Yeni dönem yarın başlıyor! 50 ilde uygulanacak...

Yeni dönem yarın başlıyor! 50 ilde uygulanacak...

Elektronik imza uygulamasında yeni yarıyıl yarın başlıyor. e-İmza uygulaması ile kamu ve özel sektördeki iş ve harekâtların yürütülmesinde kırtasiyeciliğin eksiltilmesi ve harekâtların daha süratli,

İçişleri Bakanlığı Popülasyon ve Yurttaşlık işleri Genel Müdürlüğü tarafından 21 Eylül 2020 tarihinde hayata geçirilen Hayat Kimliğinle Kolay projesinin ikinci adımını oluşturan T.C Kimlik kartına e-İmza yüklenmesi harekâtına nüfusmatikler aracılığıyla Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Batman, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Van, Zonguldak olmak üzere toplam 50 şehirde popülasyon müdürlerinde yarın başlanacak.

Gözden KaçmasınMilyonlarca kişi tarafından izlendi TOGGun fabrikası yükseliyor...Milyonlarca birey tarafından izlendi! TOGG'un fabrikası yükseliyor...Haberi görüntüle

Nüfusmatiklerde 50 şehirde e-İmza yükleme operasyonlarının başlamasından sonra kısa vakitte ülke genelinde Popülasyon Müdürlüklerinde, tapu müdürlüklerinde ve  bankalarda e-İmza yüklenme harekâtları yapılabilecek. Uygulama ile yurttaşlar yeni nesil kimlik kartını sürücü evrakı olarak kullanabilmelerinin yanı gizeme e-İmza olarak da kullanabilmesi imkânına kavuşacak.

ZAMAN VE MALİYETTEN TASARRUF SAĞLANACAK

Günümüzde elektronik etrafın çok yoğun bir biçimde kullanılmaya başlanması ile beraber bankacılık ve finans, noterlik, tapu ve kadastro, sağlık, gümrük, hukuk, sigortacılık gibi pek çok alanda e-İmza ehemmiyetli bir yer yakalıyor.!
 
e-İmza uygulaması ile kamu ve özel sektördeki iş ve harekâtların yürütülmesinde kırtasiyeciliğin eksiltilmesi ve harekâtların daha süratli, kusursuz, yetersizsiz ve nitelikli bir biçimde asıllaştırılması sayesinde harekât başına zaman ve maliyet tasarrufu sağlanacak. Ayrıca e-İmza ile harekâtlar süratli bir biçimde online olarak yapılabilecek.

Türkiye’de başta bankacılık ve e-Devlet uygulamaları olmak üzere bir hayli alanda elektronik imza uygulamasına geçildi.
 
e-İmza, ıslak imza gibi tek şekle sahip olmak yerine belli kişiliklerden, harflerden ya da simgelerden oluşan ve imza atan tarafın kimliği ile örtüşen bir bilgi olması sebebiyle ıslak imzaya kıyasla kimliklendirme operasyonlarında son derece emin bir taşıt olma özelliğine sahip.

 

Gözden KaçmasınAltın fiyatları ve kripto paralarda geçen hafta neler yaşandıAltın maliyetleri ve kripto paralarda geçen hafta neler yaşandı?Haberi görüntüle

Kimlik kartına e-imza yükleme operasyonlarının başlaması ile beraber; e-İmza için yongalı kimlik kartlarının kullanılması ile lüzumlu olan yonga, USB ve dongle gibi malzeme maliyetleri düşecek.

Yurttaşlar ellerinde hazır bulunan TCKK’larına e-İmza yüklemesi yaptıracağından kargo maliyetleri de ortadan kalkacak.

e-İmza kullanan birey rakamında çoğalış olacak, dolayısıyla elektronik etrafta sunulan hizmetlerin kullanılması ve hizmet rakamının artırılması sağlanacak.