Volkswagen'in eski CEO’ları şirkete servet ödeyecek

Volkswagen'in eski CEO’ları şirkete servet ödeyecek

Alman otomotiv devi Volkswagen'in VW daha önceki Üst İdareyicisi CEO Martin Winterkorn ve firmanın bünyesinde bulunan öteki bazı firmaların CEO’larının, dizel emisyon skandalı nedeniyle firmaya…

VW'den yapılan açıklamaya göre, firmanın dizel skandalına ait Winterkorn'dan arz ettiği tazminat mevzusunda uyuşmaya varıldı.

Uyuşmaya göre Winterkorn'un şahsi olarak 11,2 milyon euro tazminat ödeyeceği belirtilen açıklamada ayrıca daha önceki Audi CEO’su ve VW İdare Heyeti Abonesi Rupert Stadler’in 4,1 milyon euro, Audi işletmesinin daha önceki idareyicisi Stefan Knirsch’in 1 milyon euro ve daha önceki Porsche CEO’su Wolfgang Hatz’ın 1,5 milyon euro tazminat ödeyeceğine ait uyuşmaya varıldığı ifade edildi.

270 MİLYON EUROLUK KISMI SİGORTA ÖDEYECEK

Açıklamada, tazminatın büyük kısmı olan 270 milyon euronun ise “menajer mali sorumluluk sigortası” tarafından karşılanacağı belirtildi.

Tazminat ödemelerinin, firmanın sorgulama heyeti tarafından Ekim 2015'te dizel krizinin sebeplerine ve mesullüklerine ait başlatılan analize sabrettiği ifade edilen açıklamada, sorgulama heyetinin mart ayında pay tahvilleri hukuku kapsamında mesullüğün ihlal edilmesi sebebiyle Winterkorn ve Stadler aleyhine dava açmaya karar verildiği andırdırıldı.

Açıklamada, Audi işletmesinin daha önceki CEO’su Ulrich Hackenberg’in uyuşmaya hazır olmadığı belirtilerek Hackenberg hakkında legal adımların atılacağı bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada 22 Temmuz’da bir araya gelecek firmanın genel heyetinin uyuşmayı onaması gerektiği aktarıldı.

NE OLMUŞTU?

Amerika Birleşik Devletleri Etraf Koruma Ajansı 2015 senesinin eylül ayında Volkswagen'in emisyon testlerini manipüle ettiğini ve firmanın dizel taşıtlarının basmakalıp seviyenin 40 kat üzerinde etrafı lekelediğini duyurmuştu.

Bünyesinde Volkswagen, Audi, Porsche, Bentley, Lamborghini, Seat, Skoda, Bugatti, Scania ve Man gibi markaları bulunan Volkswagen Grubu, uzun zaman dizel emisyonu skandalıyla gündemi meşgul etmiş, Amerika Birleşik Devletleri makamlarına yüksek cezalar ödemiş ve milyonlarca vasıtasını geri çağırmak zorunda kalmıştı.

Dünya genelinde takribî 11 milyon dizel motorlu taşıtın emisyon testlerinde yanıltıcı yazılım kullanıldığını kabul eden Volkswagen, Amerika Birleşik Devletlerindeki duruşmaca yüksek ölçüde para cezasına çarptırılmıştı.

Almanya'da da Winterkorn hakkında firmanın emisyon skandalı kapsamında dolandırıcılık, Rekabet Kanunu’nı ihlal etme ve güveni makûsa kullanma yargılamalarından dava açılmıştı.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara