Yasal savaş sona eriyor! İmzalar atıldı... 2 Avrupalı dev şirketten flaş karar

Yasal savaş sona eriyor! İmzalar atıldı... 2 Avrupalı dev şirketten flaş karar

Mediaset ve en büyük ikinci yatırımcısı Vivendi, Pazartesi günü Fransız grubun İtalyan yayıncıdaki payını büyük miktarda keseceği bir uyuşma ile senelerce süren legal müzakereleri sona erdirdi.…

Fransız milyarder Vincent Bolloré ve Berlusconi ailesi, 2016'dan bu yana yayıncının payı mevzusunda ihtilaf içindeler. Sahipleri olduğu Fransız medya kuruluşu Vivendi ve İtalya merkezli basın-yayın işletmeyi olan Mediaset'in arasındaki meşru ihtilaf işin içinden çıkılmaz bir hal almıştı. Ancak uyuşma sağlandı ve imzalar atıldı.

Financal Times'ın haberine göre uyuşma, Vivendi'yi Canal Plus ve Universal Music gibi firmalarını hakimiyet eden Fransız milyarder Vincent Bolloré'yi, Mediaset'i idareyen daha önceki İtalyan Başbakanı Silvio Berlusconi'nin ailesine karşı sürükleyen bir ihtilafı çözecek.

İşletmelerden yapılan ortak bir açıklamada, "Vivendi, Fininvest [Berlusconi aile holding şirketi] ve Mediaset, aralarındaki tüm dava ve iddialardan feragat ederek anlaşmazlıklarına son vermek için küresel bir uyuşmaya vardıklarını duyurmaktan memnuniyet dinliyorlar" dendi.

MÜNAKAŞA 2016'DA BAŞLADI

2016 senesinde Vivendi, Mediaset’in yüzde 12,32 payını satın aldığını ve bu firmadaki paylarının oranını yüzde 20’ye çıkarmayı tasarladığını açıkladı. Yüzde 35’e yakın payı ile Mediaset’in en büyük paydaşı olan ve daha önceki İtalya başbakanı Silvio Berlusconi ve ailesinin hakimiyetindeki holding işletmeyi Fininvest ise Fransız medya grubu Vivendi’nin bu atağını, Mediaset idaresini ele geçirme saldırıyı olarak niteledi.

İtalya’da legal merciilere ve finans piyasaları rekabeti tertip etme müesseseyi Consob’a, Vivendi’nin manipülasyon yaptığı iddiasıyla müracaat yaptı.

 

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara