Yavuz Bingöl’den annesinin cenaze töreninde sitem: Yazıklar olsun

Yavuz Bingöl’den annesinin cenaze töreninde sitem: Yazıklar olsun

Yavuz Bingöl’nam 79 yaşındaki annesi ulus ozanı Şahsenem Akkaş son yolculuğuna uğurlandı. Yavuz Bingöl ve kardeşi Oğuz Bingöl merasimde aramayanlara tepki göstererek ’Yazıklar olsun’ ifadelerini kullandı.

Ulus ozanı Şahsenem Akkaş soluk darlığına bağlı kalp yetmezliği sebebiyle dün sabah yaşamını kaybetti. Uzun zamandır alzheimer hastalığı ile gayret eden 79 yaşındaki Akkaş için Karacaahmet Sultan Dergâhında merasim tertip edildi. Cenaze merasimi evveli Yavuz Bingöl ve kardeşi Oğuz Bingöl taziyeleri kabul etti. Merasime ailesinin yanı gizeme, Kültür ve Turizm Bakan Destekçisi Özgül Özkan Yavuz, Türk Toplum Müziği sanatçısı Kubat, Şarkıcı Mahsun Kırmızıgül, Oyuncu Oktay Kaynarca ve hoşlananları katıldı. Akkaş, törenin ardından Balıkesir Ayvalık’ta kızı Efsun Bingöl’nam yanına defnedilmek üzere uğurlandı. Yarın ise Ayvalık Küçükköy Kabirliği’na defnedilecek.

"TELEFON DAHİ AÇMAYAN HERKESE YAZIKLAR OLSUN"

Ulus ozanı Şahsenem Akkaş’ın oğlu Oğuz Bingöl, merasimde yaptığı konuşmada cenaze için aramayanlara tepki göstererek, "Türkiye’nin ilk kadın ozanı. Kadın olmanın, müzisyen olmanın, alevi olmanın, karşı olmanın her türlü faşizmini görmüş bir kadının cenazesinde bulunuyorsunuz. Benim annem olarak değil, çocuklarının başında kalabilmek için gayret verdi. Tam ömrünü bu çabaya vermiş olan kadının cenazesinde politik ahlakı bir yana vazgeçiyorum, insanlık ahlakı göstermeyen, burada olmayan, telefon dahi açmayan herkese ’Yazıklar olsun’ diyorum" dedi.

"VASITA DAHİ BALIKESİR MEGAKENT BELEDİYESİ’NDEN GELDİ"

Yavuz Bingöl ise annesinin cenaze vasıtasının Balıkesir Megakent Belediyesi’nden geldiğine dikkat toplayarak İBB’ye tepki gösterdi. Bingöl, "Anne can verdikten sonra evladın geliştiği söylenir, sanırım geliştim. Annemizi kaybettik, bizim kahramanımızdı. 1970’li senelerde, Türkiye’nin en makûs yarıyıllarında haksızlıklara karşı durmuş, Türkiye’nin ilk kadın ozanlarından biriydi. İnsan ahlak gösterir arar başsağlığı diler. Vasıta dahi Balıkesir Megakent Belediyesi’nden geliyor, dikkatinize sürüklerim. Üzüldük aramalarını beklerdik insanlık ismine. Herkes aradı, Sayın Valimiz aradı, Cumhurbaşkanımız aradı, Meclis Başkanımız aradı, Kültür Bakanımız aradı, vekiller aradı, İçişleri Bakanımız aradı. Herkes aradı sağ olsun. Aramayan dostlara da tekerrür ediyorum, yazıklar olsun" diye konuştu.