Yasaklar ne zaman bitiyor? Bir ilde yeni kısıtlama kararı alındı! İşte kademeli normalleşme takviminde son durum

Yasaklar ne zaman bitiyor? Bir ilde yeni kısıtlama kararı alındı! İşte kademeli normalleşme takviminde son durum

Kısıtlamaların biteceği tarih, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı açıklamaların ardından gündeme geldi. Kabine Toplantısı sonrası değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, illere göre atılacak adımlarda…

Koronavirüs yasakları son gelişmeler ile izlerken, Silahlı güç'da yeni önlemler alındı. Ä°lde, , cenaze namazlarının en fazla 30 kişi ile sınırlandırılması, hanelerde toplu olarak bir araya gelinme ve aile içi buluşmalara denetim getirilmesine kadar alınan önlemlere yenileri ilave etti. Bartın'da 1 Mart tarihinden itibaren kısıtlamaların kaldırılacağı açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada şehirlere göre belirlenen kriterler ile kısıtlamaların mart ayından itibaren kaldırılacağını bildirmişti.  Diğer şehirler için ise henüz net bir açıklama yapılmadı. 

SİLAHLI GÜÇ'DA YENÄ° YASAKLAR DEVREDE

Silahlı güç Valisi Tuncay Sonel başkanlığında yapılan toplantıda, cenaze namazlarının en fazla 30 kişi ile sınırlandırılması, hanelerde toplu olarak bir araya gelinme ve aile içi buluşmalara denetim getirilmesine kadar alınan önlemlere yenileri ilave etti. Mevsim koşulları gereği kar yağışı olduğu için tarımsal faaliyetlerin bulunmadığı gerekçesiyle çiftçi kayıt dokümanı olan vatandaşların hayvancılık yapanlar hariç, çiftçilik faaliyeti için köy ve yaylalara çıkmalarına müsaade edilmemesine karar verildi.

BARTIN Ä°LK Ä°L

Bartın Ä°l Pandemi Heyeti, 1 Mart'tan itibaren şehir genelindeki tüm okullarda yüz yüze eğitime geçilmesi ile 65 yaş ve üzeri tüm vatandaşların umumi pazar yerlerine girmelerindeki kısıtlamanın kaldırılmasına karar verdi.

Bartın Valiliğinden yapılan açıklamada, Vali Sinan Güner başkanlığında gerçilave etŸtirilen Pandemi Ä°l Koordinasyon Heyeti toplantısında, kademeli normalleşme sürecine konusunda yeni kararlar alındı.

Yasaklar ne vakit bitiyor Bir şehirde yeni kısıtlama kararı alındı İşte kademeli normalleşme takviminde son vaziyet

Ä°l Pandemi Heyeti, çevrimiçi olağanüstü toplanarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki bakanlar kurulu toplantısında alınan kararlar doğrultusunda yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle alınması şart olan önlemleri ve kademeli normalleşme sürecini değerlendirdi.

Pandemi İl Koordinasyon Heyetinde üyelerin de görüş ve önerileriyle alınan kararlar şöyle:

"1 Mart'tan itibaren il genelindeki tüm okullarda yüz yüze eğitime geçilecek. 1, 2, 3, 4, 8. ve 12. sınıflarda eğitim-öğretim haftada 5 gün olarak gerçilave etŸecek. 5, 6, 7, 9, 10. ve 11. sınıflar ise ikişerli gruplara ayrılacak. Ä°lk gruplarda eğitim-öğretim pazartesi ve salı günleri, ikinci gruplarda ise perşembe ve cuma günleri gerçilave etŸecek. Çarşamba günleri ise okullarda dezenfeksiyon işlemleri sağlanacak. Okullarda öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere hizmet veren kantinler de masa ve sandalyeler kaldırılarak, öğrenci yoğunluğunu önceleyecek şekilde kısa süreli ve temel ihtiyaçların teminine yönelik satış yapılması koşuluyla açılacak.

Bartın Üniversitesinde bahar dönemi teorik eğitimlerinin Yüksek Öğretim Heyetinin kararları doğrultusunda tamamiyle çevrimiçi yapılacağı aktarılan açıklamada, "Uygulamalı eğitimler ise en yüksek önlemler sağlandıktan sonra mümkün olan en uygun şartlarda kademeli olarak yüz yüze yapılabilecek. Uygulamalı eğitimler için şehir dışından gelecek üniversite öğrenciler, Gençlik ve Spor Ä°l Müdürlüğüne ait yurtlarda ve ayrı ayrı odalarda konuk edilecek. Öğrencilerin yurtlara kabul edilmeden önce gerek görülmesi halinde resen, istemeleri halinde ise takdiren PCR testleri Ä°l Sağlık Müdürlüğünce yapılabilecek." değerlendirmesinde bulundu.

Yasaklar ne zaman bitiyor Bir ilde yeni kısıtlama kararı alındı İşte kademeli normalleşme takviminde son durum

DİĞER İLLERDE KISITLAMALAR NE ZAMAN KALKACAK?

Kabine Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan kısıtlamalara ilişkin açıklamalar yapmıştı.

Erdoğan, şunları kaydetti:

"Mart, aşılamada çok büyük mesafe kat edeceğimiz ve inşallah gerçekten oldukça yüksek rakamları göreceğimiz bir ay olacaktır. Bu çerçevede illerimizi, Sağlık Bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre 4 gruba ayırarak mart ayı başı itibarıyla kademeli normalleşme sürecini başlatıyoruz. İllerimizi olay ve aşı oranları gibi kriterlere göre 'düşük', 'orta', 'yüksek' ve 'çok yüksek rizikolu' olarak sınıflandıracağız. Normalleşme takvimini de buna göre yürüteceğiz."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, salgın önlemleri nedeniyle işine ara vermek zorunda kalan esnafı deşarj olacak isim±mların da atılacağını belirterek, "Lokanta, kafe, kıraathane ve benzeri esnafımızı deşarj olacak isim±mların yol haritası önümüzdeki günlerde açıklanacaktır." diye konuştu.

Hali hazırda uzaktan eğitimle faaliyetlerine devam eden öğrencilerin vaziyetinin da şehirlerdeki olay sayısına göre değerlendirileceğine işaret eden Erdoğan, şu açıklamayı yaptı:

"Hafta sonu uygulamasından başlayarak, sokağa çıkma sınırlamasını da illerimizdeki vaka, aşılama ve diğer alakalı kriterlere göre aşamalı şekilde kaldırıyoruz. Burada önemli olan vaka sayısının tüm illerimizde sürekli azalmasıdır. Vatandaşlarımız bu konuda ne kadar dikkatli olur, ne kadar hassas davranır, kendi illerindeki görünümü ne kadar iyileştirirlerse normalleşme takvimi de o derece hızlı ilerleyecektir.