Yeşil sahalardan amfilere transfer olan Lale Orta: Kartlarda da notlarda da çok adilim

Yeşil sahalardan amfilere transfer olan Lale Orta: Kartlarda da notlarda da çok adilim

İsmini Türk futbol tarihine ilk kadın alıştırman ve ilk kadın hakem olarak kazıyan Lale Orta şimdi bir akademisyen. “Futbolculara kart gösterirken nasıl adaletliysem, talebelerime anekdot verirken de

Çocuk yaşta kalecilikle adım attığı futbol dünyasında, kariyerine alıştırmanlık ve hakemlikle devam etti. Bilimsel istikametten de çalışmaları ses getiren Orta, futbol hakkında hekime tezi yazan ilk akademisyen olurken, 62 senelik yaşamının takribî 45 senesini sporla iç içe geçirdi. Şu gizemeler Okan Üniversitesi Spor İdareyiciliği Kısım Başkanı olan Orta, “Futbola 360 derece bakmayı hoşlanıyorum. Yaşamım süresince oynarken de idarerken de şimdi akademisyenlik yaşamımda öğretirken de çok neşe aldım” diyerek hakemlik senelerinde başından geçenleri ve talebelerinin gözünde ‘nasıl bir öğretmen’ olduğunu anlattı:

KADININ SPORDAKİ ROLÜ

“Akademisyenlik yaşamım süresince binlerce talebe yetiştirdim, şu anda ise 100’e yakın talebem var. Sosyal mesullük, spor organizasyonları, spor sosyolojisi, kadının spordaki rolü gibi dersler veriyorum. Yaşamım süresince zati en çok kadının spordaki yeri üzerine çaba verdim.

Yeşil sahalardan amfilere transfer olan Lale Orta: Kartlarda da notlarda da çok adilim

OTORİTE VE ADALET

Hakemlikte sizi öne çıkaran en ehemmiyetli unsurlardan biri ‘natürel otorite’dir. Hakemken sert, kartlardan efor alan biri değildim ama otoriterdim. Akademisyenlik yaşamımda da bu natürel otoriteyi talebelerim arasında kurmaya çalışıyorum. Eğitimin genel çerçevesinde, karşılıklı saygı sevgiyi önde meblağım. Kartlarda adaletli olmak gerektiği gibi anekdotlarda da adaletli olmak gerekir. Birinin imtihanı makûssa ve derslerdeki performansını, genel zaferini, göz önünde bulundurarak onu güçe sokmayacak bir anekdot vermeyi düşünüyorsam, öbür dostları arasında da eş biçimde adaleti sağlamaya özen gösteririm.”

HAKKIMI HELAL EDEMEDİM

Lale Orta, hakemlik yarıyılından içinde ukde kalan bir hatırayı da şu laflarla anlatıyor: “Bir yarıyılın Merkez Hakem Heyeti MHK başkanı ‘Sen kusur yaparsan bunu nasıl sarihleriz’ demişti. Ben de ‘Erkek hakemleri nasıl açıklıyorsanız öyle’ diye cevap verdim. Bu anlayış sebebiyle çok zaferli olduğum halde üst düzey maçlara çok güç ve az verildim. Bir başka MHK abonesi can vermeden evvel ‘Lale hakkını çok yedik, hakkını helal et’ dedi. Ettin mi derseniz inanın edemedim.”

Yeşil sahalardan amfilere transfer olan Lale Orta: Kartlarda da notlarda da çok adilim

ODAMIN KAPISI HEP SARİHTİR

“Benim talebelerimle diyaloğum ve öğretmenlik kavrayışım sınıfla ya da dersle hudutlu değil. Onlara hocadan çok mentor olmak istiyorum . ‘Talebe anekdotu alsın gitsin’ diyen bir hoca olmadım. O sebeple odamın kapısı hep sarihtir. Bir meseleyi olan, kariyeriyle alakalı manipülasyona lüzum dinleyen talebem her zaman kazanç ve danışır.”