Yıl sonunda hedef 210 milyar dolar

Yıl sonunda hedef 210 milyar dolar

Ağustos ayında ihracat geçen senenin aynı ayına göre yüzde 52 çoğalarak 18.9 milyar dolar oldu. Ocak-ağustos yarıyılında ise ihracat geçen seneye göre yüzde 37 çoğalışla 140.2 milyar dolar olarak reelleşti.

TİCARET Bakanı Mehmet Muş, son bir senede ihracatın 207.5 milyar dolara erişerek yeni bir Cumhuriyet rekoru kırdığını söyledi. Muş, “Sene sonunda 210 milyar dolara erişeceğine inancımız bütündür” dedi. Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle ile beraber ağustos ayı dış ticaret sayılarını açıkladığı Ankara’daki basın buluşmasında Bakan Muş, “İhracatımızda 2021 seneyi süresince ortaya konulan güçlü performans ağustos ayında da devam etmiştir. Geçen senenin ağustos ayına göre takribî yüzde 52’lik çoğalışla 18.9 milyar dolar seviyesinde hakikatleşmiştir. Ocak-ağustos yarıyılında da ihracatımız geçen seneye göre yüzde 37 çoğalışla 140.2 milyar dolar oldu. İhracatta tuttuğumuz bu güçlü ivme ile pandemi evveli performansını da geride vazgeçtik. Ağustos ayı ihracatımız, 2019 seneyi Ağustos ayına göre de yüzde 43 arkasıydı. Bu senenin ocak-ağustos yarıyılında, 2019’a göre de yüzde 20 çoğalışa tanık olduk.“
Yıl sonunda hedef 210 milyar dolar
İTHALATTA YÜZDE 25.5 ÇOĞALIŞ

İthalatın ise ağustosta geçen seneye göre yüzde 23.8 çoğalış ile 23.2 milyar dolar olduğu bilgisini veren Muş, “Senenin 8 aylık yarıyılında ithalat geçen seneye göre yüzde 25.5 çoğalışla 170 milyar dolar olarak reelleşti. 2021 seneyi Ağustos ayında asıllaşan 42.1 milyar dolar bedelindeki ticaret hacmi, azami ağustos ayı dış ticaret hacmidir. İhracatın ithalatı karşılama oranı, ocak-ağustos yarıyılında, geçen seneye göre 6.9 puan çoğalışla yüzde 82.5’e yükselmiştir. Bir zamanlar bu oranın yüzde 50’li seviyelerde olduğunu andırdırmak isterim. Ağustos ayında ihracatın ithalatı karşılama oranı ise geçen seneye göre 15.1 puan çoğalışla yüzde 81.5’e erişti. Eş biçimde, dış ticaret sarihimiz ocak-ağustos yarıyılında geçtiğimiz senenin aynı yarıyılına göre takribî yüzde 10 eksilerek 29.8 milyar dolara geriledi. Ocak-ağustos yarıyılında ihracat yapan işletme rakamı yüzde 11 çoğalışla 83 bine yanaştı” dedi.

‘YURTTAŞIMIZIN HAKKINI YEDİRMEYİZ’

İSTANBUL Ataşehir Hali’nde sebzelerin çöpe atılması hadisesini hatırlatan Muş, piyasayı bozucu faaliyette bulunanlara, tekel oluşturarak maliyetleri manipüle edenlere asla izin etmeyeceklerini söyledi. Muş, haksız maliyet çoğalışlarıyla yurttaşların kursağından geçecek ekmeğe gözünü diken fırsatçıların gözünün yaşına bakmayacaklarını belirten Muş, “Çarşıda, pazarda ve markette talep-arz balansıyla anlaşmayan maliyet çoğalışlarıyla yurttaşımızın cebine elini uzatanlardan hesap soracağız. Elbette özgür piyasa ekonomisinden yanayız ancak bu kaidesiz ve hudutsuz bir piyasa kumpasını korunduğumuz anlamına gelmiyor. Yurttaşımızın hakkını kimseye yedirmeyiz. Tüm teftiş personellerimiz yasaların Bakanlığımıza verdiği yetki çerçevesinde bu banal dışı faaliyetleri gözlemleyecek ve gereken cezai harekâtları uygulayacak” biçiminde konuştu.
Yıl sonunda hedef 210 milyar dolar
REYİN VE YAZILIMDA HEDEF 10 MİLYAR DOLAR

REYİN ve yazılım ihracatına da özel bir umursadıklarını kaydolan Mehmet Muş, “Turquality içinde ayrı bir destek mekanizması olarak e-turquality’i devreye alacağımızı buradan bir kere daha duyurmak istiyorum Hâlihazırda 2 milyar dolarlık reyin ihracatımız var. Bu çalışmalar ışığında siber güvenlik, yazılım, reyin ihracatını 10 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

‘30 MİLYAR DOLARA ÇIKARDIK’

İHRACATIN daha üst seviyelere taşınması için şimdiye kadar hiç ihracat yapmamış KOBİ’lere ihracatçı haline getirme güzergahında Eximbank ile çalışmalar yürüttüklerini kaydolan Bakan Mehmet Muş, “İhracatçılarımız için bir müjdeyi açıklamak istiyorum. İhracatçımızın merkez bankası kaynaklarıyla Eximbank ve ticari bankalar aracılığıyla kullandığı reeskont kredilerin ölçüsünü 30 milyar dolara çıkarmış bulunmaktayız. Bu limit artırımıyla özellikle KOBİ’lere müteveccih reeskont kredisi kullanımını yaygınlaştırmış olacağız. Bir değişik ehemmiyetli mevzu ise, ihracatımızın erimini genişletmek. Uzak Ülke Stratejimizle, ihracatçılarımızı Uzak Doğu’ya, Latin Amerika’ya taşımak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

‘YEŞİL MUTASYONDA GEÇ KALMAYIN’

BM’nin insanlık için kırmızı alarm kalitesindeki Hükümetlerarası İklim Farklılığı Oturumu Raporuna dikkat toplayan Mehmet Muş, Türkiye’nin yol haritası kalitesindeki Yeşil Uzlaşma Eylem Tasarısını yaşama geçirmek üzere çalışma grubu oluşturduklarını belirtti. Geçen hafta özel sektör ile tüm Sivil Toplum Kuruluşu, çatı ve istişare kuruluşlarının katılımıyla geçen hafta geniş çaplı bir buluşma yaptığını belirten Muş, “Tam sektörlerimizde geç kalmadan yeşil ve dijital mutasyon süreçlerini bitirmeli, suni zihin ve yeni iş yapma modellerine ağırlık vermeli; tüm bunları müessesesel kültürlerimizin yeni fakat asli parçaları haline getirmeliyiz” dedi.

Borsada kolay harekât ve düşük komite için tıklayın