Yeşilyurt Apartmanı’nın enkazından 19 saat sonra çıkartılmıştı! Ayağa kalktı

Yeşilyurt Apartmanı’nın enkazından 19 saat sonra çıkartılmıştı! Ayağa kalktı

Kartal’da 6 Şubat 2019’da çöken Yeşilyurt Apartmanı’ndan 19 saat sonra çıkartılan 7 yaşındaki Azra Havva Tekgöz, iki yılda geçirdiği 55 ameliyatın ardından destek almadan yürümeye başladı. Küçük…

21 kişinin yaşamını yitirdiği, 14 kişinin yaralı kurtarıldığı İstanbul, Kartal’daki Yeşilyurt Apartmanı’nın çökmesinin üzerinden iki sene geçti. Yıkıntıdan, 19 saat sonra yaralı kurtarılan Azra Havva Tekgöz, şimdi, yıkılan binanın yerinde yapılan konutlarda ailesi ile beraber yaşıyor. Azra, o dehşet gününde annesi Nazan Tekgöz ile beraber hanedeydi. Annesinin telefonunu alarak odasına gitmişti ki bina büyük bir gürültüyle çöktü. Nazan Tekgöz, yıkıntı altındayken kızının “Anne beni kurtar” çığlığını duydu. Kurtarma ekipleri yıkıntıdan ilk önce anneyi çıkardı.

BACAĞI ÇOK KÖTÜ EZİLDİ

Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine götürülen Nazan Tekgöz, operasyona alınmadan önce Hürriyet muhabirleri aracılığıyla olay yerinden kızının yaşadığı haberini aldı. Nazan Tekgöz, mutlu haberin hemen peşinden operasyona alındı. Annenin operasyonu devam ederken müzakereden 3 saat sonra Azra yıkıntıdan kurtarıldı. Mucizevi şekilde kurtulan Azra Tekgöz’ün bacağı çok kötü ezilmişti.

Yeşilyurt Apartmanı’nın yıkıntınından 19 saat sonra çıkartılmıştı Ayağa kalktı

Doktorlar önce bacağı kurtaramayacaklarını söylediler. Ancak saatlerce süren yorucu bir operasyonun hemen peşinden küçük kızın ezilen bacağı kurtarıldı. 40 gün hastanede kalan küçük Azra’nın ilk ziyaretçilerinden biri de Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan oldu. Taburcu olduktan sonra aylarca fizik rehabilitasyon gören Azra, iki sene içinde 55 operasyon geçirdi. Rehabilitasyonların hemen peşinden ayağı kalkan Azra, artık küçük adımlarla yürüyebiliyor.

HİÇ OKULA GİDEMEDİ

Bu sene ilkokul ikinci sınıfa başlayan küçük Azra, rehabilitasyonu devam ettiği için ilk sene evinde eğitim aldı. Daha sonra koronavirüs hasebiyle uzaktan eğitime başladı. Küçük Azra “Rehabilitasyon gördüğüm için daha okul sıralarında oturamadım. Okumak istiyorum. Balerin olup çocuklara bale öğreteceğim” diye konuştu.

Yeşilyurt Apartmanı’nın enkazından 19 saat sonra çıkartılmıştı Ayağa kalktı

Yaşadıklarını iki yıldır unutamadığını söyleyen Nazan Tekgöz “Çökme hatırandan sonra hastaneye kaldırıldığım anlar şuan bana hayal gibi geliyor. Bir hayli şeyi anımsayamıyorum. Hastaneye kaldırıldığımda kızım ile ilgili olay yerinden sizler aracılığıyla bilgi almıştım. Çok sevinmiştim. Kızım hâlâ o hatıran korkularını yaşıyor. Tek başına odasına gidip uyuyamıyor. Çok zor günler geçirdik. Kızım aylarca hastanede kaldı” dedi.

PLATİN TAKILACAK

Oturdukları apartman çöktüğü gün iki erkek çocuğunun ve kendisinin dışarıda olduğunu söyleyen baba Fethi Ahmet Tekgöz şunları söyledi: “Kızımın bacağında aksaklık kaldı. Fizik tedavisi devam ediyor Çok zor operasyonlar geçirdi. 15 yaşına kadar tedavi görecek. Operasyonlu bacağı diğer bacağı gibi büyümediği için ilerleyen yıllarda platin takılacak. Eklemlerini iyi hareket ettiremiyor. Fakat ayağa kalkması, yürümesi dahi bizi mutlu ediyor.”

Yeşilyurt Apartmanı’nın enkazından 19 saat sonra çıkartılmıştı Ayağa kalktı

'BALERİN OLACAĞIM'

Hiç okula gidemeyen küçük Azra “Okumak istiyorum. Balerin olup çocuklara bale öğreteceğim” dedi.

ORTADA HÂLÂ SUÇLU YOK

Azra’nın babası Fethi Ahmet Tekgöz, “Olayın üzerinden 2 yıl geçti. Ancak ortada suçlu yok. Yargılama çok yavaş gidiyor. Mahkemeler çok yavaş işliyor. Daha davanın başındayız. Ne kadar süreceği belli değil. Bir an önce davanın sonuçlanmasını istiyoruz. Sorumlular ceza almalıdır. Dönemin kamu görevlileri ve müteahhit ceza almalıdır. Davanın takipçisi olacağız. Geçtiğimiz günlerde olayın ikinci yılını andık. Acılarımız hâlâ aynı. Ailesini kaybeden komşularımız var. Hayatları altüst oldu” dedi.