Yazın tadı, tatilin adı Bodrum Bodrum

Yazın tadı, tatilin adı Bodrum Bodrum

1 Temmuz’daki banalleşme sürecinden itibaren Bodrum’da popülasyon çoğalışı süratlendi. Bayram tatiliyle ise pik yaptı. Ancak bu kalabalığa karşın Bodrum hâlâ Bodrum... Öğrenmediğiniz bir yola…

“Nasıl anlatsam...
Nerden başlasam...
Kaç bireydik o zaman bak,
Kaç birey kaldı şimdi...
Bodrum Bodrum...”

MFÖ’nün Türk pop tarihine geçen ünlü şarkısının bir defa daha anlam kazandığı günlerdeyiz, Bodrum’dayız...

Termometreler gündüz 34-35 dereceleri gösteriyor... Rüzgâr saatte 13-15 kmlerde güneyden ‘tatlı’ esiyor... Deniz ‘sakin’, ara ara ‘minik heyecanlı’... Nem oranı sabaha karşı yüzde 90’ları görse de öğlen 45-50 bandında... Ancak sanmayın her şey günlük güneşlik, hayat gayreti ‘çetin’ izliyor.

Ben, koronavirüs ile beraber hayatımıza giren home office uzaktan çalışma sistemini fırsata çevirenlerdenim. Son 12 ayımı Ege’nin en hoş yarımadasında geçirdim. “Bodrum’a yarım saat evvel gelen, yoldakine kızıyor” mottosundan yola çıkarak artık laf hakkım olduğuna inanıyor ve temel gözlemimi aktarıyorum: Bayram tatiliyle beraber Bodrum’un yerlisi için ‘kapanma’, Bodrum’un turisti için ise ‘açılma’ yarıyılı yaşanıyor.

MESAFELER DARALDI

1 Temmuz’daki banalleşme sürecinden itibaren popülasyon çoğalışı süratlendi. Bayram tatiliyle beraber de pik yaptı. Bodrumlu inşaat yasağının başlamasıyla kamyonlardan oranla kurtulmuştu. Ancak bu kere de tatilcilerin yoğunluğu başladı. Zira bu, yalnızca trafiği etkilemiyordu:

- Maliyetler her alanda vasati yüzde 20-30 arkasıydı. Bodrum’da ismi iyi öğrenilen mekânlardan birinde bir hafta evvel 40 TL olan bir yemek, bu hafta 60 TL oldu.

- Kış yarıyılında ‘korona ihtiyatlarına saygı’da misal olacak ilçede bir anda kaideler unutuldu. Maskeler atıldı, kalabalık sebebiyle hem toplu taşımada hem mekânlarda mesafeler daraldı.

- Enerjiye artan arz elektriklerin de daha sık gitmesine neden oldu. Kuraklıktan Bodrum da kısmetini aldı, musluktan akan suyun tazyiki düştü.

TAKSİLER YETİŞEMİYOR

- Artan arzla kiralar yükseldi. Geçen eylülde 2500 TL olan evin kirası 4000 TL bandına çıktı. Bunu fırsat bilen evsahipleri kiracılarını çıkartıp konutları için yeni kontratlar yapma telaşına kapıldı.

- En pahalı ve popüler mekânların bulunduğu bölgelerde dahi şu aralar bir yerden bir yere erişebilmek mesele haline geldi. Taksi duraklarında sabaha kadar metrelerce kuyruk var.

- Bodrum’a bu sene dev filolarla gelen korsan taksilerin bile vasıta yetiştiremediği konuşuluyor. Burada yerleşik yaşayan bazı yurttaşlar da korsan taksicilik yapmaya başladı.

- Azıcık ad yapmış bir beach’te günü geçirmek için asgari 350-400 lirayı gözden çıkarmanız koşul. Gençler bu mekânlarda az içkili, bol meyve sulu kokteyllere takribî 150 lira ödüyor. Günlük 100 TL tüketme koşuluyla şezlongda uzanabileceğiniz daha ağırbaşlı mekânlar da mevcut ancak günler evvelinden rezervasyon gerek.

Yazın tadı, tatilin adı Bodrum Bodrum

MANDALİNA SUYUYLA GÜMÜŞLÜK’TE KAHVALTI

Kalabalık da olsa Bodrum hâlâ Bodrum... Öğrenmediğiniz bir yola saptığınızda karşınıza çıkan şahane ve sakin koylarla size sürprizler yapıyor. Önerim güne erken başlamanız. Bence tadını çıkarmanız gereken iki an var zira: Gün doğumu ve gün batımı...

Kahvaltıdan evvel kesinlikle denizle selamlaşmalı, birkaç kulaç atmalısınız. Her beldede alternatifler mevcut ama benim kahvaltı için gözdem Gümüşlük... Denizin birkaç santimetre uzağında çayınızı yudumlayabilirsiniz. Mandalina suyunu unutursanız da Yarımada’nın toprağına haksızlık edersiniz.

Burada kaybolmaktan korkmayın. Adımlarınızın sizi götürdüğü caddeye girin. Kesinlikle hayata değer bir şeyler keşfedeceksiniz.

Alışveriş yapmak için ise yerel tezgâhları seçin. Her beldede meyve-sebze pazarı bulabileceğiniz gibi, el emeği mahsullerin satıldığı gece pazarlarını da es geçmeyin.

Tatilinizin mahvolmaması için ise yapmanız gereken çok minik şeyler var: İster gündüz ister akşam tüm mekânlara evvelden rezervasyon yaptırın. Süre geçireceğiniz mekânın menüsünü evvelden araştırın.

Begonvillerin önündeki en hoş selfie’nin sizinki olması dileğiyle...

ESNAFTAN SEZON NOTLARI

- Koronavirüsün stresini atmak isteyenler bütün anlamıyla Bodrum’a akın etti. Bodrum esnafı ise kısmi açılma ile başlayan yaz sezonunda hastalığın seyrinin ve yine alınabilecek tedbirlerin bilinmezliği sebebi ile yeterince hazırlık yapamadı. Tedarikçi işletmeler olağanüstü trafik ve bitmeyen altyapı çalışmaları sebebiyle teslimatta kasvet yaşıyor. Tüm bunlar maliyetlere yansıyor.

- Müzikli mekânlara getirilen saat sınırlaması, sabaha kadar süren cümbüş hayatı ile öğrenilen Bodrum’un çehresinin değişmesine neden oldu. Bunlara bir de su meseleyi ilave edilince tam bir sene yaz sezonunun gelmesini bekleyen Bodrum esnafı çok sıkılmış vaziyette. Ulus ise yaz aylarında anlamsız biçimde artan maliyetler karşısında naçar.

- 1.5 yıldır kapalı olan firmalar yaza hazır değildi. Personelleri yok. Yeterli ücreti kimse vermediğinden personel bulunmuyor. Maliyetler de çok yüksek.

- Bodrum her zaman bu gibi kalabalıklara hazırdır. Esnaf bu mevzuda tecrübelidir. Ancak bu kadar kalabalığı beklemiyordu. Yasaklar kalkınca sanki pandemi yokmuş gibi davranıldı.

- Maliyetler çok yüksek. Servis yeterli değil. 12 ay burada yaşayan biri olarak bugün 5 birey Ortakent’te kahveye 165 TL hesap ödedik.

- Butik otellerde gecelik maliyetler 2-10 bin TL arasında.

Yazın tadı, tatilin adı Bodrum Bodrum

BAYRAMDA BODRUM’DA NE YAPILIR?
TEKNE TURUNA ÇIKIP KÖY PAZARI DOLAŞILIR

- Bodrum değişik mekân ve hizmet alternatifleriyle her bütçeden davetlisini ağırlayabilecek sistemi oturtmuş. Çok uç maliyetlerle karşılaşmak natürel ki olası ancak bu her yerde böyle değil. İşte bayram süresince neler yapabileceğinizi gösteren liste ve vasati birey başı maliyetleri:

- Denize karşı kahvaltı edilir: 75 TL
- Tekne turuna çıkılır: 110 TL
- Mehtaba karşı balık neşeyi yapılır: 200 TL
- Köy pazarları dolaşılır: 1 haftalık sebze 130 TL
- Olası olduğu kadar çok koya dalınır: Parasız
- Gece pazarlarından armağanlık alınır: 3 magnet 15 TL
- Marinalarında kahve içilir: 20 TL
- Antik tiyatroda konsere gidilir: 150-350 TL
- Gece kulübünde eğlenilir: En az 150 TL
- Bodrum döneri yenir: 50 TL