Yeni hükümetin kilit unsuru Raam

Yeni hükümetin kilit unsuru Raam

İsrail meclisi Knesset’te 4 sandalyesi bulunan Arap partisi Raam’ın lideri Mansur Abbas, yeni hükümetin en beklenmedik azası oldu.

12 senelik Binyamin Netanhayu iktidarını sonlandırmak üzere uzun soluklu pazarlık sürecinin ardından oluşturulan ortak yönetime son anda Raam da katılmayı kabul etti. Ancak bakanlar kuruluda yer almayacaklar. Arap partileri en son 1990’larda, Yitzhak Rabin’i dışarıdan destekleyerek hükümet kurulmasında rol almıştı. İsrail hükümetini sertçe tenkit eten Arap partileri, genelde ortak yönetimde olmayı reddediyor. İsrail’de daha evvel kurulan sol hükümetlerde Yahudi partilere yakından bağlı Arap partiler yer almıştı ancak Raam, hükümetteki ilk bağımsız Arap partisi oldu. Üstelik bu kere sağ meyilli bir hükümette.

16 MİLYARLIK YATIRIM LAFI

Abbas’ın partisi, mart ayındaki son tercihlerin ardından, “Filistinlilerin hayatını iyileştirmek için” Netanyahu dahil herkesle çalışabileceklerini belirterek 5 Arap partisinden 15 vekilin dahil olduğu Ortak Arap Listesi’nden ufalamıştı. Arap partilerinden gelen tenkitlere rağmen Raam, ortak yönetime katılmak için ülkede Filistinlilerin çoğunlukta olduğu kentlerde altyapının iyileştirilmesi ve kabahatle çaba için 16 milyar dolar kaynak lafı aldığını söylüyor. Pazarlık uyarınca, İsrail’de Filistinlilerin firari biçimde inşa ettiği konutlarının imhasının durdurulacağını ve partinin kalesi konumundaki Negev çölünde bulunan bedevi meskenlerinin tanınacağını belirtiyor.
Yeni hükümetin kilit unsuru Raam
‘KOMİK VE NAİF’

Raam’ın hükümete katılmasına bazı kesimlerin tepkisi şu biçimde:

Filistinli avukat ve politik analist Diana Buttu: Abbas’ın partisi hiçbir kazanım elde etmedi. Davranışları komik ve naif. İsrail ve Siyonizm hakkında hiçbir şey öğrenmiyorlar.

İsrail’deki Filistinlilerin haklarını korunan Mossawa Merkezi idareyicisi Jafar Farah: Abbas’ın İsrail’in işgal ve baskı siyasetlerine odaklanmak yerine başka arzlarda bulunması vizyon beceriksizliğidir.

Filistin milliyetçisi Balad Partisi lideri Sami Abou Shehadeh: Abbas ortak yönetime katılarak Filistinlilerden uzaklaştı. Filistinlilerin çıkarları aksine çalışacak bir yapının parçası oldu.

MANSUR ABBAS KİMDİR

47 yaşındaki Mansur Abbas, İsrail’deki Hebrew Üniversitesi’nden mezun bir diş doktoru.

Üniversite senelerinde talebe sendikasına başkanlık yapan Abbas, sonrasında İsrail’de faaliyet gösteren İslami Hareket’in idaresine girdi.

Öbür Arap partilerince tenkit etilse de, ‘pragramatist davrandığını’ söyleyen Abbas, hükümette yer alarak “politik eforları dengeleyebileceğini”, Raam’ın 9 milyonluk popülasyonun yüzde 20’sini oluşturan Filistinlilerin yaşamını iyileştirebileceğini korunuyor.