Yeşil değil beton park

Yeşil değil beton park

Atatürk Parkı’nın yenileme çalışmaları kapsamında betonla kaplanması, semtlilerin ve etrafçıların tepkisini çekti.

İstanbul Maltepe’deki Çınar Semti’nin tek yeşil alanı olan Atatürk Parkı’nda yenileme çalışması ismi altında parka beton döküldü. Bölgenin zelzele bir araya gelme alanı olan parkın son hali semtliden büyük tepki çekti. Semte ismini veren çınarların bulunduğu parktaki tüm ağaçlar beton tabanın içerisinde kaldı. Sosyal medyada #betonpark yaftasıyla tepki gösteren semtli ve etrafçılar, “Beton park değil toprağın, nebatların, ağaçların, kuşların soluk alabildiği parklara lüzum var” laflarıyla parka itiraz etti.

‘TAŞKINLARA NEDEN OLUR’

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Orman Fakültesi öğretim abonesi Prof. Dr. Doğanay Tolunay, “Kent içindeki tabanlar ne kadar çok betonla kaplanırsa toprağa sızan su ölçüyü o kadar eksilir. Betonlaşan yüzeyler çoğaldıkça bir araya gelen su ölçüyü çoğalır ve kent su baskınlarına neden olur. İklim farklılığı nedeniyle kentlerde sağanak yağışların çoğalmasını bekliyoruz. Bu yağışlarla baş etmek için en ehemmiyetli mevzu ağaçlıklı alanların ve toprak yüzeylerin çoğaldırılması” ifadelerini kullandı.

‘ÇALIŞMA HENÜZ BİTMEDİ’

Maltepe Belediyesi mevzuyla alakalı Hürriyet’e şu açıklamalarda bulundu: “Atatürk Parkı revize çalışmamız takribî 2 haftadır devam etmekte olup proje uygulamamızın henüz yüzde 40’ı bitirilmiştir. Revize çalışması sırasında rastgele bir ağaç kesimi ve budama harekâtı yapılmamış olup mevcut ağaçlar korunmuştur. Revize evresinde ayrıca 13 adet ağaç, 1280 adet çalı, 24 bin adet mevsimlik çiçek dikilecek olup proje dahilinde uygulamanın sona ermesiyle birlikte toplam yeşil alan ölçüyü 980 metrekare olacaktır. Yeşil alan ölçümüz proje sonunda yüzde 5 oranını çoğalacaktır, ağaç sayımıyız ise 65 adet olacaktır. Bu proje mahalle soğukkanlılarının ortak kararı ile yaşama geçmiştir.”