Yargıtay'dan Canan Kaftancıoğlu kararı: 4 yıl 11 ay 20 günlük hapis cezasına onama

Yargıtay'dan Canan Kaftancıoğlu kararı: 4 yıl 11 ay 20 günlük hapis cezasına onama

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, CHP İstanbul Şehir Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na müteveccih cezalarla alakalı kararını açıkladı.

 

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Kaftancıoğlu’nun İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesinde suçlanarak 6 Eylül 2019’da mahkumiyetine karar verilen davanın temyiz tahlilini bitirdi. Temyizde Kaftancıoğlu’nun aldığı 3 ceza onanırken 2 ceza ise bozuldu.

Kaftancıoğlu’nun sosyal medya paylaşımları sebebiyle ‘kamu misyonlusuna karşı misyonundan dolayı hakaret’, ‘Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılamak’ ve ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ kabahatlerinden verilen cezaları onarken, ‘silahlı terör örgütü propagandası yapmak’ ve ‘milleti kin ve husumeti alenen tahrik etmek’ kabahatlerinden verilen cezaları ise bozdu.

Kaftancıoğlu’nun onanan ‘kamu misyonlusuna karşı misyonundan dolayı hakaret’ kabahatinden 1 sene 6 ay 20 gün ile ‘Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılamak’ kabahatinden 1 sene 8 ay mapus cezası onandı. Öbür onanan ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ cezası ise 2 sene 4 aydan 1 sene 9 aya düşürülerek onandı. ‘Silahlı terör örgütü propagandası yapmak’ ve ‘milleti kin ve husumeti alenen tahrik etmek’ kabahatinin unsurlarının oluşmadığı belirtildi.

Yargıtay'ın Canan Kaftancıoğlu kararı ile alakalı detayları aktaran CNN TÜRK Muhabiri Serhat Dal ise, ''5 ayrı kabahatten mapus cezasına çarptırılmıştı. 3 ceza onandı, Yargıtay iki cezasının bozulmasına karar verdi. Onanan cezalar güzergahında cezaların infazı bitene kadar politik yasak getirildi.'' dedi.