VGM burs başvurusu ne zaman? Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) burs başvurusu için gözler o açıklamada

VGM burs başvurusu ne zaman? Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) burs başvurusu için gözler o açıklamada

VGM Vakıflar Genel Müdürlüğü burs müracaat tarihleri YKS neticelerinin açıklanmasıyla beraber bir defa daha gündeme geldi. VGM Eğitim Destekleri için müracaatlar her yıl Genel Müdürlük tarafından tanımlanan

VGM burs müracaatı pek çok talebenin gündeminde yer alıyor. VGM Vakıflar Genel Müdürlüğü burs müracaat tarihleri YKS neticelerinin açıklanmasıyla beraber bir defa daha gündeme geldi. VGM Eğitim Destekleri için müracaatlar her yıl Genel Müdürlük tarafından tanımlanan tarihler arasında alınıyor. Peki, VGM burs müracaatları ne zaman alınacak, müracaat tarihleri emin oldu mu? VGM burs müracaatı koşulları

VGM BURS MÜRACAATI NE ZAMAN?

Gerek ortaöğrenim eğitim destekleri gerekse yükseköğrenim burs müracaatları her eğitim senesinin başında Genel Müdürlükçe tanımlanan tarihler arasında alınır. Müracaat biçimi ve zamanı Genel Müdürlüğün internet sitesi üzerinden müracaat başlama tarihinden en az onbeş gün evvel duyurulur. KYK burs müracaat sürecinin bitirilmesinin ardından VGM burs müracaat değerlendirme sürecinin başlaması bekleniyor.

BURS MÜRACAATLARI NASIL DEĞERLENDİRİLİR?

Yükseköğrenim Bursu:

- 4 Numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi RG: 15/07/2018 – 30479
- 5737 rakamlı Vakıflar Yasayı RG: 27/02/208 – 26800
- Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs İdaremeliği RG: 20/08/2013 – 28741 kararları gereği Türkiye’deki yükseköğretim müesseselerinde eğitim gören talebelere burs verilmektedir.

Başvuruların bitirilmesin ardından müracaatlar, doğruluk hakimiyetleri yapılarak, Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs İdaremeliği’nin eki olan Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Bursu Talebe Müracaat Değerlendirme Cetveli Ek-2’ye göre değerlendirilmekte ve sarih kontenjanlar nispetinde burs bağlanmaktadır. Müracaat doğruluk hakimiyetleri alakalı Kamu Müesseselerinden yapılmaktadır. YAPILAN HAKİMİYETLERDE MÜRACAAT FORMUNDA BEYAN EDİLEN BİLGİLERDEN BİRİNİN YANLIŞ/HATALI OLDUĞU TESPİT EDİLİRSE BURS MÜRACAATI İPTAL EDİLDİĞİNDEN MÜRACAAT SIRASINDA BEYAN EDİLEN BİLGİLERİN DOĞRU VE AKTÜEL OLMASI MÜRACAATIN DEĞERLENDİRİLMESİNDE OLDUKÇA EHEMMİYETLİDİR. Bu sebeple sizler için hazırladığımız ve müracaat formunda yer alan suallerin yanıtlanmasında nelere dikkat etkeniz gerektiğini açıklayan “Burs Müracaat Rehberlerini” müracaatınızı yapmadan evvel okumuş olmanız gerekmektedir. Her bir burs cinsi için ayrı ayrı hazırlanan “Burs Müracaat Rehberleri”na müracaat yarıyılı içerisinde internet sitemizden ve müracaat formuna giriş yaptığınız sayfa üzerinden ulaşmanız muhtemeldir.

Ortaöğrenim Eğitim Desteği:

- 4 Numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi RG: 15/07/2018 – 30479

- Vakıflar İdaremeliği RG: 27/09/2008 – 27010 alakalı kararları gereği Ulusal Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve resmi ilkokul, ortaokul ve liselerde öğrenim gören talebelere burs verilmektedir.

Başvuruların bitirilmesinin ardından müracaatlar, doğruluk hakimiyetleri yapılarak, Vakıflar İdaremeliği’nin eki olan Vakıflar Genel Müdürlüğü Eğitim Desteği Talebe Müracaat Değerlendirme Cetveli Ek-16’ya göre değerlendirilmekte ve şehirlerdeki sarih kontenjanlarımız nispetinde burs bağlanmaktadır. Müracaat doğruluk hakimiyetleri alakalı kamu müesseselerinden yapılmaktadır. YAPILAN HAKİMİYETLERDE MÜRACAAT FORMUNDA BEYAN EDİLEN BİLGİLERDEN BİRİNİN YANLIŞ OLDUĞU TESPİT EDİLİRSE BURS MÜRACAATI İPTAL EDİLDİĞİNDEN MÜRACAAT SIRASINDA BEYAN EDİLEN BİLGİLERİN DOĞRU VE AKTÜEL OLMASI MÜRACAATIN DEĞERLENDİRİLMESİNDE OLDUKÇA EHEMMİYETLİDİR.

Bu sebeple sizler için hazırladığımız ve müracaat formunda yer alan suallerin yanıtlanmasında nelere dikkat etkeniz gerektiğini açıklayan “Burs Müracaat Rehberlerini” müracaatınızı yapmadan evvel okumuş olmanız gerekmektedir. Her bir burs cinsi için ayrı ayrı hazırlanan “Burs Müracaat Rehberleri”na müracaat yarıyılı içerisinde internet sitemizden ve müracaat formuna giriş yaptığınız sayfa üzerinden ulaşmanız muhtemeldir.,

VGM BURS MÜRACAATI NASIL YAPILIR?

Vakıflar Genel Müdürlüğü ortaöğrenim ve yükseköğrenim burs müracaatları müessese web sitesi www.vgm.gov.tr üzerinden alınır. Gerek ortaöğrenim eğitim desteği müracaatları gerekse yükseköğrenim burs müracaatları her eğitim senesinin başında Genel Müdürlükçe tanımlanan tarihler arasında alınır. Müracaat biçimi ve zamanı Genel Müdürlüğün www.vgm.gov.tr internet sitesi üzerinden müracaat başlama tarihinden en az onbeş gün evvel duyurulur. Müracaat neticeleri yeniden www.vgm.gov.tr adresi üzerinden açıklanmaktadır.

Müracaatlar bilgisayar, uslu telefon ve tablet üzerinden yapılabilir. Ancak uslu telefon ve tabletlerde makine işletim sisteminin versiyonundan kaynaklı meseleler yaşanabilmektedir. Bu sebeple müracaatınızı masaüstü bilgisayar ya da laptop üzerinden yapmanız önerilir. Bilgisayarda müracaat yaparken Internet Explorer, Google Chrome ve Mozilla FireFox tarayıcılarını kullanarak müracaatınızı meselesiz bir biçimde yapabilirsiniz.