Yargıtay'dan ölümlü kaza kararı: Kış lastiği cezayı değiştirdi

Yargıtay'dan ölümlü kaza kararı: Kış lastiği cezayı değiştirdi

Kocaeli'nin Gebze ilçesinde kış lastiği bulunmayan kamyonetle çarptığı yayanın vefatına neden olan sürücünün cezası Yargıtay tarafından az bulundu. Duruşma, maznunun eylemini "şuurlu taksirle"…

Kocaeli'nin Gebze ilçesindeki bir sürücü, gerekli olmasına karşın kış lastiği bulunmayan kamyonetle buzlanmış yolda izlerken taşıtın kayması neticeyi direksiyon kontrolünü kaybederek yayaya çarptı. Ağır yaralanan yaya, hayatını yitirdi. Sürücü, suçlandığı duruşmaca "taksirle öldürme" kabahatinden mapus cezasına çarptırıldı.

VASITA LASTİKLERİNE ZİNCİR DE TAKMAMIŞ

Temyiz üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 12. Ceza Dairesi ise mahallî duruşma kararını bozdu. Maznunun kullandığı kamyonette gerekli olmasına karşın kış lastiği bulunmadığına işaret edilen kararda, buzlu yolda izleyen sürücünün taşıtın lastiklerine zincir de takmadığı belirtildi.

Sürücünün süratini yol koşullarına göre ayarlamadığı vurgulanan kararda, maznunun bütün hatalı olarak bir bireyin vefatına neden olduğuna dikkati çekildi.

CEZAYA ARTIRIM İSTEMİ

Kararda, maznunun eylemini şuurlu taksirle reelleştirdiği, bu sebeple cezada Türk Ceza Kanunu'nun Türk Ceza Kanunu 22/3. maddesi uyarınca artırım yapılması gerektiğinin korunmamasının bozma sebebi yapıldığı kaydolundu.

Türk Ceza Kanunu'nin "şuurlu taksir" ile alakalı 22/3. maddesindeki karar, taksirli kabahate ait cezanın üçte birden yarısına kadar artırılmasını öngörüyor.