Vietnam'ın Eski Başbakanı Phuc, devlet başkanlığı görevine yemin ederek başladı

Vietnam'ın Eski Başbakanı Phuc, devlet başkanlığı görevine yemin ederek başladı

Vietnam'ın Daha Önceki Başbakanı Phuc, devlet başkanlığı vazifesine yemin ederek başladı. Milli Mecliste ilerleyen saatlerde yapılan saklı oylamada ise yeni başbakan Pham Minh Chinh oldu.

Vietnam'da Devlet Başkanı Nguyen Xuan Phuc yemin ederek vazifeye başladı.

Ülkede, 2016'dan bu yana başbakanlık misyonunu yürüten 67 yaşındaki Phuc, Milli Mecliste yapılan saklı oylamada yeni devlet başkanı seçildi.

Yerel medyada yer alan haberlere göre, 2026'ya kadar devlet başkanlığı misyonunu yürütmesi beklenen Phuc, yemin merasiminde yaptığı konuşmada, ulus ve Meclis tarafından kendisine verilen vazifeleri yerine getirebilmek için elinden gelenin en iyisini yapacağını söyledi.

Attığı adımlarla Vietnam'ı ekonomik açıdan ileriye taşıdığı belirtilen Phuc'un başbakanlığı yarıyılında Vietnam, 141 ülkenin yer aldığı Dünya Ekonomik Forumu Küresel Rekabet Endeksi sıralamasında 77. sıradan 67'ye yükseldi.Vietnamın Eski Başbakanı Phuc, devlet başkanlığı görevine yemin ederek başladıBAŞBAKANLIK OYLAMASI DA YAPILDI

Phuc, törenin ardından Vietnam Komünist Partisi CPV Merkezi Kurulu Başkanı Pham Minh Chinh'i başbakan adayı olarak göstermişti.

Milli Mecliste ilerleyen saatlerde yapılan saklı oylamada, yeni başbakanın Pham Minh Chinh başbakan seçildi.