Virüsü aileden kapıyorlar

Virüsü aileden kapıyorlar

Ege Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zafer Kurugöl, COVID-19’un çocuklarda çoğaldığı doğrultusundaki iddiaların izafi olarak doğru olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Kurugöl Hürriyet’e şunları söyledi:

YÜZDE 10-15’İ ÇOCUKLAR

“Son yarıyılda 0-9 yaş arası hadiselerde ciddi çoğalış var diye iddialar dinlenmeye başladı. Eğitime devam edilip edilmeyeceğine Şehir Hıfzıssıhha Heyetleri karar verecek.

Sıhhat Bakanlığı yaş dağılımlarını şehirler bazında paylaşırsa daha doğru fikir sahibi oluruz. Benim görüşüm, Türkiye’deki hadise çoğalışının 0-9 yaş grubuna has olmadığı biçiminde. Genel hadise çoğalışının yansıması olarak çocuklarda da çoğalış var. Daha Öncekinden olayların yüzde 2’si çocukken bugün yüzde 10-15’i çocuk olarak görüyoruz. Bize müracaat eten ve uyuyan olaylar üzerinden değerlendirdiğimizde çocuk hadiselerde de bir çoğalış var, ama minik çocuklara 0-9 yaş arası çocuklara has bir çoğalış yok. Yeniden bizim yaptığımız analizde çocukların hastalığı mektepten değil, anne babalarından ya da ailenin öbür bireylerinden aldıkları istikametinde. Mektepte bir çocuğun hastalığı alıp aile fertlerine bulaştırması çok ender.

Virüsü aileden kapıyorlar

Dünyadaki bir hayli çalışma da gösterdi ki mekteplerin açılması bulaşı çoğaldırmıyor. Amerika’da yapılan bir çalışmada gösterilmiş, mektepte surat surata eğitim görenlerle online eğitim görenler arasında hastalık sıklığı arasında bir değişiklik yok.”

KAMBURLUK BAŞLADI

Prof. Dr. Zafer Kurugöl pandemi yarıyılında çocuklarda görülen şikâyetlere şöyle dikkat çekti: “Eğitimin topallaması çocukların gelişimini hem fiziki hem de ruhsal olarak negatif etkiliyor. Özellikle de ilköğretim çağında olan çocukları. Hareketsizlik neticesinde ortopedik meseleler, görme bozuklukları, obezite, kamburluk ortaya çıkıyor. Çocuklar birbirleriyle temas etmedikleri için duygusal gelişimleri, mental gelişimleri geri kalıyor. Bu sebeple kapanma olacaksa en son kapanması gereken yer anaokulu ve ilköğretim sınıfları olmalı.”  

HOCALAR VE SAĞLIKÇILARIN EŞLERİNE DE AŞI

Prof. Dr. Zafer Kurugöl, “Hocalarımızın sağlığını da gözetmeliyiz. Bu sebeple aşılamaları kesinlikle yapılmalı” derken şöyle devam etti: “Öncelikle aşılanması gereken bir grup da sıhhat çalışanlarını eşleridir. Aşı bildiğiniz gibi taşıyıcılığı önlemiyor. Başka Bir Deyişle, COVID-19 ile yoğun temasta olan, bu sebeple virüsü alma olasılığı yüksek olan sıhhat personeli virüsü evine, yakınlarına taşımaya devam ediyor. Kendileri aşılı olduğundan virüsü alınca hastalığı bulgusuz geçiriyor, bulaştırma ihtimali daha da çoğalıyor. Bizim bazı hemşirelerimizin, sıhhat personeli olmadığı için aşılanmayan eşleri, bu biçimde hastalığı aldılar.”