Yerli aşının mutasyona karşı etkisi belli oldu

Yerli aşının mutasyona karşı etkisi belli oldu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Bilim Heyeti buluşması sonrası gündeme getirdiği, burundan sprey olarak uygulanan yerli intranazal yeni tip koronavirüs Kovid-19 aşısının İngiltere'de görülen…

Orta Doğu Teknik Üniversitesi ODTÜ Teknokent'te heyeti Nanografi şirketi İdare Heyeti Abonesi Yunus Emre Çılgın, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, intranazal aşı çalışmasını Şubat 2020'de başlattıklarını, tüm testlerin beynelmilel standartlara sahip GLP laboratuvarlarında bitirildiğini bildirdi.

Pre-muayenehane çalışmaları bitirilen, inaktif ve mRNA aşı modellerinden değişik olarak protein esaslı planlanan intranazal aşının, Bakan Koca'nın açıkladığı gibi çok yakın zamanda Faz-1 çalışmalarına başlanacağını belirten Çılgın, "Aşının ilk dozlarının yapımı, İyi Yapım Uygulamaları GMP sertifikasına sahip kuruluşta başladı." dedi.

AŞI, DEĞİŞİNİME KARŞI TESİRLİ

Yunus Emre Çılgın, "Bağımsız laboratuvarlarda asıllaştırılan testlerde Vuhan suşuna karşı geliştirilen intranazal aşının İngiltere varyantına karşı da tesirli olduğu ortaya çıktı. Pre-muayenehane düzeyi bitirilen Nanografi aşısı, halihazırda yeni varyanta karşı tesirli olduğu gibi pandemi sürecinin negatif doğrultudaki seyrinde yeni varyantlara karşı da mRNA aşı teknolojisinde olduğu gibi süratli biçimde modellenebilecek." diye konuştu.

Beynelmilel standartlara uygun yürütülen tasarım, deney ve yapım süreçlerinin Faz-3 sonrası ruhsatlandırma çalışmalarını da süratlendirebileceğini dile getiren Çılgın, "Aşının muayenehane araştırma süreçlerinin 2021 içerisinde bitirilmesini öngörüyoruz. İntranazal aşı, mevzubahisi yapım kuruluşunda mevcut kapasiteyle senede 250 milyon doz üretilebilecek." bilgisini verdi.

Yerli aşının mutasyona karşı etkisi belli oldu

"ÜLKEYE BİR AŞI PLATFORMU KAZANDIRILDI"

Yunus Emre Çılgın'nin verdiği bilgiye göre, intranazal uygulama modeline direnen protein esaslı yerli Kovid-19 aşısı bir platform olarak geliştirildi. Böylece değişik hastalıklar için de aşı tasarımları yapılabilecek, Türkiye'nin öteki aşı ihtiyaçları da yerli çalışmalarla giderilebilecek.

Alanında en yetkin moleküler biyolog ekip lideri olan Ahmet Çağlar Özketen tarafından idarenen araştırma ekibi, yeni aşı çalışmaları için de hazırlıklarını bitirdi.

TÜSEB DAYANAĞIYLA SÜRÜYOR

Çalışmaları, bir seneyi aşkın vakittir devam eden yerli intranazal aşının Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı TÜSEB dayanağıyla muayenehane araştırma aşamaları yaşama geçirilecek. Fikri-mülkiyet hakları TÜSEB'e devredilen çalışmanın muayenehane araştırma aşamaları, Sağlık Bakanlığı uzmanlarının manipülasyonlarıyla sürecek.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamalarında sık sık yer verdiği intranazal aşı, uygulamada büyük basitlik getirecek, protein esaslı tasarımından dolayı da yüksek güvenlikli olacak.

Yerli aşının mutasyona karşı etkisi belli oldu

AŞI SEÇİMİNDE ALTERNATİFLER ÇOĞALACAK

Bakan Koca, daha evvel yaptığı açıklamada, yurttaşların değişik aşı teknolojilerini seçim edebileceğini dile getirilmişti.

Türkiye'de yurttaşlara halihazırda inaktif ve mRNA olmak üzere 2 değişik aşı teknolojisi sunulurken, intranazal aşının da seçim sürecindeki spektrumu artıracağı öngörülüyor.

BU VİDEO İLGİNİZE SÜRÜKLEYEBİLİR