'Yerli VLP aşı kasımda hazır'

'Yerli VLP aşı kasımda hazır'

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, “Oldukça yenilikçi bir aşı cinsi olan ‘virüs eşi parçacıklar VLP aşısı’ üzerinde çalışmalar süratle sürüyor. Her şey tasarlandığı biçimde giderse ülkemiz…

Türkiye COVID-19 Platformu tarafından, TÜBİTAK’ta virüse karşı yerli aşı üzerine çalışmalar devam ediyor. Virüse karşı 7 aşı çalışmasının sürdüğünü, 436 analist ile 49 değişik kuruluşun eforlarını birleştirdiğini söyleyen TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, şu bilgileri verdi: “7 aşı çalışmasından 3’şanda Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank ve benim de gönüllü olarak yer aldığımız, virüs eşi parçacıklar VLP aşımızda Faz- 1 çalışmaları bitirildi. Tasarımız 10 Haziran’da Faz- 2 çalışmasına başlamak. VLP aşısı dünyada oldukça yenilikçi bir aşı cinsi. Dünyada yalnızca 4 araştırma çalışması var. Daha hiçbiri kullanıma dönüşmedi. Bizim ilk yapıyor olmamızın çok kritik bir ehemmiyeti var. Amacımız ağustosta Faz 3’e başlanılması.

480 GÖNÜLLÜ VAR

Faz- 2 çalışmasında hem orijinal Vuhan virüsü ile hem de İngiliz varyantı ile birlikte çalışılacak. 480 gönüllü var, gönüllülerimize teşekkürler. Kasım- aralık aylarında her şey tasarlanmış biçimde ilerlerse, acil kullanım izni verildiği takdirde ülkemizin kendi ulusal ve yerli aşısını kullanır hale getirmiş olacağız. İki aşı adayımız daha var. Bunlardan biri yenilikçi inaktif aşı adayı, o da şu an Faz- 1 çalışmalarını bitirmek üzere. Değişiği de vektör tabanlı, adenovirüs tabanlı virüs aşımız. O da Faz- 1 çalışmalarına başlama safhasında.”

UĞUR ÖĞRETMEN’YLA ÇALIŞACAĞIZ

Dünyada onaylanan ilk koronavirüs aşısını geliştiren Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin ile yalnızca pandemi sürecine müteveccih değil, değişik mevzulardaki aşı araştırmalarıyla alakalı da görüşmeyi sürdürdüklerini dile getiren Prof. Dr. Hasan Mandal, “Değişik gereksinimlere müteveccih aşı çalışmalarında da Türkiye’nin merkez bir ülke olması amacındayız. Bu kapsamda da Uğur öğretmenimizle geleceğe müteveccih çalışacağız. Araştırma temelli görüşmelerimiz devam ediyor” dedi.