Washington Post bombayı patlattı! DEAŞ'ın elebaşıyla ilgili gerçek ortaya çıktı

Washington Post bombayı patlattı! DEAŞ'ın elebaşıyla ilgili gerçek ortaya çıktı

Terör örgütü DEAŞ'ın yeni elebaşı Emir Muhammed Said Abdurrahman el-Mevla'nın, evvelden Irak'ta bir cezaevinde Amerika Birleşik Devletlerine ihbarcılık yaptığına dair ayrıntılar ortaya çıktı.

Washington Post gazetesinin saklı sorgu raporlarına direndirdiği haberinde, Ebu Bekir El Bağdadi'nin Suriye'de tertip edilen baskın neticeyi öldürülmesinin ardından DEAŞ elebaşı El-Mevla mevzusunda yeni bilgiler ortaya çıktı.

El-Mevla'nın "M060108-01" koduyla Irak'ta tutuklu olduğu yarıyılda, Amerika Birleşik Devletlerili yetkililere Irak'taki o yarıyıl El-Kaide'ye bağlı olarak faaliyet gösteren teşkilat hakkında ihbarcılık yaptığına işaret edilen haberde, El-Mevla'nın 2008'deki bir sorgu sırasında teşkilatın saklı merkezlerinin konumu mevzusunda ayrıntılı bilgileri Amerika Birleşik Devletleriliye verdiği kaydolundu.

Ayrıca El Mevla'nın, o yarıyılda Irak'taki El Kaide'nin 2 numaralı adı olan Ebu Kaşwarah'ın nerede olduğunu da Amerika Birleşik Devletleriliye söylediği ve Kaşwarah'ın Musul'daki bir baskınla öldürüldüğü belirtildi.

EL- MEVLA İÇİN "İŞ BİRLİKÇİ" TANIMLAMASI

Haberde, Amerika Birleşik Devletleri Korunma Bakanlığının Pentagon daha evvel El-Mevla'nın ihbarcılık yaptığına dair dokümanlar yayımladığı ancak bu yeni evraklarda daha ayrıntılı bilgiler bulunduğu aktarıldı.

Mevzubahisi raporlarda El-Mevla hakkındaki, "Tutuklu her seansta daha fazla iş birlikçi görülüyor. Tutuklu, teşkilattaki dostları hakkında çok fazla ayrıntı veriyor." ifadesinin kullanıldığı belirtildi.

El-Mevla'nın o yarıyıl DEAŞ'a katılmak üzere gelen yabancılara karşı davranışına da işaret edilen raporlarda, teşkilatın yeni elebaşının sorgular sırasında yabancılara karşı düşmanca davranışı olduğu vurgulandı.