Yaralı flamingo seferberliği

Yaralı flamingo seferberliği

Gelibolu Yarımadası’ndaki bir koyda, Devrim Gürkan adlı bir yurttaş tarafından görülen ve sosyal medyada paylaşılan yaralı flamingo için hem gönüllüler hem de yetkililer zamanla yarıştı.

Çanakkale Doğa Koruma ve Ulusal Parklar DKMP Şube Müdürlüğü takımları, yarım saat içerisinde Çanakkale Şehir Jandarma Komutanlığı, Eceabat Jandarma Komutanlığı ve Jandarma HAYDİ takımı ile organize olarak, pazartesi saat 22.00 sıralarında yaralı flamingoya erişti. Flamingo, DKMP Şube Müdürlüğü’nde rehabilitasyona aldı.

HIZLI ORGANİZE OLUNDU

Baytarlar tarafından yapılan hakimiyetlerde flamingoda rastgele bir yara ya da travma bulunmadığı, flamingonun uzun mesafe uçtuğu için bitkin düştüğü tespit edildi. Flamingo, kendi başına doğada yaşayabilecek vaziyete geldikten sonra Gökçeada ya da Manyas Kuş Cenneti’ne vazgeçilecek. Flamingonun kurtarılmasında ehemmiyetli rol oynayan ve CNN Türk’te doğa ve insan evraksalı hazırlayan gazeteci Güven İslamoğlu, “Tuz Gölü’nde sulak alanın suyunu boşaltan şahıslar sebebiyle suratlarca flamingo yavrusu can vermişti. Yaralı bir flamingo için gece olmasına karşın Çanakkale DKMP, jandarma ve duyarlı insanlar seferber oldu. Herkese teşekkürler” dedi. Kuş gözlemcisi ve yaban yaşamı resimcisi Alper Tüydeş ise “Çanakkale Ulusal Parklar siz gerçekten ödünsünüz. Takımlarınıza minnetarız” diye konuştu.