Yatırımcıların gözü burada! Yükselişle ilgili flaş yorum

Yatırımcıların gözü burada! Yükselişle ilgili flaş yorum

Emtia yatırımcısının gözde metalleri altın ve gümüş olurken; alüminyum maliyetleri rekor üzerine rekor kırarak geçtiğimiz 13 senenin azami seviyelerinde hareket ediyor. Tera Yatırım Ekonomisti Enver

Alüminyum maliyetleri, 2008 senesinden beri azami seviyelere erişerek, geçtiğimiz 13 senenin doruğunu gördü. Dünyanın alüminyum imalinde lider ülkesi olan Gine’de yaşanan politik kriz sonrası talep evhamları, alüminyum maliyetlerini yükselten en güçlü büyüme oldu. Dünyanın en büyük alüminyum harcayıcısı Çin'in tedarik kaygılarının çoğalması da alüminyum maliyetlerini yükselten değişik bir sebep olarak ortaya çıktı.

Alüminyum maliyetlerinin, Gine’deki yeni idarenin verdiği teminata karşın talep evhamının geniş vadede süreceği öngörüsü ve Çin’in emisyon siyasetleri tesiriyle yukarıya güzergahlı hareketini sürdürebileceği varsayım ediliyor.

Alüminyum maliyetleri bugün içerisinde 2 bin 903 dolar seviyesine kadar yükselerek 13 senenin rekorunu tazelerken; şu dakikalarda dünkü kapanış maliyetine göre yüzde 2,02 oranında yükselişle 2 bin 892 dolar seviyesinde hareket ediyor.

Yatırımcıların gözü burada Yükselişle ilgili flaş yorum

ALİMÜNYUM MALİYETLERİNDE YÜKSELİŞ SÜRECEK Mİ?
Enver Erkan – Tera Yatırım Başkonomisti

Yatırımcıların gözü burada Yükselişle ilgili flaş yorum

Ana metallerdeki çoğalış, talep daralırken ve arz tırmanırken, alüminyum taze yüksek seviyelerde çentikler oluşturmasıyla eksilme belirtisi göstermiyor. Alüminyum 2008'den bu yana azami seviyeye erişti. Fiyatlardaki yükseliş Çin'in enerji yoğun sanayilerden kaynaklanan emisyonlar üzerindeki baskısından yararlanırken, daha uzun vadeli görünümde yeşil devrimdeki rolü de çoğalıyor.

Çin ve Gine'deki talep kaygılarının piyasayı sıkıştırmasıyla birlikte, sene boyunca süren sansasyonel yükseliş alüminyum tarafında ağırlık kazanmış vaziyette. Dünyanın boksit yapımının neredeyse dörtte biltihabı sağlayan Afrika ülkesindeki darbe, alüminyum yapımının anahtarı olan malzemede potansiyel talep kesintileri mevzusunda evhamları artırdı. Bu, Gine'nin yeni liderlerinin madencilik firmalarını çalışmaya devam etmeye çağırdığı ve devletle mevcut uyuşmalarının yerine getirileceği mevzusunda onlara güvence verdiği sırada bile geçerli.

: Alakanızı Çekebilir Son dakika! Ulusal Takım'da Şenol Güneş yarıyılı resmen sona erdi3-A'daki Ahmet... 4-B'deki Arda... 'Anne grupları'nda aşı münakaşası!Balıkesir'de skandal görüntüler! Harekete geçildi... Kaymakam merkeze çekildi

Dolayısıyla, darbe sonrası yeni idarenin verdiği çalışma teminatına karşın Gine’nin stabilitesi bir mesele olacağından talep mevzusunda kaygı daha geniş vade için de dinlenecektir. Bu tesir üzüntüsüne olsa bile Çin’in hava lekeliliğiyle gayret ve emisyon siyasetleri baz metal grubu için kasvet oluşturabilir.

BU VİDEO ALAKANIZI ÇEKEBİLİR 

Borsada kolay operasyon ve düşük kurul için tıklayın