Yerli uçaksavarın adı Canik oldu

Yerli uçaksavarın adı Canik oldu

Türkiye’nin hafif silah ihracatının yüzde 75’ini tek başına hakikatleştirdiği belirtilen CANiK’in yerli ve ulusal uçaksavara da ismini vereceği kaydolundu. Samsun Yurt Korunma Genel Müdürü C.…

Türkiye’nin yerli ve ulusal korunma sanayii sancağını dünyada dalgalandıran CANiK’in, yapılan anketlere göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok öğrenilen dört Türk markasından biri olmayı muvaffak olduğu da belirtildi.

KARADENİZ’DE DOĞDU, GELİŞTİ

Doğduğu topraklardan ismini alan CANiK’in marka sahibi olan Samsun Yurt Korunma SYS, devlet liderliğinde başlatılan Doğu Karadeniz Silah Projesi’nin Samsun ayağının temsilcisi olarak 1998 senesinde heyetti. Firmanın CANiK markasıyla dünyanın 7’nci büyük hafif silah üreticisi konumuna geldiği bildirildi. SYS, hali hazırda yapımını Samsun Organize Sanayi Bölgesi’ndeki toplam 40 bin metrekare kapalı alan üzerine heyeti üç kuruluşunda, 750 çalışanı ile sürdürüyor. 1 dakikada 1 silah üreten firmanın senelik imali 400 bin adeti buluyor.

“YENİ YATIRIM YAPIYORUZ”

Samsun Yurt Korunma Genel Müdürü C. Utku Aral, “23 sene evvel Karadeniz’in kalbi Samsun’da 500 metrekarelik atölyede başlayan imal maceramız, büyüyerek sürüyor. Samsun’daki yatırımlarımızın toplamı 120 milyon dolara erişti. Kuruluşlarımızı tek çatı altında birleştirecek 150 milyon dolarlık yeni bir yatırıma başlamış vaziyetteyiz. Yatırım bitirildiğinde SYS, 80 dönümü kapalı alan olan toplam 245 dönümlük alan üzerinde yeni kuruluşlarında yapımını sürdürecek” dedi.

DÜNYA ORDULARI CANiK KULLANIYOR

Dünya ordularında da CANiK markasıyla üretilen silahların kullanıldığının vurgulandığı firmanın yazılı açıklamasında, “CANiK markasıyla üretilen hafif silahları Türk ordusu ve kolluk güçleri kullanıyor. CANiK markasıyla Türkiye’nin silah ihracatının yüzde 75’ini tek başına yapan Samsun Yurt Korunma SYS, imalinin yüzde 95’ini dünyanın 68 ülkesine ihraç ediyor. SYS’nin senelik ihracatı 120 milyon doları buluyor. CANiK markalı hali hazırda 2,5 milyon adetten fazla silah faal görevdedir. Bu silahların 2 milyona yakınını Amerikan pazarına ihraç eden CANiK, 2020 senesinde Amerika’ya silah ihraç eden şirketler arasında dünyada dördüncü sıraya yerleşti. Polonya Polis Teşkilatı’ndan Ukrayna Hudut Teşkilatı’na kadar bir hayli resmi müessese de CANiK markalı silahları kullanıyor” bilgilerine yer verildi.

PANDEMİ YARIYILINDA İHRACAT SÜRAT KESMEDİ

Pandemi yarıyılında da ihracatlarının sürat kesmeden devam ettiğini belirten C. Utku Aral, özellikle sivil pazarda ciddi hareketlilik olduğunu söylüyor. Aral, en büyük ihracat pazarları olan Amerika Birleşik Devletleri ile alakalı şu bilgileri verdi: 

“Sivil silahlanma mevzusunda Amerika Birleşik Devletleri’de ehemmiyetli bir hareketlenme var. 2021 senesinin Ocak-Nisan yarıyılında, bir evvelki senenin aynı yarıyılına göre Amerika Birleşik Devletleri’ye ihracatımız 2 kat arkasıydı. İşletmemizin 2020 senesinde olduğu gibi 2021 senesinde de yüksek adetli satışlar asıllaştıracağını öngörüyoruz. Pandemiyle devlet sözleşmelerinin kabul süreçleri yavaşlamıştı ama 2021 senesinin ilk çeyreğinden itibaren kabul süreçleri süratlenmeye başladı.”

YERLİ VE ULUSAL UÇAKSAVARI ÜRETTİ

2012’den beri Ar-Ge çalışmalarını sürdürdüğü yerli uçaksavarı zaferle ürettiklerini belirten Utku Aral, “Atım rakamı ve performansına bakıldığında dünyadaki en iyi 12.7 mm ağır makineli tüfeği büyüttük. NATO ve T.O.P. standartlarında ve dünyadaki rakiplerimizden daha üstün özelliklere sahip olan uçaksavarımız için ön sipariş almaya başladık. Yerli uçaksavarı ilk etapta senelik bin 500 adet üretmeyi ve bunun da yüzde 60’ını ihraç etmeyi tasarlıyoruz. Önümüzdeki sene ise ihracat oranımızı yüzde 80’e çıkarmayı kastetmekteyiz. Özellikle Afrika ve Güney Doğu Asya ülkelerinde, bu silahın çok büyük bir pazarı bulunuyor. Bununla beraber, dünyada bu silahı üretebilen yalnızca 4 şirket var. 5’incisi bir Türk işletmesi olacağı için onurluyuz” diye konuştu.

: İlginize Sürükleyebilir 15 Temmuz'un sene dönümünde FETÖ'ye bir darbe dahaRize'de facia! Gün ağarınca ortaya çıktı... Acı haberler geliyor: 2 ölü, 6 kayıpFETÖ'nün inine girildi!

Borsada kolay harekât ve düşük kurul için tıklayın