Yeni Asya’nın kurucusu Mehmet Kutlular vefat etti

Yeni Asya’nın kurucusu Mehmet Kutlular vefat etti

Nur cemaatinin önde gelen adlarından ve Yeni Asya gazetesinin kurucusu Mehmet Mübarekler, yaşamını kaybetti. Mübarekler, seneler evvel kızını kaybetmiş, Marmara zelzelesiyle alakalı lafları…

Yeni Asya Gazetesi İstisna Sahibi Mehmet Mübarekler, 83 yaşında ölüm etti. Geçen sene yüksek ateş ve zatürre sebebiyle sağlık kurumuna kaldırılarak rehabilitasyon gören Mübarekler, uzun zamandır sıhhat meseleleriyle çaba ediyordu.

Nur cemaatinin ehemmiyetli adı Mübarekler, 1938 senesinde Balıkesir’in Gönen ilçesinde doğdu. Mübarekler 14 yaşına kadar Gönen’de kaldı, sonra da İstanbul’a geldi. 1957 senesinde asker olduğu Manisa’da Said Nursi’nin yazdığı Risale-i Nur kitaplarıyla tanışan Mübarekler, 21 Şubat 1970’te çıkan Yeni Asya gazetesinin istisna sahipliğini üstlendi.

‘DEMOKRAT MİSYONA TAKVİYE OLUYORUZ’

17 Ağustos Marmara zelzeleyi için verdiği, “zelzele ilahi ikazdır” iletiyi o yarıyıl büyük kavga yarattı. Bu lafları sebebiyle 276 gün mapus uyuyan Mübarekler’a daha sonra sembolik bir tazminat ödenmesine ait duruşma kararı ise Yargıtay’dan döndü. Mübarekler, mapus cezasını Avrupa İnsan Hakları Duruşması’ne AİHM taşıdı. AİHM cezayı Avrupa İnsan Hakları Kontratı 10. Maddesi’ne ters bularak Türkiye’yi tazminata mahkûm etti.

Mehmet Mübarekler 2009 senesinde hatıralarını yazdığı ‘İşte Yaşamım’ isimli kitabının imza gününde kendisine sorulan bir suale şöyle cevap vermişti: “Nurcuların hiçbir zaman değişmeyen ve kırılmayan bir çizgileri vardır. Biz adlara ve kişilere göre rey vermiyoruz, biz serbest düşünceye ve demokrat misyona takviye oluyoruz. Onların iktidara gelip gelmemesi bizim işimiz değil. Bugüne kadar da rey verdiğimiz kadrolar bizi mahcup etmediler. Demokratların laf sahibi olduğu yarıyıllarda dindarlar hep rahat bir soluk almışlar, hizmetlerini daha serbest bir etrafta yürütmüşlerdir. Bu güne kadar bu çizgimizi muhafaza ettik.”

Mübarekler konutlu ve bir çocuk babasıydı. 16 sene evvel kızı Vildan’ı kaybetmişti. 17 yaşındaki kızı Vildan Mübarekler, 12 Eylül 1995’te uyuşturucu madde komasına girip yaşamını kaybetmişti. Vildan’ın vefatından mesul yakalanarak yargılanan Hayri Adıgüzel de seneler sonra evinde uyuşturucu sebebiyle ölü bulundu.

DEMİREL’E: SİZİ DAYANAKLADIK

Yeni Asya’nın kurucusu Mehmet Kutlular vefat etti

Mehmet Mübarekler, DYP ve DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel’e de destekledimişti. Yeni Asya gazetesinde 19 Haziran 2018’de çıkan “Demirel’le özel görüşme anekdotları” yazı dizisinde, Mehmet Mübarekler’ın Demirel’e müteveccih olarak, “Adalet Partisi genel başkanının seçilmesi sırasında, Cemal Külahlı, İdris Yamantürk, Mehmet Turgut ile görüşmelerde bulunduk. Merhum Bekir Berk Ağabey’nin, Milliyetçiler Derneği’nden tanıdığı Saadettin Bilgiç’e karşı Zübeyir Abi’in istişâre edip Süleyman Demirel’in daha kapasiteli olduğunu ifâdesi ve seçimiyle sizi dayanakladık. Allah şâhittir; siz, hiçbir zaman takviyemizi boşa çıkarmadınız, dostluğumuzu yaralamadınız” ifadeleri yer aldı.