Yaren’in yavrusuna verici takılmıştı: 5 numara Çad'da

Yaren’in yavrusuna verici takılmıştı: 5 numara Çad'da

Uluabat Gölü’nün en ünlü davetliyi Yaren leyleğin haziranda doğan yavrularından birine uydu vericisi takıldı ve ‘5 numara’ olarak adlandırıldı. Doğumundan iki ay sonra sürüyle beraber göçe başlayan ‘5

Bursa’nın Uluabat Gölü kıyısında her sene konaklayan Yaren leyleğin haziranda dünyaya gelen en minik yavrusuna uydu vericisi takıldı ve ‘5 numara’ olarak adlandırıldı. Yaren leylek ve yavruları ağustos ayı ortalarında ilk göç eden leyleklerden oldu. Türkiye’nin tek uydu vericili leyleği olan ‘5 numara’dan gelen sinyaller, Akdeniz üzerindeyken birden bire kesildi. Bilim insanları ‘5 numara’ için kaygılanırken, Ürdün’den sinyal gelmeye başladı. ‘5 numara’ hareket halindeydi ve rotası Afrika kıtasıydı.
Yaren’in yavrusuna verici takılmıştı: 5 numara Çadda
SEKİZ ÜLKE GEÇTİ

Ürdün’den ayrıldıktan sonra 10 gün içerisinde Çad’a erişen ‘5 numara’, ikinci sinyalini burada verdi. Leyleği adım adım izleyen yaban hayatı resimcisi Alper Tüydeş, yolculuğu şöyle anlattı: “Bu sene Uluabat Gölü’nde Yaren leyleğin en minik yavrusu olarak doğan 5 numara, bir ay içerisinde 4 bin 500 kilometre uçtu. 8 ülke ve suratlarca şehri geride vazgeçti. Çad’ın Mourtcha bölgesinden bizlere selam verdi.

Bu yılki leyleklerin büyük bir kısmı henüz uçuşa geçmedi. Ancak 5 numara sürüsüyle beraber lider grup oldu. Üzerinde güneş enerjisi ile çalışan sinyal verici taşıyor. Annesinden gelen içgüdülerle hareket ediyor. Annesi Yaren de Afrika’ya daha evvel gidip geldiği için 5 numara bu yolu izliyor. Çad’dan sonra rota ne olacak henüz öğrenmiyoruz. Sürüde lider kuşlar var ve rotayı onlar tanımlıyor. 5 numaranın hayatta kalıp önümüzdeki senelerde annesi Yaren gibi ülkemize dönmesini bekliyoruz. Annesi gibi onun da yolunu kollayacağız.”
Yaren’in yavrusuna verici takılmıştı: 5 numara Çadda
DÜNYA ONU TANIYOR

‘5 numara’nın annesi Yaren leylek, Bursa’nın Eskikaraağaç köyünde balıkçılık yapan Adem Yılmaz’la kurduğu arkadaşlık sayesinde tüm dünyaca tanınıyor. Bundan 10 sene evvel bir bahar günü Adem Yılmaz sabah erkenden göle açılıyor ve balık tutmaya başlıyor. O sırada kayığına bir leylek konuyor. Bu gidişat Adem Amca’yı afallatıyor zira leyleklerin insanlara bu kadar fazla yanaşması pek öğrenilen bir gidişat değil. Adem Amca kendisine hayli yakın duran bu leyleğin karnının aç olduğunu düşünüyor ve onu yakaladığı balıklarla besliyor. Ertesi gün oluyor ve Adem Amca yine balığa çıktığında leylek tekerrür geliyor. Derken sonraki gün de geliyor, bir sonraki ay da geliyor ve hatta sonraki sene de geliyor ve Adem Amca’nın kayığına konuyor. Yaren bütün 10 yıldır her mart ayında köye göç ettiğinde ilk geldiği yer Adem Amca’nın teknesi oluyor. Adem Amca, her sene 6 ay süresince günde 5-10 saatini Yaren ile birlikte balık tutarak geçiriyor. Yaren Leylek ile Adem Amca’nın hikâyesini ortaya çıkaran birey doğa resimcisi Alper Tüydeş oldu. 5 seneyi aşkın zamandır iki arkadaşın resimlerini sürükleyen Tüydeş’in paylaştığı hikâye büyük alaka gördü.