Yılan Adası düellosu

Yılan Adası düellosu

Karadeniz’de stratejik konumundan dolayı Yılan Adası, son günlerde Rusya ve Ukrayna arasında çatışmalara sahne oluyor. İsme sık sık el değiştiriyor.

RUSYA’nın Ukrayna’da sürdürdüğü askeri harekatta ülkenin Karadeniz ile iletişiminin tamamen kesilmesi için öngörülen kritik Odesa hücumu öncesi denizde stratejik ehemmiyete sahip 2 kilometrekarelik Yılan Adası için taraflar arasında kıyasıya çaba başladı. Savaşın patlak verdiği ilk günde, 24 Şubat tarihinde adayı eline geçiren Rusya, ardından Ukrayna ordusunun karşı hamleleriyle batırılmaz gemi sayılan stratejik adayı terk etmek zorunda kaldı.

BOTLAR VURULDU

Yılan Adası için taraflar arasında düello evvelki gün en üst düzeye erişti. İlk evvel Ukrayna Korunma Bakanlığı adaya çıkarma asıllaştırmak isteyen üç Rus hamle botunun hava hamleleriyle yıkım edildiğini duyurdu. Ukrayna Güney Güçleri Komutanlığı açıklamasında geçen cumartesi günü Yılan Adası yakınında Rusya Deniz Güçlerine ait “Serna” hamle botlarıyla iki “Raptor” çıkarma botunun yıkım edildiklerini duyurdu. Ayrıca Rus teknelerine müteveccih hava operasyonu sırasında adaya komando birliği indirmeye çalışan helikopterin yıkım edildiği vurgulandı. Ukrayna tarafından tertip edilen Yılan Adası işleminde en az 40 Rus denizcinin yaşamını kaybettiği de kaydolundu.

Yılan Adası düellosu
Adaya inen Rus helikopterinin vurulma anı böyle görüntülendi.

‘KORVET BATIRDIK’

Yılan Adası’nın hakimiyeti için Rus tarafı da boş durmadıklarını duyurdu. Rusya Korunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, adanın yakınında Ukrayna donanmasına ait “Grigoriy Kurapatnikov” korvetini yıkım edildiğini açıkladı. Ukrayna gemisine karşı “Bazalt” ve “Oniks” füzelerinin kullanıldığını belirten Konaşenkov, “Ukrayna korveti 4 gemisavar füzeyle donatıldığı için bölgedeki büyük gemilerimiz için ciddi tehdit oluşturuyordu. Takibe alınan korvet karadan atılan füzelerle tesirsiz hale getirildi. Yeniden Yılan Adası yakınında Ukrayna işlemine hava takviyeyi sağlayan SU-24 savaş uçağıyla Mi-24 taarruz helikopteri de yıkım edilmiştir” dedi.

Yılan Adası düellosu
Rusya’nın batırdığını iddia ettiği Ukrayna korveti.

BİLGİ ANEKDOTU:

Kuzey güzergahında Ukrayna’nın Odesa limanına 120 km mesafede yer alan Yılan Adası, batıda ise yeniden Ukrayna kıyılarına yalnızca 20 km mesafede. Rus güçlerinin adayı sürekli şekilde hakimiyetlerine alması gidişatında Odesa doğrultusunda Tuna deltasından da ikinci cephe açma imkânı elde etmiş olacaklar. İsme aynı zamanda Moldova’daki Transdinyester Rus ayrılıkçıları bölgesine de yakın.

ZELENSKİ RUSYA’YA YÜKLENDİ

Ukrayna’da Rusya’dan dün kutlanan Nazi Almanya’sının hezimete uğratılmasını kutlama gününde Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Rusya’ya yüklendi. 8 Mayıs İkinci Dünya Savaşı Avrupa’da sona erişi günü vesilesiyle millete seslenen Zelenski, “Takribî 80 sene evvel milyonlarca insanın yaşamına mülk olan İkinci Dünya Savaşı sona ermişti. 80 sene unutulacak uzaklıkta zaman dilimi değil. 80 sene evvel o savaştan çıkan dünya ‘Bir daha asla’ lafı vermişti. Ne Yazık Ki bu laf Ukrayna için geçerli olmadığı anlaşıldı. 24 Şubat 2022 günü Ukrayna saldırgan Rus Nazizmin hamlesine maruz kaldı. Üstelik Rusya, ülkemize saldırmak için 80 sene evveline ait Nazi propagandasını bir bir kopyalayarak üzerimize yürüdü. Alman Nazizmin iki senelik Mariupol işgalinde 10 bin sivil yurttaşımız yaşamını kaybetmişti. Rus Nazizmin yalnızca iki aylık ataklarında ise Mariupol’de 20 bin sivil yurttaşımızı kaybettik. Başka kanıta gerek var mı” ifadelerini kullandı.

PUTİN’DEN UKRAYNA’YA İLETİ

Ukrayna lideri Zelenski’nin yanı gizeme Rusya Devlet Başkanı Putin de, 8 Mayıs vesilesiyle Ukrayna milletine ileti yayınladı. Ukrayna’ya açtığı duyuru edilmemiş savaşla alakalı tek bir kelime bile kullanmayan Putin, “Ukrayna’daki İkinci Dünya Savaşı gazilerine samimilikle huzur ve uzun ömürler diliyorum. Ukrayna ulusunun geri kalanına barış ve adil gelecek beklentisinde bulunuyorum. 77 sene evvel yaşanan savaşta hezimete uğratılanların şimdi rövanş görüşüyle hareket etmelerine netlikle izin edilemez” ifadelerini kullanarak günümüz Ukrayna idaresini tekerrüre Nazi Almanya’dene benzetmiş oldu. Ukrayna, Batı ülkeleriyle beraber İkinci Dünya Savaşı’nın bitimini 8 Mayıs’ta kutlarken, Rusya bu ehemmiyetli vakayı Zafer Bayramı ismi altında 9 Mayıs’ta kutlayacak. Rusya lideri Putin’in bugün Kızıl Alan kürsüsünden Ukrayna operasyonuyla alakalı ehemmiyetli açıklamalar yapması da bekleniyor.