Veterinere cinsel saldırı davasında Hasan Bilgili'ye 9 yıl hapis cezası verilmişti! Gerekçeli karar açıklandı

Veterinere cinsel saldırı davasında Hasan Bilgili'ye 9 yıl hapis cezası verilmişti! Gerekçeli karar açıklandı

Ankara'da Prof. Dr. Hasan Balakalı'ye, baytar Ç.B.'ye 23 sahibi olduğu hayvan sağlık kurumunda cinsel atakta bulunduğu suçlamasıyla verilen 9 sene mapus cezasının gerekçesi açıklandı. Balakalı'nin, Ç.B’ye

Baytar Prof. Dr. Hasan Balakalı, Ankara Üniversitesi Baytar Fakültesi'nde öğretim azası olduğu 2019 senesinin Nisan ayında, kendisine ait hayvan sağlık kurumunda çalışan baytar Ç.B.'ye cinsel atakta bulunduğu iddiasına hapsedildi. Balakalı, daha sonra savcılık tarafından resen tahliye edildi. Yönetimsel soruşturma kapsamında, üniversitedeki vazifesinden alınan Balakalı ile takviyecisi baytar hekim Serkan Durmaz hakkında 'kaliteli cinsel hamle', 'cebir ve tehdit ile hürriyeti yoksun kılma', 'tehdit' ve 'hakaret'; Ç.B.’nin hadise sonrası götürüldüğü jinekolog Dr. Hüseyin Şenyurt hakkında da 'kanıtları yok etmek' suçundan dava açıldı.

Ankara 31'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın 22 Haziran’daki karar duruşmasında maznun Hasan Balakalı, ‘cinsel hamle’ suçundan 9 sene mapus cezasına çarptırıldı. Duruşma, kararla birlikte Balakalı’nin hapsedilmesine hükmetti. Maznun Serkan Durmaz ile Hüseyin Şenyurt ise beraat etti.

DURUŞMA GEREKÇESİNİ AÇIKLADI

Duruşma, her 3 maznun güzergahından da kurduğu kararın gerekçesini açıkladı. Kararda hadise günü maznun ve mağdurun içkili olduğu, maznunun mağdurun rızası dışında cinsel hamle eyleminde bulunduğunun dosya kapsamında sabit olduğu aktarıldı. İstanbul Adli Tıp Müesseseyi Başkanlığı Biyoloji İhtisas Dairesi’nden alınan raporda mağdura ait iç çamaşırında maznuna ait Deoksirübo Nükleik Asit profillerinin tespit edildiği, bunun da mağdurun maznunun kendisine müteveccih cinsel atakta bulunduğu istikametindeki beyanlarını doğruladığı vurgulandı. Kararda, "Her ne kadar maznun Hasan Balakalı evre korunmalarında üzerine atılı suçlamaları kabul etmemiş ise de; katılanın maznunun dükkanında çalıştığı, aralarında hizmet ilişkisi bulunduğu ve evvele dayalı kötüle atmayı gerektirir bir husumeti olmadığı açıktır" denildi.

"BASİT CİNSEL HAMLE" DEĞERLENDİRMESİ

Kararda, mağdurun maznunun kendisine müteveccih cinsel hamle eylemini sonuçlandırdığı güzergahında beyanları bulunduğu; ancak adli tıp müesseseyi raporlarını bunu yüzde 100 doğrulamadığına dikkat çekildi. Maznunun eyleminin elde edilen kanıtlar ışığında sarkıntılık seviyesini aştığına da vurgu yapılarak, "Tüm bu sebeplerle maznun Hasan Balakalı’nin kendisine ait dükkanında baytar olarak çalışan mağdura müteveccih hizmet ilişkisinin sağladığı nüfuzu makûsa kullanarak cinsel atakta bulunduğuna kanı getirilmiştir" denildi.

Maznunun tecavüz maksadı olsa bile kaliteli sayılması için eylemin bitirilmiş olması gerektiğine işaret edilerek, filin neticeye erişmediği gidişatlarda hücumun hiçbir halde ‘kaliteli cinsel hamle’ olarak değerlendirilmediği vurgulandı. Somut vakada da cinsel hücumun basit biçiminin bitirildiği belirtilerek, maznunun eyleminin basit cinsel hamle kalitesinde olduğu, alt huduttan uzaklaşılarak 6 sene ceza verildiği; ancak maksadın yoğunluğu ve maznunun bulunduğu konum sebebiyle cezasının Türk Ceza Kanunu’nın 102/3-b maddesi gereğince yarı oranında artırılarak 9 seneye çıkarıldığı bildirildi. Gerekçede ayrıca, maznunun fiilden sonraki ve suçlama sürecindeki tavırları nazara alındığında indirim kararlarının uygulanmadığı belirtildi.

AVUKAT ARIHAN: KARARI İSTİNAF EDECEĞİZ

Ç.B.’nin avukatı Aslı Koçak Arıhan, verilen kararın vicdanları yaraladığını belirterek, "Hadiseden hemen sonra alınan raporlar cinsel hücumun tamamlandığını ispatlanmıştır. Hadisenin oluş biçimi, maznunun dükkanına o saatte gelmesi, müvekkile güçle içki içirmesi, sabah saatlerinde de jinekoloğa götürmesi göz önüne bulundurulduğunda eylemin bitirilmemiş olmasını düşünmek yaşamın banal akışına terstir. Şahit ifadeleri de evrelerde bunu ispatlamıştır. Bu surattan duruşmanın ‘kaliteli cinsel hamle’ suçundan karar kurması gerekiyordu. Hem bu güzergahtan hem de öteki maznunların da cezalandırılması için kararı istinaf edeceğiz. Davanın sonuna kadar takipçisi olacağız” dedi.