Veterinere cinsel saldırı davasında dosya, mütalaa için savcıda! Duruşma sonrası gerginlik...

Veterinere cinsel saldırı davasında dosya, mütalaa için savcıda! Duruşma sonrası gerginlik...

Ankara'da, hayvan sağlık kurumu sahibi Prof. Dr. Hasan Balakalı’nin yanında çalışan baytar Ç.B.'ye 23 cinsel hücumda bulunduğu, destekçisi Serkan Korkmaz'ın Balakalı'ye takviye ettiği ve jinekolog Dr.

Baytar Prof. Dr. Hasan Balakalı, Ankara Üniversitesi Baytar Fakültesi'nde öğretim abonesi olduğu 2019 senesinin Nisan ayında, kendisine ait hayvan sağlık kurumunda çalışan baytar Ç.B.'ye cinsel hücumda bulunduğu iddiasıyla nezaretine alınıp hapsedildi, daha sonra savcılık tarafından resen tahliye edildi. Hadiseyle alakalı yönetimsel soruşturma kapsamında üniversitedeki misyonundan alınan Balakalı ile destekçisi baytar hekim Serkan Durmaz hakkında 'kaliteli cinsel atak', 'cebir ve tehdit ile hürriyeti yoksun kılma', 'tehdit' ve 'hakaret'; Ç.B.’nin vaka sonrası götürüldüğü jinekolog Dr. Hüseyin Şenyurt hakkında da 'kanıtları yok etmek' suçundan dava açıldı.

SAKLILIK VE YAYIN YASAĞI TALEBİNE RET

Ankara 31'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın bugünkü mahkemesine maznunlar, mağdur Ç.B. ile taraf avukatları katıldı. Duruşma kurulu, İstanbul Adli Tıp Müesseseyi’ndan gelen rapor doğrultusundan taraflara laf verdi. Ç.B.’nin avukatı Aslı Koçak Arıhan, raporun cinsel atağı kanıtladığını belirterek, maznunların hapsedilmelerini arz etti. Maznun Balakalı’nin avukatı Hatice Çağlar ise raporun, dosyanın bütün olarak araştırılmadan hazırlandığını, yine rapor talebinde bulunduklarını söyledi. Avukat Çağlar ayrıca mahkeme evveli ve sonrası sosyal medya paylaşımları ile müvekkilinin suçlama bitmeden ‘tecavüzcü’ duyuru edildiğini söyledi. Duruşmada yaşananların çarpıtılarak medyada haber yapıldığı iddiasında bulunan maznun avukatı, saklı mahkeme ve yayın yasağı talebinde bulundu.

Beyanların ardından maznun avukatının arzlarını yalanlayan duruşma kurulu, dosyanın, temel hakkındaki mütalaasını hazırlaması için cumhuriyet savcısına sevk edilmesine karar verdi. Maznunların hapsedilmesi talebi de yalanlanarak mahkeme, ertelendi.

MAHKEME SONRASI GERGİNLİK

Mahkemenin ardından salondan bir şahıs, maznunlara müteveccih olarak ‘Tecavüzcüsünüz’ diye bağırdı. Duruşma başkanının, bu şahsın tespit edilerek sonraki mahkemeye alınmamasının sağlanmasını istemesi üzerine gerginlik yaşandı. Polisin kimlik tespiti yapmak istemesine katlanan bir grup kadın, uzun müddet duruşma önünü ufalamadı. Slogan atan grup, daha sonra polis tarafından ikna edilerek, adliye dışına çıkarıldı.