Yakışıklı erkek algısı değişiyor! Kır saçlara, göbeklere merhaba deyin...

Yakışıklı erkek algısı değişiyor! Kır saçlara, göbeklere merhaba deyin...

Birkaç jenerasyondur, 'yakışıklı erkek' denince akıllara Hollywood'un, daha yerel bakarsak Yeşilçam'ın ve televizyonun yıldızları kazançtı. Bugünün gençleri ise Koreli pop grubu BTS'in azaları…

Best Model Türkiye'nin yarı final seçmelerinde çekilen ve erkek Best Model adaylarını yerde otururken gösteren bir resim geçen hafta çok tartışıldı. Best Model Kurucu Başkanı Erkan Özerman müsabakacıların hatıra resmi çektirmek emeliyle yere oturduklarını açıklarken, resme değinenlerden biri de Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök'tü.

Özkök münakaşalı resimden hareketle eski Best Model'lara değinerek, gazeteci Uğur Dündar'ın seneler seneler evvel özel bir defilede podyuma çıktığını ve Özerman'ın şehirk Best Model'larından biri olduğunu yazdı.

Ancak Özkök'nam yazısında dikkat çeken bir kısım daha vardı. Paris'te yaşayan bir arkadaşının yolladığı bir resmi de okurlarıyla paylaşan Özkök, şu satırları kaleme aldı:

Bu resmi Paris’te yaşayan bir arkadaşım gönderdi. Altına da şunu yazmış: '1900’lerin başlarında bir erkek hoşluk müsabakası...

Aman Allahım bu ne diye baktım... Hoşluk müsabakası mı, yoksa yeni Recep Tezk filmi için oyuncu tercihi mi...

Sosyal medyadan gelen böyle resimler bazen gerçek değil çıkıyor. Ama gerçekten erkek hoşu müsabakası ise demek ki değişinim diye bir şey varmış.

Özkök'nam bu yazısının yayınlandığı gün BBC.com'da bütün de bu noktaya temas eden bir tahlil yer aldı. "Bugünün mükemmel erkeği neye benziyor?" başlıklı yazıda, Myra Ali, yakışıklı erkek tanımının özellikle son 30 senede nasıl değiştiğini mercek altına aldı. İşte yazıdan çok sansasyonel satır başları...

HEYKEL GİBİ YAKIŞIKLILARIN SONU GELDİ Mİ?

Son 20-30 seneye baktığımızda, yakışıklı erkek denince akla Brad Pitt ya da Leonardo DiCaprio gibi sarışın, mavi gözlü Batılı erkekler geliyordu. Ancak günümüzde sinema ve moda sektörünün evrimiyle "mükemmel" erkek tanımı da değişiyor. Çünkü küresel markalar farklı kesimleri temsil etkenin ne kadar ehemmiyetli olduğunu kavramaya başladı.

Dünyanın neresine gidersek gidelim, o heykel gibi erkeklerle zati çok ender karşılaşıyorduk. Ama TikTok gibi sosyal medya uygulamaları sayesinde geçmişte medyada göremeyeceğimiz erkekler de artık öne çıkabiliyor.

İngiliz model, beden olumlama aktivisti ve TikTok yıldızı olan Ben James de bunlardan biri. 2019 senesinde sihirk beden bir model olarak Simply Be markasının reklam suratlarından biri olan James, BBC'ye yaptığı açıklamada, "Benim işlerim hem erkek çocuklarına hem de yetişkin erkeklere rahatlık ve güven sağlıyor. Onlara istendiklerini ve bedelli olduklarını anlatıyor" dedi.

Lizzo ya da Ashley Graham gibi sihirk beden kadın yıldızlar son yarıyılda hak ettikleri methiyeyi almakta ancak sihirk beden erkekler için benzerini söylemek pek mümknam değil. Ancak Rihanna'nın iç çamaşırı markası Savage X Fenty'nin bu konuda da ehemmiyetli bir adım attığını ve daha sihirk beden erkekler için de bir platform oluşturduğunu andırdırmak gerek.

   Bu gönderiyi Instagram'da gör

Ben James @ben_jjames'in paylaştığı bir gönderi

KOLONİCİLİK ZAMANINDAN KALMA BİR YARGI

Bunu erkek hoşluğunun demokratikleşmesi olarak açıklayabilir miyiz? Ben James bu suale şöyle yanıt verdi:

"Sanayinin farklı beden tiplerini daha evvel görülmemiş şekillerde kullanarak büyüdüğüne tanık olmak istedim. Neden bir parfüm kampanyasında ya da bir filmin başrolünde bir 'baba bedeni' görmeyelim ki? Natürel olmayan yollarla elde edilmiş ve aktörlerin dahi sürdüremediği bu fizikler odağımızdan çıkmalı."

Edinburgh Üniversitesi'nden antropoloji profesörü Alexander Edmonds ise sorunu tarihi bir perspektife oturtarak şunları söyledi:

"Kcan verelik ve kolonicilik serveti sebebiyle, Batı'da hoş erkek imajı her zaman aşırısıyla beyazdı. Bu şu an değişiyor olabilir."

   Bu gönderiyi Instagram'da gör

BTS @bts'in paylaştığı bir gönderi

SİYAH TENLİ MODELLER, BTS AZALARI…

Tyson Beckford ve Alton Mason gibi siyah tenli süpermodeller, son yarıyılda GQ gibi mecmuaların kapaklarından eksik olmuyor. Moda dünyasındaki çeşitlilik de günden güne çoğalıyor. Bunun, en azından kısmen, Black Lives Matter hareketi gibi küresel sosyal başkalaşımlardan kaynaklı olduğunu söylemek de mümknam.

Basmakalıp erkek estetiğinin ve davranışlarının değiştiğini de vurgulayan Edmonds şöyle devam etti: "Daha gençler için idealler değişti. Z kuşağı androjeniyi korunuyor. Bu Doğu Asya'da özellikle Güney Kore'nin pop kültüründe çok sık karşımıza çıkıyor."

Gerçekten de Güney Kore gibi ülkelerde ideal erkek fikri BTS gibi K-Pop gruplarının yükselişiyle çok daha kadınsılaştı. Renkli saçları ve makyajlarıyla BTS azaları, Batı'nın geleneksel standartları bağlamında gizeme dışı kabul edilirdi. Ama günümüzde oldukça etkililer ana akım medyayı peşlerinden koşturuyorlar.

Değişik yandan tüm etnik gruplarda olduğu gibi Doğu Asyalılar için de hoşluk standartları çok muhtelif. Koreli model Dae Na, "Ben bu sektörde işe başladığımda Asyalı modellerin rakamı bir elin parmaklarını geçmiyordu ama şu an onlarca model var. Sektör Asyalı alıcılara ve Asya pazarlarına doğru odaklandıkça bu sayı da katlanarak arkasıydı" dedi. Asya'da varlıklı kişilerin rakamı arkasıydıkça, markalar da Dae gibi modelleri kampanyalarında kullanıp tüketicilerle bir bağ kurmak istiyor.

   Bu gönderiyi Instagram'da gör

Tyson C.Beckford @tysoncbeckford'in paylaştığı bir gönderi

ARTIK ÇOK DAHA İYİ KAZANIYORLAR

Erkek süpermodeller, kadın meslektaşlarına galibiyet ve kazanç konusunda da yetişmeye başladı. Amerika Birleşik Devletlerili model Tyson Beckford, Ralph Lauren tarafından marka suratı seçildikten sonra tüm zamanların en tanınmış siyah tenli erkek modeli haline geldi.

Değişik yandan Sean O'Pry, 15 seneyi aşkın vakittir devam eden kariyeriyle, dünyanın en zengin erkek süpermodellerinden biri oldu. Amerika Birleşik Devletlerinin Georgia eyaletinin küçük bir kasabasında doğan O'Pry, 17 yaşında cebinde 150 dolarla New York'a geldi ve sihirk markalarla birbiri arkasına özel uyuşmalar yaparak sağlam bir kariyer rotası çizdi.

O'Pry'ın moda dünyasının dışında tanınması ise 2014'te Taylor Swift'in Blank Space klibi sayesinde oldu. Klipte Swift'in sevgilisini canlandıran O'Pry, "Kariyerimin en iyi öğrenilen anı bu" dedi.

O günden sonra kariyerinin başka bir yola saptığını da belirten süpermodel, "Önümde daha fazla kapı açıldı. Bunun bir parçası olduğum için şükrediyorum" diye konuştu.

Seneler süresince birçok mecmuaya kapak olan O'Pry, oldukça seçkin bir profile sahip. Bunu nasıl muvaffak olduğunu ise BBC'ye şu laflarla anlattı:

"Sektörde alçak gönüllülüğünüzü kaybetmemelisiniz. Benim rakiplerim koyu renk saçlı mavi gözlü erkekler. Hep benim gibi adamlarla rekabet ediyorum. Bu vaziyetlerde kendinizi öbürlerinden ayırabilmeniz gerekiyor. Bu sette nasıl davrandığınızın, nasıl hareket ettiğinizin, kendinizi nasıl konumlandırdığınızın ehemmiyetli bir parçası. Ben suratımı belirli bir şekle sokmak için çabalamadım. Bu iş kucağıma düştü gibi bir şey oldu."

   Bu gönderiyi Instagram'da gör

Sean O'Pry @seanopry55'in paylaştığı bir gönderi

'AKDENİZ ERKEĞİ'NİN POPÜLERLİĞİ HİÇ GEÇMİYOR

Değişik yandan klasik uzun boylu, esmer ve yakışıklı Akdeniz erkeği tipinin ehemmiyetini kaybettiğini söylemek de doğru değil. 1900'lerin başında Avrupa'da kullanılmaya başlayan bu ifade, 1920'lerde İtalyan aktör Rudolph Valentino sayesinde Hollywood'da da yaygın bir şekilde kullanılır oldu. Hatta "uzun boylu, esmer ve yakışıklı" ifadesi neredeyse bir tabir haline geldi ancak günümüzde bu ifade de müzakereye açılmış gidişatta.

Antropolog Shafee Hassan'ın ifadeleriyle, "Akdeniz erkeklerinin koyu renk kaşlar ve koyu renk surat tüyleri anlamında çok sihirk bir avantajı vardır. Suratlarını tamamen kaplayacak şekilde sakal bırakabilirler. Koyu renk saçlar da erkeklikle aynılaştırılır".

   Bu gönderiyi Instagram'da gör

Michele Morrone @iammichelemorroneofficial'in paylaştığı bir gönderi

YAKIŞIKLILAR CİDDİYE ALINMIYOR MU?

Bu standartlar bağlamında hoş denebilecek erkeklerden biri son yarıyılda tüm dünyada oldukça popüler olan Michele Morrone. İtalya'nın güneyinde Puglia'da doğan Morrone, geçen seneye kadar Roma'da bahçıvan olarak çalışıyor ve film seçmelerine katılıyordu. 2020 senesinin dijital platformlarda en fazla izlenen filmlerinden biri olan '365 Gün'de başrolü kapan Morrone'nin yaşamı bir gecede değişti. Canlandırdığı mafya lideri Massimo, Morrone'ye milyonlarca hayran kazandırdı.

Morrone, BBC'ye, "Görünüşümün rolü kapmamda dayanakçı olduğunu yadsıyamam. Çünkü Massimo'nun tanımına çok iyi uyuyorum. Uzun boyluyum ve kumral saçlıyım. Ama başka bir aktörü seçseler aynı şey olur muydu? Görüntünüz iyi olabilir ama ya dans etmeyi bilmiyorsanız..." diye konuştu.

Morrone, görüntüsü sebebiyle bir müddet filmlerde kendisine rol verilmediğini de laflarına ekledi: "Yakışıklı bir adamın ciddi bir aktör olarak iş bulması çok güç çünkü insanlar sizin aktör olmak için bu kadar iyi görünmemeniz gerektiğini düşünüyor. Neden böyle düşündüklerini öğrenmiyorum. 10 yıldır her hafta bir seçmeye gidiyordum ama rolleri alamıyordum."

   Bu gönderiyi Instagram'da gör

R JACK FOLEY @to_ron_to'in paylaştığı bir gönderi

YAŞ ARTIK İŞTAH KAÇIRAN BİR ŞEY DEĞİL

Geleneksel yakışıklıların zaferi devam etse de erkek hoşluk standartlarındaki normlar değişiyor. Yaş almış modellerin popülerliğinde de ehemmiyetli bir çoğalış var. Elbette Pierce Brosnan ya da George Clooney gibi kır saçlı yakışıklılara sinemada eskiden beri aşinayız ama günümüzde reklam kampanyaları ve podyumlar da yaşı ileri modellerin sık sık boy gösterdiği alanlar oldu. Anthony Varecchia, "Çin'in en seksi dedesi" diye anılan Wang Deshun, Ron Jack Foley ve Lono Brazil bunlardan yalnızca birkaçı.

Paris Moda Haftası'nda tasarımcı Florentin Glémarec'in 86 yaşındaki sihirkannesi Maire-Louise ve 87 yaşındaki sihirkbabası Réné Glémarec'in cinsiyetsiz elbiselerle podyuma çıkması da sihirk ses getirdi.

Erkek model Orland Hobechi, geçtiğimiz günlerde Guardian'a yaptığı açıklamada, "Dört sene kadar evvel daha yaşlı modellerin kullanımında bir çoğalış fark ettim. Bir anda yaşlı insanların hikayelerine alaka arkasıydı" dedi. Hobechi'ye göre bu farkı yaratan en ehemmiyetli faktör, insanların yaşam vakitlerinin uzaması: "Yaş eskiden olduğu gibi iştah kaçıran bir şey değil artık. Son 30 senede cool gençlerin ihtiyarladığını gördük. Günümüzde yaş alsanız da cool ve alakalı kalabilirsiniz. İnsanlar kendileri gibi görünen insanların temsil edildiğini görmek istiyor."

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Ktümörleri için Bigpara