Yerli kenevir tohumları tescillendi! 2 yeni tür geliyor...

Yerli kenevir tohumları tescillendi! 2 yeni tür geliyor...

Ana vatanı Orta Asya olan kenevir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önerileri üzerine devlet hakimiyeti altında, Türkiye'de de üretiliyor. Kenevir nebatının araştırmaları, Ondokuz Mayıs…

Türkiye’nin ilk yerli kenevir tohumları ‘Narlı’ ve ‘Vezir’ patentlenirken, 2 yeni tohum cinsinin ise patent çalışmalarına başlandı. Uyuşturucu özelliği bulunmayan kenevirler, sanayi alanında kullanılacak. Uygulanan birtakım testler neticeyi patentlenen kenevirler, Türkiye’nin ilk yerli kenevir tohumları olma özelliğine sahip oldu. ‘Narlı’ adlı kenevirin tekstil imalinde, ‘Vezir’ adlı kenevirin ise tohum bereketi yüksek olması dolayısıyla besin yardımı alanında kullanılacağı tanımlandı. Türkiye’nin ilk yerli tohumlarının patent süreci bitirilirken, 2 yeni cins için ise müracaatlar yapıldı. Yeni cins tohumların 2024 senesinde patentlenmesi bekleniyor.

‘TÜRKİYE’NİN İLK YERLİ VE ULUSAL KENEVİRLERİ’

Patent süreci bitirilen kenevirlerin, Türkiye’nin ilk yerli kenevirleri olduğunu belirten OMÜ Kenevir Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Selim Aytaç, “2013 senesinde Türkiye’deki kenevirlerle ilgilenmeye başladık. Öncelikle Türkiye’de kenevir ekim alanlarının artırılması ve bunun ekonomiye kazandırılması için patentli bir yapım modeline girmemiz gerekli, diye düşündük. Patentli yapım modeli de sertifikalı tohumdan geçer. Bununla alakalı ülkemizde daha evvel patentli bir tohum mevzubahisi değildi. Patent süreci uzun bir süreç. Bu sürece ilk olarak müessese olanakları ile başladık daha sonra yapmış olduğumuz çalışma TÜBİTAK tarafından kabul edildi. TÜBİTAK’ın sağlamış olduğu finansla OMÜ ve Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü ortak olarak bu çalışmaya girdik. 2019 senesinin ocak ayında 2 cinsin ön tasarıya çıktığını gördük. Bunların patent edilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı’na müracaat yaptık. Türkiye’de patent süreci 2 sene sürüyor. Birtakım testlerden geçtikten sonra 2021 senesinin Mart ayında ‘Vezir’ ve ‘Narlı’ isminde iki adayımız patent aldı. Şu an Türkiye’nin ilk yerli ve ulusal kenevirleri patent olmuş oldu” dedi.


Yerli kenevir tohumları tescillendi 2 yeni tür geliyor...

‘KENEVİR ÇOK İSTİKAMETLİ KULLANILAN BİTKİ’

Kenevir cinsleri hakkında bilgi veren Prof. Dr. Selim Aytaç, “'Narlı' daha çok tekstil yapımı için uygun ince saplı, fazla uzamayan ancak ince ve nitelikli lif verebilen bir özelliğe sahip. 'Vezir’in ise tohum bereketi yüksek ve tohumu kimyevi içerik bakımından, protein ve yağ oranı bakımından oldukça zengin. Kenevir çok istikametli kullanılan bir nebat. Bunun dışında biyo-polimer, biyokompozit ve biyoplastik gibi mahsullere mutasyonda daha avantajlı çeşitlerin geliştirilmesi gerekli. Yeniden legal kasvetler atlatılırsa besin yardımı olarak kullanımı gündemde olabilecek. Keneviri, kağıt sektöründe kullanabiliriz, bununla alakalı çeşitlerin geliştirilmesi gerekli. Biz çeşit geliştirmeyle alakalı çalışmalara devam ediyoruz. 2022 senesinin Ocak ayında 2 yeni adayımız daha var. Şu an tohum çoğaltımı yapıyoruz. Onların da patent müracaatlarını yapacağız. Temennimiz, 2024’şöhret başlarında 2 adayın daha patent almış olmasıdır. İsimleri de şu an muhakkak ancak adlarını daha sonra söyleyeceğiz. Patentlenen 2 tohumumuz ile Ar-Ge çalışmalarını yapabiliriz. 'Vezir' ve 'Narlı’nın polimer veya değişik kompozit sanayinde kullanımı ile alakalı yapım çalışmalarına girdik. Bununla alakalı projelerimiz başladı. Üniversite olarak Tarım ve Orman Bakanlığı ile ortak çalışmalar ve görüşmeler yapıyoruz” diye konuştu.