Yargıtay'dan emsal karar! İş arkadaşına söylediği sözler işinden etti

Yargıtay'dan emsal karar! İş arkadaşına söylediği sözler işinden etti

Milyonlarca özel sektör çalışanını yakından ilgilendiren bir karara imza atan Yargıtay, emekçinin, mesai dostuna ‘eksik’ ve ‘cahil anıtı’ biçimindeki ifadelerinin geçerli fesih nedeni olduğuna hükmetti.

İşyerindeki negatiflikleri dile getiren bir emekçi, idareye yolladığı elektronik postada bir mesai dostu hakkında ‘eksik ve cahil anıtı’ ifadesini kullandı. Patron, mesai dostuna o ifadeleri kullanan emekçiyi kovdu.

İş Duruşması’nde işe iade davası açan şikayetçi emekçi, işletmede emekçi sıfatı ile devamlı olarak çalışmakta iken aynı dükkanında çalışan 12 emekçi ile beraber haksız olarak patronca feshedildiğini, fesih bahanesi olarak üst düzey idareyicilere atılan e-postada yer alan ifadelerin gösterildiğini kaydoldu.

Gözden KaçmasınTrafik kazasında hayatını kaybeden Ahmet Çalıkın en büyük hayali... Transfer süreci, Galatasaray, İlhan Cavcav, Dursun Özbek...Trafik kazasında yaşamını kaybeden Ahmet Çalık'ın en büyük hayali... Transfer süreci, Galatasaray, İlhan Cavcav, Dursun Özbek...Haberi Görüntüle

Davalı firmanın sunduğu mazeretlerin meşru yardımdan yoksun ve makûs gayeli olmakla beraber iş akdinin haklı sebeple feshettiği iddiasının kabul edilebilir yanının bulunmadığını öne sürdü. Feshin gerçek sebebinin müvekkili ile birlikte çalışan ve iş akdi feshedilen 12 emekçinin sendika abonesi olduğunu andırdırdı. Duruşma, davanın reddine hükmetti. Kararı şikayetçi emekçi temyiz edince devreye Yargıtay girdi.

Yüksek Duruşma kararında; şikayetçinin imzasının da bulunduğu yazıda yapım müdürüne hitaben, ‘eksik ve cahil anıtıdır. Sıralayacak olursak bunlar kim, neden ve neye göre seçtiğini merak etmekteyiz’ ifadelerinin yer aldığına dikkat çekildi.

Gözden KaçmasınKonyasporlu Ahmet Çalık trafik kazasında hayatını kaybetti Spor dünyasını yıkan ölüm...Konyasporlu Ahmet Çalık trafik kazasında yaşamını kaybetti! Spor dünyasını deviren vefat... Haberi Görüntüle

Kararda şöyle denildi: “Mevcut bu ifadeler, patronun idare biçimini ve uygulamalarına makul tenkit ebadını aşıp, hakkında bu ifadeleri kullandıkları bireyi, iş kabiliyeti ve bilgisinin beceriksiz olduğunu ağır bir dille tenkit etmeleri nedeni ile rencide eder kalitede olduğu ortadadır. Şeref ve iffetine değecek laflar kapsamında bulunmadığı ve bir münazara sırasında bireyin suratına karşı söylenerek gerginlik yaşanmasına, münazara veya münazaraya neden olmadığından, başka bir deyişle lafın muhatabına söylenmemesinden dolayı sataşma ebadına da erişmediğinden, eylemin haklı fesih nedeni oluşturacak kalitede olmadığı anlaşılmaktadır. Ancak makul tenkit ebadını aşıp, kaba ve bireyi rencide eder mahiyette olması, çalışma adabına yakışmayan laf ve tavırlar nedeni ile bu şahısların, rencide edici biçimde ağır ve kaba bir şekilde tenkit ettikleri şahıs ile aynı civarda çalıştırılmalarının patrondan beklenemeyecek olması da korunarak feshin geçerli bir nedene direndiği doğrultusunda Bölge Adliye Duruşması’nin iki değişik dairesinin iki değişik kararı vardır. Şikayetçi avukatı tarafından sunulan anlaşmazlığın giderilmesi arz arzuhalinde belirtilen ve arzuhale ek olarak sunulan kararlar arasındaki paradoksun giderilmesi arzı yerindedir. Bir bireyin eksik ve cahil anıtı olarak nitelendirilmesi, o bireyin bulunduğu görevi yürütebilecek yeteneğe, lüzumlu bilgi birikimi ve teçhizata sahip olmadığı anlamına gelmektedir. Tüm bu açıklamalar karşısında, Bölge Adliye Duruşmalarının kesin kalitede olan müracaat mevzusu kararları arasındaki anlaşmazlığın açıklanan mazeret yönünde giderilmesi gerektiği neticesine erişilmiştir. Emekçinin, patronun bir başka emekçisine müteveccih sarf ettiği “eksik ve “cahil anıtı biçimindeki ifadelerin geçerli fesih nedeni teşkil etmesi gerektiğine ve anlaşmazlığın bu biçimde giderilmesine rey birliği ile karar verilmiştir.”

Gözden Kaçmasınİstanbula kar yağışı uyarısı Meteorolojiden yeni hava durumu raporu... İstanbulda karın görüleceği günler belli olduİstanbul'a kar yağışı ihtarı! Meteoroloji'den yeni hava gidişatı raporu... İstanbul'da karın görüleceği günler muhakkak olduHaberi Görüntüle