Yerli ve milli! Zırhlı Pusat göreve talip

Yerli ve milli! Zırhlı Pusat göreve talip

TÜMOSAN, "Türkiye'nin yerlilik oranı azami askeri taşıtı" olarak geliştirilen Strateji Tekerlekli Zırhlı Vasıta Pusat'ı misyona hazırlıyor.

Kara ve deniz vasıtaları için motorlar geliştiren, zırhlı vasıtalara müteveccih efor grubu çözümleri üzerinde çalışan TÜMOSAN, bu kritik alt sistemleri kullanarak yüzde 100'e yakın yerlilik oranına sahip Strateji Tekerlekli Zırhlı Vasıta Pusat'ı geliştirdi. Pusat ile Türkiye’de yerli motor ve transmisyonla askeri vasıta yapılabileceğini ortaya koymayı kasteden TÜMOSAN, dizel taşıtın ardından Pusat'ın hibrit versiyonunu da ilk kere 15'inci Beynelmilel Korunma Sanayii Fuarı'nda IDEF 2021 sergiledi. TÜMOSAN, Pusat'la yurt dışındaki lüzumları karşılamak için öneri vermeye de başladı.

TÜMOSAN Şasi Sistemleri Mühendisi Sinan Ali Yılmaz, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, Pusat ile alakalı yürütülen çalışmaların geldiği safhaya ait bilgiler verdi.

Pusat'ın mayın ve balistik testlerini reelleştirdiklerini ifade eden Yılmaz, taşıtın NATO standartlarında üst düzey koruma seviyesine sahip olduğunu söyledi.
Sahada 5 bin km testini geride vazgeçtikleri bilgisini veren Yılmaz, yakın zamanda testlerde 20 bin kmye erişmeyi amaçladıklarını bildirdi. Yılmaz, şöyle konuştu:

"Bu miktarlar hem isterlerde hem de test prosedürlerimizde yer alan motor ömrünü ve vasıta dayanıklılığını test eden süreçlerdir. 5 bin kmyle taşıtın yapısal olarak ve motor bazında dayanımını test ettik. 20 bin kmde ise azıcık daha arazi testlerini güçleştirerek yapmayı hedeflemekteyiz.

Araçlarımızda kendi özgün mühendisliğimizle geliştirdiğimiz TÜMOSAN Xena motorlarımız bulunmaktadır. Bunlar 310 at, 5,2 litre ve 4 silindir motorlar. Aynı zamanda taşıtımızı 2 ayrı altyapı sistemiyle konfigüre ettik. Konvansiyonel metotta içten yanmalı motor, TÜMOSAN'ın kendi geliştirdiği transmisyon, transfer paketi ve aktarma uzuvları kullanılıyor. Hibrit vasıtamızda ise aynı biçimde içten yanmalı motorumuz, pil ve elektrik motorlarımızla tahrik hakikatleştirilmekte."

IDEF 2017'de taşıtı demo olarak sergilediklerini, 2019'da prototip seviyeye getirdiklerini anlatan Yılmaz, "Şu anda taşıtımız ön seri halinde. Yerli ve yabancı kullanıcı makamlarıyla çok yoğun görüşmelerimiz oluyor." dedi.

Pusat'ın yüzde 70 meyil tırmanma, yüzde 40 yan eğitim maharetine sahip olduğunu dile getiren Yılmaz, taşıtın 1 metrelik hendekten, yarım metrelik tümsekten geçebildiğini söyledi. Yılmaz, vasıtaya ASELSAN'ın geliştirdiği Sarp ve Sarp-Zafer uzaktan emirli silah sistemlerinin entegre edildiğini, değişik kule sistemlerinin de Pusat ile kullanılabildiğini ifade etti.

Sinan Ali Yılmaz, Pusat'ın 8 1 personel taşıdığını ve sınıfının en geniş ve ferah iş hacmine sahip olduğunu kaydoldu.

HİBRİT PUSAT'LA 4 DEĞİŞİK KULLANIM KONSEPTİ

TÜMOSAN Ekipman Tasarım Mühendisi Arif Ergün de konvansiyonel vasıtada TÜMOSAN dizel motoru, transmisyonu ve diferansiyel sistemlerinin, hakimiyet birimlerinin, elektrik-elektronik sistemlerinin, motor sürücü hakimiyet birimlerinin yazılım ve teçhizatıyla beynelmilel standartlara uygun olarak geliştirildiğini söyledi.

Hibrit taşıtı 4 değişik modda kullanım olanağı sunmasından dolayı geliştirdiklerini dile getiren Ergün, bunların savaş, işlem, ekonomik ve arazi modları olduğunu belirtti.

Savaş ve işlem modlarında alanı süratli terk etmek gerektiğinde hem pil hem dizel motordan alınan enerjiyle ivmelenmeyi artırıp bu zamanı kısaltmayı hedeflediklerini ifade eden Ergün, "Reel yapmak istediğimiz ise taşıtı yalnızca elektrik motoruyla çalıştırıp takribî 30 km erimde suskun harekâtlar yapmak." diye konuştu.

Ergün, ekonomik modda sıradan seyir halindeyken dizel motor ve pilin bereketli kullanılmasını, arazi modunda ise arazi şartlarına uygun daha yüksek torkta daha yüksek bereketliliği amaçladıklarını kaydoldu.

Vasıta içerisindeki ekranlardan lüzuma uygun modların seçilebildiğini anlatan Ergün, ayrıca bu ekranlardan taşıtın hangi modda nasıl davrandığının izlenebildiğini, vasıtayla alakalı tüm bilgilere erişmenin muhtemel olduğunu, vasıtayla alakalı işlevlerin hakimiyet ve komuta edilebildiğini söyledi.
Konvansiyonel Pusat'ın temel testlerden geçtiği bilgisini veren Ergün, hibrit taşıtın konsept seviyesinde olduğunu ve ilerleyen yarıyılda bu vasıtayla alakalı testlerin de başlayacağını söyledi.

: İlginize Sürükleyebilir 20 bin hoca atandı... Erdoğan'dan surat surata eğitimle alakalı net ileti!4 Eylül'de başlayacak... Genelge yayımlandı: Yurt dışından gelişlerde yeni kurallarEzber bozan netice: 2 kat daha fazla!

Borsada kolay harekât ve düşük kurul için tıklayın