Yargıtay’dan Montrö bildirisine net cevap: Kabul edilemez

Yargıtay’dan Montrö bildirisine net cevap: Kabul edilemez

Yargıtay Başkanlığından, "Anayasal ve legal yetkiye direnmeyen ve ulusun istemini gaye alan hiçbir efor ve yaradılış kabul edilemez." değerlendirmesinde bulunuldu. Yargıtay'dan yapılan açıklamada…

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, emekli amirallerin hazırladığı deklarasyonla alakalı 10 kuşkulunun nezaretine alındığını, 4 kuşkulunun da ifadeye çağrıldığını duyurdu.

Yargıtay Başkanlığından yapılan açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti devletinin demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olduğu, tam erklerin yetki ve eforlarını Tüzük ve kanunlardan aldığı vurgulandı.

Demokratik hukuk kumpasının korunmasının yargı müesseselerinin en esas misyonu olduğu anımsatılan açıklamada, şunlar kaydolundu:

"Anayasal ve legal yetkiye direnmeyen ve ulusun istemini gaye alan hiçbir efor ve yaradılış kabul edilemez. Geçmişte yaşanılanlar göstermiştir ki darbe, muhtıra ve vesayet arzuyu olanlar, ulusumuzun engin feraseti ve eşsiz kahramanlığı ile bertaraf edilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti devletinin güvenliğine, anayasal ve demokratik kumpas ile fertsel hak ve hürlüklere müteveccih her türlü müdahaleye karşı yargı yetkisini Türk ulusu ismine bağımsız ve tarafsız biçimde kullanan yargı müesseseleri, yasalar çerçevesinde gereğini takdir ve ifa edecektir."