Yangın, sel, sıcak hava dalgası... Felaket üstüne felaket

Yangın, sel, sıcak hava dalgası... Felaket üstüne felaket

Amerika Birleşik Devletleri, küresel ısınma kaynaklı doğal afetlerle boğuşuyor. Aynı anda orman yangını, su baskın ve dolu kasırgasının yaşandığı ülkede son olarak sıcak hava dalgası alarmı verildi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin California ve New Mexico eyaletleri günlerdir orman yangınlarıyla çaba ediyor. İtfaiye yetkililerinden yapılan açıklamaya göre şimdiye kadar 20 bin dönümden fazla alan hasar gördü. Ayrıca yangının mesken yerlerini tehdit etmesi sebebiyle 1250’den fazla konut tahliye edildi. Wisconsin eyaletinin Milwaukee şehrinde, şiddetli yağışların yol açtığı su baskına kapılan biri 11 yaşında çocuk olmak üzere 3 şahıs kayboldu. Şiddetli yağışlar sebebiyle Illinois, Indiana, Michigan ve Ohio eyaletlerinde de su baskın alana geldi. Bir Hayli yol zarar sebebiyle trafiğe kapatıldı. Fırtına sebebiyle ağaç ve direklerin yıkıldığı ülkenin orta kuzey eyaletlerinde takribî 500 bin konut elektriksiz kaldı.

45 DERECEYİ GÖRECEK

Amerika Birleşik Devletleri’de doğa tutkunlarının uğrak yerlerinden Wyoming eyaletindeki Yellowstone Milli Parkı’na giriş ve çıkışlar, şiddetli yağışların yol açtığı su baskınlar sebebiyle kapatıldı. Park etrafında yaşayan bireyler ve parkı ziyaret eden turistler bölgede mahsur kaldı. Parkta mahsur kalan turistler helikopterlerle tahliye edilirken, çok rakamda konut ile köprünün devrildiği belirtildi. Bir Hayli eyaletin şiddetli yağışlarla çaba ettiği Amerika Birleşik Devletleri’nin Meksika Körfezi’nden Chicago’ya kadarki orta kesimi ise mevsim sıradanları üzerinde izleyen fazla sıcak hava dalgasıyla karşı karşıya. Yetkililer, takribî 100 milyon popülasyonu etkileyecek olan sıcak hava dalgasının yer yer 45 santigrat dereceyi bulacağını belirterek, gerekli olmadıkça dışarı çıkılmaması ihtarında bulundu. Doğuya doğru ilerleyen sıcak hava dalgası gelecek hafta süresince tesirini sürdürecek.

Yangın, sel, sıcak hava dalgası... Felaket üstüne felaket