Yeni anayasa taslağı netleşiyor... 500 bin seçmen Meclis’e kanun teklifi verebilecek

Yeni anayasa taslağı netleşiyor... 500 bin seçmen Meclis’e kanun teklifi verebilecek

AK Parti dört düzeyli yeni anayasa takvimini tanımladı. Buna göre, 130 maddelik yeni anayasa metninin önümüzdeki ay Milliyetçi Hareket Partisi’ye sunulması tasarlanıyor.

Metnin, ocak ayında kamuoyuna sunulmasının ardından, nisan ayında Anadolu buluşmalarına başlanacak. Kroki metnin kamuoyu ile paylaşılmasının ardından Meclis’te muhalefet partilerine sunulması bekleniyor.

TERCİHİN ANA TAAHHÜDÜ OLACAK

Yeni anayasa krokisinin 2023 tercihlerine giderken tercihin ana taahhütler arasında en ehemmiyetli başlıklardan olması amaçlanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, anayasa çalışmasını millete götüreceğini açıklamasının ardından kaynaklar, “Millete sunmaktan maksat, halkoylamasına götürmek değil. Anayasa halkla, ulusla paylaşılacak. ‘Yeni anayasamız’ budur denilecek” değerlendirmesini yaptı.

BAKANLAR-MECLİS İLİŞKİSİ

Yeni anayasa çalışmaları kapsamında 2023 tercihleri evvelinde Meclis iç anayasasının değişmesinin ehemmiyetine de vurgu yapılıyor. Meclis’in kuvvetlendirilmesi için 2023 evvelinde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve yeni anayasaya uygun iç anayasanın yapılması tasarlanıyor. Yeni anayasa kroki metninin bir maddesi ise bakanlarla Meclis’in ilişkisini kuvvetlendirmeyi kapsıyor. Buna göre, bakanlar ayda bir Meclis’te milletvekillerinin suallerine surat surata yanıt verecek. Yeni anayasa ile 500 bin seçmenin Meclis’te kanun öneriyi verebilmesi de tasarlanıyor.