartesi günü mektepler açıldı, daha aşının gözeticiliği başlamamış oluyor. 'İkinci dozdan 14 gün sonra' diye belirliyoruz. Ama aşılarımız bütün olsa dahi kaideleri asla elden vazgeçmememiz gerekiyor. Talebelerimiz bu mevzuda çok duyarlılar, onların bu kaidelere daha sıkı uyacaklarına muhakkağım. Mektepte hoca, personel, yönetimsel yapı var, onların da misyonu var. Onların da çok ehemmiyetli rolleri var. Bu kaidelere onlar dikkat ederek uyarsalar, talebelerin uygulaması çok daha kolay olacaktır. Şayet onlar uymazlarsa talebeler, büyüklerini misal alarak onlar da uymayabilir. Bu süreçte şayet bunlara uymazsak mektep içinde çocuklarımız hasta olabilir. Öğreniyorsunuz onlar daha az şikayet ile geçiriyor bu hastalığı, hastalanırsalar konuta getirebilirler. Konutta aşısı bitirilmemiş ya da başka hastalığı olan şahıs varsa onlara taşıyabilirler, bu cins tehlikeler var. Bu surattan fertsel korunmayı çok umursayacağız" diye konuştu.

'VELİLER ÇOCUKLARINDA KESİNLİKLE SEMPTOM HAKİMİYETİ YAPSIN'

Özkan, evham yaşayan velilere de şu ihtarlarda bulundu:

"Öğreniyoruz velilerimiz evhamlı ve evhamlılar. Ama bu evham ve evhamı bir kenarı koyarak yapmamız gerekenleri yapmalıyız. Birinci yapmamız gereken şu; çocuklarımızı ve kendimizi gözetmek için bütün aşılı olmamız gerekiyor. Çocuklarımızı mektebe yollarken kolonyasını, maskesini her sabah hakimiyet etmeliyiz. Çocuk konuta kazanç gelmez, elini suratını sabunla yıkamasını söylemeliyiz. Çocuklara; yüksek ateş, burun akıntısı, boğaz sızısı gibi bir şikayeti var mı diyerek sabah ve akşam sormak gerekiyor. Zira şikayetlerin takibi bize çok ehemmiyetli ip uçları verecektir; hastalanıp olmadığını, başlangıç olup olmadığını tutabiliriz. Böyle şikayetleri varsa netlikle mektebe göndermemeleri gerekiyor. Şayet mektebe giderse kaidelere uymayan çocuk varsa hastalığı bulaştırabilir. Velilerin ve yaşı gelen çocukların aşılanmasını, ayrıca kesinlikle semptom takibi yapılmasını öneriyorum. Bu mevzuda duyarlı olmalıyız."

'ÇOCUKLARINI MEKTEPTEN ALIRKEN EMİN BİR YERDE BULUŞMALILAR'

Özkan, talebeler aşılandıkça tehlikenin eksileceğine dikkat toplayarak, "Ama asla öbür temkinleri vazgeçmeyeceğiz. Serviste de özellikle servisi kullanan bireyler ve misyonluların aşılarının bütün olması, kaidelere uyması ehemmiyetli. Veliler çocuklarını mektebe vazgeçerken kapıdan vazgeçecekler, içeriye giremeyecekler. Velilerin mektebe girebilmek için ısrar etmemesi gerekiyor. Akşam çocuklarını alırken de emin yerde buluşmayı öneri ediyorum. Velilerimizin aşılarını bütün yapmaları, çocuklarımızın da sağlığına gözetecektir. Özellikle şunu söylemek istiyorum; çocukluk çağında 13 hastalığa karşı çocuklarımızı aşılıyoruz, bu aşılama yüzde 98'lerde. Yüzde 2'lik kısım da hastalığı olan çocuklar olabilir. Bu kadar çocuklarımızı gözetmek odaklı ve önem veren cemiyetiz, muhakkağım bu süreçte koronavirüs aşılarını hem veliler hem de 15 yaş üstü çocuklarımız ve 12-15 yaş arası hastalığı olan çocuklarımız yaptıracaktır."