Yasaklar ne zaman bitiyor? Kısıtlamalar ne zaman kalkacak? İşte normalleşme adımlarında son gelişmeler

Yasaklar ne zaman bitiyor? Kısıtlamalar ne zaman kalkacak? İşte normalleşme adımlarında son gelişmeler

COVID-19 önlemleriyle ilgili normalleşme süreci 1 Mart itibarıyla başlıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün Twitter hasabından, 'Normalleşme adımlarını titizlikle çalışıyoruz. Yerinde karar…

Reisicumhur Erdoğan, mart ayından itibaren kademeli normalleşme sürecine geçileceğini belirterek, 'Mart ayı başı itibarıyla kademeli normalleşme sürecini başlatıyoruz. Şehirlerimizi, olay ve aşı oranları gibi kriterlere göre düşük, orta, yüksek ve çok yüksek rizikolu olarak sınıflandıracağız. Normalleşme takvimini de buna göre yürüteceğiz' diye konuştu. İşte, normalleşme adımlarında son gelişmeler...

Şehirlerdeki kısıtlamalar, düşük, orta, yüksek ve çok yüksek olarak belirlenen dört riziko kademesine göre esnetilecek veyahut genişletilecek. Bakan Koca da konuya ait önceden yaptığı izahta, şehirlerin risk vaziyetlerine göre mavi, sarı, turuncu ve kırmızı renklere ayrılacağını ve risk hesaplamalarının da vaka sayılarına göre belirleneceğini söylemişti.

EN DÜŞÜK MAVİ, EN YÜKSEK KIRMIZI

Buna göre, yüz binde 10’un altındaki şehirler (düşük riskli) mavi, yüz binde 11-35 arası (orta riskli) sarı, yüz binde 36-100 arası (yüksek riskli) turuncu ve yüz binde 100’ün üstündeki şehirler (çok yüksek riskli) kırmızı olarak gösterilecek. Şehir bazında vaka sayıları haftalık olarak yayınlanacak. Böylelikle o şehirlerde yaşayanlar, izah eden olay sayılarına bakarak kısıtlamaların gevşetilip gevşetilmeyeceğini veyahut daha da genişletilip genişletilmeyeceğini evvelce görecek. Tedbirlerdeki farklıklara 2 haftalık izleme sonrası karar verilecek.

‘İSTANBUL GEVŞEMEYE HAZIR’

İstanbul Şehir Sıhhat Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, megakentin 1 Mart’tan itibaren kısıtlamanın azaltılmasına hazır olduğunu söyledi. Memişoğlu, sosyal medya hesabından paylaştığı izahta özetle şöyle diye konuştu:

“Süreç olarak şu anda iyi bir pozisyondayız. Hasta sayılarımız minimalize edilmiş vaziyette, hastanelerde yoğun bakımlarımız ve hasta yoğunluğumuz azalmış vaziyette. Allahın izniyle böyle devam eder. İstanbul şu anda asalında Reisicumhurumuzun dediği gibi 1 Mart’tan itibaren olacak kısıtlamaların azalmasına hazır. Bu konuda da bilhassa talebelerimizin, çocuklarımızın okullarına, arkadaşlarına kavuşmasını, esnafımızın işyerini açmasını bekliyoruz. Bu konuda her türlü hazırlığımızı da yapmış vaziyetteyiz. İstanbul’da vaka sayıları asalında minimimize edilmiş vaziyette fakat bu minimizasyonun devamı için uyum koşul.”